X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.11.2022 р. № 2008/ІПК/26-15-04-05-08

Головне управління ДПС у м. Києві на звернення Товариства щодо застосування спрощеної системи оподаткування, керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, зі змінами (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що перебуває на спрощеній системі оподаткування за ставкою 5 відсотків. Станом на 01.01.2021 року в Товариства обліковуються грошові кошти, що зберігалися на поточному рахунку в Банку. Зазначені кошти надходили від здійснення господарської діяльності, а єдиний податок з них був нарахований та сплачений. 04.07.2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення Банку як юридичної особи, а, отже ліквідація Банку вважається завершеною, а сам Банк ліквідованим. У зв’язку з недостатністю коштів після продажу майна Банку сьома черга кредиторських вимог Товариства до вказаного Банку не була задоволена, а кошти не були повернуті.

Товариство посилаючись на норми чинного законодавства просить надати роз’яснення: 

  1. Як правильно списати в податковому обліку юридичної особи – платника єдиного податку грошові кошти, що обліковуються на поточному рахунку в Банку, який ліквідовано?
  2. Якщо відобразити дебіторську заборгованість за цими коштами, то чи підлягає вона списанню по закінченню строку позовної давності (3 роки) та чи потрібно з неї повторно сплачувати єдиний податок?

Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено гл. 1 розд. XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

У податковій декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2020 №752), відображається лише обсяг доходу, відображання витрат не передбачено.

Ознаки безнадійної заборгованості для цілей застосування положень Кодексу наведено у п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237 (далі – П(С)БО № 10), безнадійну дебіторську заборгованість визначено як поточну дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності

Платники єдиного податку третьої групи – юридичні особи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п.п. 44.2, 44.3 ст. 44 Кодексу (п. 296.1 ст. 296 Кодексу). Такий облік ведеться за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Питання списання коштів в бухгалтерському обліку, в тому числі, по грошовим коштам, що обліковуються на поточному рахунку в Банку, який ліквідовано, належить до компетенції Міністерства фінансів України. Отже, із зазначеного питання, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Слід зазначити, що необхідною умовою правильного застосування податкового законодавства є встановлення (з’ясування) всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).