Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо деяких питань оподаткування інститутів спільного інвестування, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що є юридичною особою, яка здійснює господарську діяльність в сфері управління активами декількох недиверсифікованих венчурних корпоративних інвестиційних фондів. До активів одного з корпоративних венчурних фондів, який знаходиться в управлінні товариства, входить нерухоме майно (нежитлове приміщення), придбане за рахунок коштів спільного інвестування. Товариство на сьогоднішній день зацікавлене в отриманні до активів корпоративного венчурного фонду іншого рівноцінного нерухомого майна (нежитлового приміщення), в зв’язку з чим планує укласти з іншою юридичною особою договір міни на такі приміщення.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи буде актив, набутий венчурним фондом шляхом обміну активу інституту спільного інвестування, сформованого за рахунок коштів спільного інвестування, на інший актив, шляхом укладення договору міни, вважатися активом інституту спільного інвестування, який звільняється від оподаткування відповідно до п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу?
2. Чи буде звільнятися від оподаткування відповідно до п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу отриманий дохід у разі подальшого продажу або отриманні доходу від експлуатації активу, отриманого в результаті вищевказаного обміну?
Щодо питань 1-2
Статтею 715 Цивільного кодексу України встановлені вимоги до договорів міни.
Так, відповідно до частин першої – шостої за договором міни кожна із сторін зобов'язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар. Кожна із сторін договору міни є продавцем того товару, який він передає в обмін, і покупцем товару, який він одержує взамін. Договором може бути встановлена доплата за товар більшої вартості, що обмінюється на товар меншої вартості. Право власності на обмінювані товари переходить до сторін одночасно після виконання зобов'язань щодо передання майна обома сторонами, якщо інше не встановлено договором або законом. Договором може бути встановлений обмін майна на роботи (послуги). Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору міни.
Підпунктом 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що операції, які здійснюються згідно з договорами міни, з метою оподаткування прирівнюється до продажу (реалізації) товарів.
Відповідно до абзацу другого п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу під активами інституту спільного інвестування розуміється сформована (оплачена) за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, корпоративних прав, нерухомості (в тому числі у вигляді неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості та/або подільного об'єкта незавершеного будівництва), майнових прав, вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Законодавчим актом, який спрямований на забезпечення процесу залучення та ефективного розміщення фінансових ресурсів інвесторів і визначає правові та організаційні основи створення, діяльності, припинення суб’єктів спільного інвестування, особливості управління активами зазначених суб’єктів, встановлює вимоги до складу, структури та зберігання таких активів, особливості емісії, обігу, обліку та викупу цінних паперів інститутів спільного інвестування (далі – ІСІ), а також порядок розкриття інформації про їх діяльність є Закон України від 05 липня 2012 року № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 5080).
Пунктом 13 частини першої ст. 1 Закону № 5080 визначено, що кошти спільного інвестування - кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та у випадках, передбачених цим Законом, інші активи, залучені від учасників ІСІ, доходи від здійснення операцій з активами ІСІ, доходи, нараховані за активами ІСІ, та інші доходи від діяльності ІСІ (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо). Кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Реєстру.
Отже, якщо нерухоме майно (нежитлове приміщення) корпоративного фонду, отримано шляхом укладення договору міни в обмін на актив ІСІ, сформованийза рахунок коштів спільного інвестування, то операція з надбання такого нерухомого майна розглядається як така, що здійснюється за рахунок коштів спільного інвестування ІСІ.
Відповідно до п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу звільняються від оподаткування кошти спільного інвестування, а саме: кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо).
Отже у разі якщо нерухоме майно (нежитлове приміщення)є активом ІСІ, то доходи від здійснення операцій з таким активом звільняються від оподаткування податком на прибуток підприємств відповідно до положень п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу.
При цьому, ІСІ в своїй діяльності повинні чітко дотримуватись вимог щодо складу та структури їх активів, визначених Законом № 5080 та Положенням про склад та структуру активів інституту спільного інвестування, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.09.2013 № 1753, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.10.2013 за № 1689/24221.
Оскільки, відповідно до частини 7 п. 3 Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1063/2011, державне регулювання та контроль у сфері спільного інвестування здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, то з питань правомірності здійснення операцій з набуття активів венчурним фондом шляхом обміну активу інституту спільного інвестування, сформованого за рахунок коштів спільного інвестування, на інший актив, шляхом укладення договору міни необхідно звернутися до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |