X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.11.2022 р. № 2017/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення (далі – Товариство) щодо складання розрахунку коригування при поверненні коштів покупцю та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, у 2017-2018 роках Товариство мало договірні відносини в усній формі з покупцем на поставку товару (продукції). Покупцем було здійснено авансову оплату, у рахунок якої надалі Товариством було поставлено продукцію не у повному обсязі. У серпні 2022 року покупець звернувся до Товариства щодо повернення залишку сплачених коштів, у вересні 2022 року такі кошти було повернуто покупцю.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо необхідності складання розрахунку коригування при поверненні покупцю коштів, якщо з дати складання податкової накладної минуло 1095 календарних днів та на дату такого повернення відсутні договірні відносини з покупцем.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V,              підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пунктів 201.1 та 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у визначений ПКУ термін та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПКУ).

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Якщо внаслідок перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації покупцем розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПКУ).

Таким чином, згідно з нормами ПКУ податкова накладна складається платником податку – постачальником при здійсненні операції з постачання товарів/послуг, підтвердженої первинними (бухгалтерськими) документами, а розрахунок коригування до такої податкової накладної складається у разі виникнення підстав, визначених пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, зокрема, при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг покупцю.

ПКУ не визначено залежність виникнення підстав для складання податкової накладної / розрахунку коригування від способу оформлення договірних відносин (в усній чи письмовій формі), а також від того, чи наявні договірні відносини між суб’єктами господарювання на дату виникнення підстав для складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної за операцією, що була здійснена у періоді наявності таких договірних відносин.

Враховуючи викладене, на дату повернення покупцю коштів (частини отриманого авансу) у платника податку – постачальника виникають підстави, визначені пунктом 192.1 статті 192 ПКУ для складання розрахунку коригування до відповідної податкової накладної. В той же час розрахунок коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло 1095 календарних днів, не може бути зареєстрований в ЄРПН.

Отже, у разі, якщо після сплину 1095 календарних днів з дати отримання авансового платежу та складання податкової накладної відбувається повернення такого авансового платежу (його частини), розрахунок коригування до такої податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН та, з урахуванням норм підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПКУ, підстави для зменшення податкових зобов'язань у платника податку - постачальника відсутні. В той же час податковий кредит покупця підлягає коригуванню на дату повернення йому коштів незалежно від факту реєстрації в ЄРПН відповідного розрахунку коригування.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).