X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.11.2022 р. № 2025/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення…..щодо нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє.

Юридична особа у своєму зверненні повідомила, що є резидентом ДіяСіті та залучає працівників, які є особами з інвалідністю на підставіт рудових договорів (контрактів), гіг-спеціалістів, які є особами зінвалідністю – напідставі
гіг-контрактів.

Таким чином, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Як резиденту Дія Сіті нараховувати єдиний внесок на суму заробітної плати/винагороди працівника, який є особою з інвалідністю, увипадку, якщо розмір заробітної плати більше 6500 грн, а саме використовуючи ставку єдиного внеску 8,41 відс. або 22 відсотка?

2. Як резиденту Дія Сіті нараховувати єдиний внесок на суму заробітноїплати/винагороди працівника, який є особою з інвалідністю, у випадку, якщо розмір заробітної плати менше 6500 грн, а саме використовуючи ставку єдиного внеску 8,41 відс. або 22 відсотка?;

3. Гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті, які є особами з інвалідністю, ставка єдиного внеску дорівнює 22 відс., а мінімальний страховий внесок – 1430 грн (6500,00 грн× 22 відс.)?

4. На суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах, нараховані гіг-спеціалісту, ут. ч. гіг-спеціалісту, який є особою з інвалідністю, резидент Дія Сіті нараховує єдиний внесок за ставкою 22 відсотка?;

5. На суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах, нараховані працівнику, який є особою з інвалідністю, резидент Дія Сіті нараховує єдиний внесок за ставкою 8,41 відсотка?

Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті визначаються Законом України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667).

Відповідно до частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема:

підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами, у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;

підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб.

База нарахуванняєдиноговнескувизначена у ст. 7 Закону № 2464, а саме:

для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого) частинипершої ст. 4 Закону № 2464, єдинийвнесокнараховується на суму нарахованоїкожнійзастрахованійособізаробітної плати за видами виплат, яківключаютьосновну та додатковузаробітну плату, іншізаохочувальні та компенсаційнівиплати, у тому числі в натуральнійформі, щовизначаютьсявідповідно до Закону Українивід 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108) та суму винагородифізичним особам за виконанняробіт (наданняпослуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частинипершої ст. 7 Закону № 2464);

для платників, зазначених в абзаці сьомому п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464, – на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства (абзац другий п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Статтею 2 Закону № 108 визначено структуру заробітної плати, до якої включаються: основна заробітна плата; додаткова заробітна плата; інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, здійснюється з урахуванням Інструкціїзі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики Українивід 13.01.2004 року № 5 (далі – Інструкція № 5)

Згідно з п. 3.2 розділу ІІІ Інструкції № 5 допомога по тимчасовій непрацездатності відноситься до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці.

Відповідно до частини п’ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

Єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41 відс.визначеної п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю (частина тринадцята ст. 8 Закону № 2464).

Разом з тим відповідно до частини 141 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, встановлюється:

а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону № 108, – у розмірі мінімального страхового внеску;

б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладенимиу порядку, передбаченому Законом № 1667, – у розмірі мінімального страхового внеску.

Враховуючи зазначене, підприємство, що є резидентом Дія Сіті, здійснює нарахування єдиного внеску на суми заробітної плати, винагороди за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, які нараховані на користь кожній застрахованій особі, в тому числі працюючій особі з інвалідністю, у розмірі мінімального страхового внеску, незалежно від розміру нарахованої заробітної плати.

При цьому мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону № 2464).

Водночас виплати у вигляді допомоги по тимчасовій непрацездатності, що не належать до фонду оплати праці, які нараховані резидентом Дія Сіті на користь співробітників, у тому числі співробітників, які є особами з інвалідністю, є базою нарахування єдиного внеску на загальних підставах.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно із п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 ПКУ).