Головне управління ДПС у Львівській області за результатами розгляду звернення щодо оподаткування податком на прибуток і податком на додану вартість операції із внесення резидентом - єдиним (одноосібним) учасником додаткового внеску до статутного капіталу Товариства у розмірі кредиторської заборгованості Товариства перед єдиним учасником за договором поворотної безвідсоткової фінансової допомоги та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомляє, що воно є платником податку на прибуток на загальних підставах та має кредиторську заборгованість по сумі поворотної безвідсоткової фінансової допомоги перед резидентом - єдиним (одноосібним) учасником Товариства.
Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1.Чи буде включатися до доходу Товарства сума поворотної фінансової допомоги, яку Товариство має повернути своєму єдиному учаснику, якому належить 100 % статутного капіталу Товариства, у разі прийняття єдиним учасником Товариства рішення про направлення суми цієї фінансової допомоги на збільшення статутного капіталу Товариства?
2. Чи підлягають оподаткуванню ПДВ операції із внесення резидентом - єдиним (одноосібним) учасником до статутного капіталу Товариства додаткового вкладу у негрошовій формі, а саме у вигляді дебіторської заборгованості за договором поворотної безвідсоткової фінансової допомоги та чи призведе це рішення до інших податкових наслідків та яких саме?
Відповідно до статті 87 Господарського кодексу України сума вкладів засновників та учасників господарського товариства становить статутний капітал товариства.
Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю (далі - товариство), порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов’язки їх учасників визначає Закон України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII ,,Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” (далі - Закон № 2275).
Частиною першою статті 13 Закону № 2275 передбачено, що вкладом учасника товариства можуть бути гроші, цінні папери, інше майно, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 16 Закону № 2275 встановлено, зокрема, що збільшення статутного капіталу товариства допускається лише після внесення всіма учасниками товариства своїх вкладів у повному обсязі.
Підпунктом 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 ПКУ контролюючі органи надають індивідуальні податкові консультації, інформаційно-довідкові послуги з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Питання стосовно можливості зарахування кредиторської заборгованості до статутного капіталу Товариства в якості додаткового внеску не належить до компетенції ДПС.
Щодо питання 1.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операцією із зарахування товариством вимог за сумою заборгованості за договором поворотної безвідсоткової фінансової допомоги перед учасником як додаткового вкладу до статутного капіталу товариства ПКУ не передбачено.
Такі операції при формуванні фінансового результату до оподаткування відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України ,,Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”).
Отже, питання відображення у бухгалтерському обліку операції із зарахування Товариством вимог за сумою заборгованості за договором поворотної безвідсоткової фінансової допомоги перед учасником як додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Щодо питання 2.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлюються розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами ,,а” і ,,б” п. 185.1 ст. 185 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 Кодексу.
Відповідно до підпункту 196.1.1 пункту 196.1 статті 196 ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб’єктами підприємницької діяльності, Національним банком України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, органами місцевого самоврядування відповідно до закону, включаючи інвестиційні та іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, деривативи, а також корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; обміну зазначених цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, на інші цінні папери, корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; розрахунково-клірингової, реєстраторської та депозитарної діяльності на ринку цінних паперів, а також діяльності з управління активами (у тому числі пенсійними активами, фондами банківського управління), відповідно до закону та інших видів професійної діяльності на фондовому ринку, які підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
При цьому згідно з підпунктом 14.1.90 пункту 14.1 статті 14 ПКУ під поняттям ,,корпоративні права” розуміються права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Виходячи зі змісту запиту Товариства, одноосібним учасником заявлено про наміри щодо внесення до статутного капіталу додаткового вкладу у негрошовій формі, а саме у вигляді його дебіторської заборгованості до Товариства за договором поворотної безвідсоткової фінансової допомоги.
За наслідками отримання поворотної безвідсоткової фінансової допомоги у Товариства виникає кредиторська заборгованість перед учасником Товариства.
Враховуючи викладене, операція із внесення резидентом/нерезидентом до статутного капіталу прав вимоги кредиторської заборгованості в обмін на корпоративні права (частки у статутному капіталі), яка здійснюється у межах чинного господарського і цивільного законодавства, не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |