Державна податкова служба України за результатами розгляду запиту ……………………………………………………………………………, керуючись положеннями статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.
Відповідно до запиту, Підприємець здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі продуктами харчування.
У зв’язку із складністю розуміння законодавства Підприємець звернувся до податкового органу із наступним запитанням:
Чи буде правомірним застосування органами ДПС України штрафних санкцій за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) після припинення або скасування режиму воєнного стану в Україні, вчинені суб’єктом господарювання протягом строку дії на території України режиму воєнного стану, враховуючи положення пункту 12 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 265?
Процес фіскалізації в Україні не відбувся одномоментно, а тривав протягом багатьох років, запроваджувався поетапно та супроводжувався встановленням широкого спектру пільг для суб’єктів господарювання.
На сьогодні, відповідно до положень чинного законодавства України, починаючи із 01.01.2022, вичерпали свою дію пільги щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) або програмних РРО, а тому суб’єкти господарювання (крім платників єдиного податку першої групи) при здійснені розрахункових операцій зобов’язані застосовувати РРО або програмні РРО на загальних підставах.
В подальшому, у зв’язку із початком широкомасштабної військової агресії російської федерації проти України та введенням воєнного стану в Україні, Верховною Радою України, з метою адаптації бізнесу до нових
умов, прийнято ряд законодавчих змін, зокрема, і до Закону № 265.
Так, Законом України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» Розділ II «Прикінцеві положення» Закону № 265 доповнено пунктом 12 відповідно до якого тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог цього Закону не застосовуються.
Водночас, розуміючи специфіку та ризиковість деяких видів діяльності, законодавцем прийнято Закон України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким відновлено процедуру застосування штрафних (фінансових) санкцій до не сумлінних суб’єктів господарювання безпосередньо під час дії правового режиму воєнного стану, за порушення порядку здійснення розрахункових операцій, при продажу підакцизних товарів.
Окремо хочемо зосередити увагу на тому, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, а тому, при внесенні змін до законодавства України та усвідомлюючи складність ситуації пов’язаної із війною, законодавець керувався положеннями статті 67 Конституції України, та тимчасово відтермінував виконання податкових обов’язків платниками податків, які через воєнні дії агресора не можуть їх виконати.
Підсумовуючи викладене у складний для України період, недотримання вимог чинного законодавства України суб’єктами господарювання, особливо тими, які здійснюють свою діяльність на територіях де не ведуться активні бойові дії, має супроводжуватись відповідною реакцією зі сторони контролюючих органів, разом із нарахуванням штрафних (фінансових) санкцій, після закінчення воєнного стану.
Право контролюючого органу застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) закріплене підпунктом 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 ПКУ, не обмежувалось жодним нормативно-правовим актом та буде реалізоване ДПС у спосіб та порядку, що передбачені законодавством, з урахуванням відтермінувань відповідальності пов’язаних із введенням воєнного стану.
Поряд із зазначеним інформуємо, що відповідно до загальних положень про відповідальність встановлених Податковим кодексом України та законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, платники податків, які допустили порушення вимог податкового законодавства та законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи та мають належне цьому підтвердження звільняються від відповідальності у випадку вчинення таких порушень за обставин незалежних від їх волі, а тому, при організації та проведенні перевірок ДПС та її територіальними органами будуть враховуватись усі об’єктивні та підтверджені обставини непереборної сили, що призвели до неможливості виконання суб’єктами господарювання окремих вимог законодавства, зокрема, щодо порядку проведення розрахункових операцій.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |