X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.02.2023 р. № 234/ІПК/99-00-24-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше зверненнящодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням норм Кодексу, які діяли у 2021 році.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що  отримав кредит в банку на придбання та під заставу житлової нерухомості (квартири).Валюта кредиту згідно кредитного договору – дол.США.Додаткові угоди до кредитного договору щодо зміни валюти кредиту не підписувалися. Кредит на відсотки сплачувалися своєчасно до липня 2014 року. Після банкрутства банку право вимоги по кредиту отримало ТОВ «» згідно з договором відступлення прав вимоги № від , в додатку №1 до цього договору вказана сума прав вимоги за моїми зобов’язаннями перерахована по курсу НБУ в гривню.

За взаємною згодою сторін досягнута домовленість про часткове погашення боргу з укладанням договору про прощення боргу який залишився після часткової оплати, що включає відсоток та основний борг.

Таким чином, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Які податкові обов’язки виникають у мене при прощенні відсотків та основного боргу?
  2. Чи підпадає прощення боргу під дію Закону України від 13 квітня
    2021року№ 1383-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо реструктуризації зобов’язань за кредитами в іноземній валюті та адаптації процедур неплатоспроможності фізичних осіб» та внесених змін до
    п.п.165.1.55 п.165.1 ст. 165 Кодексу, що доповнено новим абзацом, відповідно до якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається основна сума боргу (кредиту) платника податків за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості, прощеного (анульованого)кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позивної давності, якщо в договорі прощення боргу буде вказана сума в національній валюті України?Відступлення боргу новому кредитору перераховане в гривневий еквівалент по курсу НБУ на день угоди.
  3. Чи необхідно мені подавати декларацію про майновий стан і доходи фізичної особи після підписання договору прощення боргу?

Пунктом 191.1 ст. 191 Кодексу передбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів установлених Кодексом, а також надають індивідуальні податкові консультації з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV Кодексу, згідно з п. 162.1 ст. 162 якого платником податку, зокрема, є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Підпунктом 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Також доходи, визначені ст. 163 Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Законом України від 13 квітня 2021 року № 1383-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо реструктуризації зобов’язань за кредитами в іноземній валюті та адаптації процедур неплатоспроможності фізичних осіб» (далі – Закон № 1383), який набрав чинності 23.04.2021, внесено зміни до Кодексу, зокрема до п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу та п.п. 165.1.55 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, а саме:

абзац перший п.п. «д» викладено в такій редакції:

«д) основної суми боргу (кредиту) платника податку (крім суми прощеного (анульованого) основного боргу платника податку за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 01 січня звітного податкового року. Кредитор зобов’язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов’язаний виконати всі обов’язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом»;

п.п. 165.1.55 п. 165.1 ст. 165 Кодексу доповнено абзацом третім:

«основна сума боргу (кредиту) платника податку за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності».

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, ст. 58 Конституції України закріплено один з найважливіших принципів права - закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті стосунки, які виникли після набуття чинності законів і інших нормативно-правових актів.

Враховуючи зазначене, у разі якщо кредитором було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту) в іноземній валюті до 23.04.2021 або у національній валюті, то з метою оподаткування сума такого анульованого боргу вважається включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благота оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому боржник самостійно сплачує податок та військовий збір з таких доходів і відображає їх у річній податковій декларації.

Разом з тим, якщо кредитором було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту) в іноземній валюті після 23.04.2021, то сума такого анульованого боргу не є додатковим благом платника податків.

Відповідно до п. 179.1 ст. 179 Кодексу платник податку зобов’язаний подати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) до контролюючого органу, де перебуває на обліку, до 01 травня року, що настає за звітним (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу), та самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій ним податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 Кодексу).

Крім того, відповідно до п.п. 165.1.55 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності.

Відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно із п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).