X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.02.2023 р. № 244/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо виникнення боргу з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) після припинення платником підприємницької діяльності (за терміном – …..)  і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням норм, які діяли у 2020 році.

Платник податків у зверненні повідомила, що … року подала заяву на припинення підприємницької діяльності.

З … платник податків не є фізичною особою – підприємцем.

Єдиний внесок за січень, лютий і березень …. року було сплачено у повному обсязі.

Водночас у кабінеті платника податків за датою …. року внесено запис про нарахування єдиного внеску у сумі …. грн з терміном сплати …..

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання виникнення боргу з єдиного внеску після припинення підприємницької діяльності.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його  збір  та  ведення  обліку,  визначені  Законом  України від 08 липня 2010 року№ 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування регламентується «Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженим наказом Міністерства фінансів України 14 квітня 2015 року № 435 (далі – Порядок № 435).

Згідно з  пунктом 2 Розділу ІІІ Порядку № 435 визначено, що фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до податкових органів Звіт про суминарахованого доходу застрахованихосіб та суминарахованогоєдиноговнеску(далі – Звіт) самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік.

У  разі   державної    реєстрації припинення підприємницької діяльності  страхувальників, зазначених  у  пункті 2  цього розділу, такі особи  зобов'язані  подати  самі  за   себе  Звіт  із  зазначенням  типу  форми«ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (пункт  9  Розділу  ІІІ  Порядку  № 435).

Відповідно до пункту 10 Розділу ІІІ Порядку № 435 у разі прийняття рішення про ліквідацію, припинення діяльності страхувальників, зазначених у пунктах 4, 5 цього розділу, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», зобов'язані подати самі за себе Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня подання до органу доходів і зборів заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску.

Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна» формують та подають до податкових органів:

        страхувальники, зазначені у пункті 2 та абзаці 3 пункту 3 цього розділу   протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (пункт 11 Розділу ІІІ Порядку № 435).

Ви як фізична особа – підприємець перебували на обліку в ……., з застосуванням спрощеної системи оподаткування з …..

За результатами розгляду Вашого звернення було встановлено, що в інтегрованій картці платника (далі – ІКП) рахується подвійне нарахування єдиного внеску, яке виникло внаслідок наступних причин.

По перше, згідноз наданим Вами «ліквідаційного» Звітувід ….. до ІКП   нараховано єдиного внеску у сумі…. за січень – березень…. за терміном сплати…, згідно чинного законодавства.

Крімцього, на центральному рівні в автоматичному режимі в ІКП терміном…. за кодом платежу 71040000  відбулось нарахування єдиного внеску у сумі…. грн. за січень – лютий…. року, за рахунок чого відбулись подвійні нарахування.

На підставі вищевикладеного, Головнимуправлінням ДПС у …. області прийнято рішення про коригування облікових показників в ІКП платника від…. та  приведено до відповідності ІКП за кодом платежу 71040000  шляхом зменшення нарахувань з єдиного внеску в сумі….грн за терміном сплати…..

Зауважуємо, що відповідно до пункту 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припиненняабоскасуваннявоєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введеннявоєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введеннявоєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справлянняподатків і зборівздійснюється з урахуваннямособливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу.

Так, згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу для платниківподатків та контролюючихорганівзупиняєтьсяперебігстроків, визначенихподатковимзаконодавством та іншимзаконодавством, контроль за дотриманнямякогопокладено на контролюючіоргани, крімвипадків, передбаченихзазначенимпідпунктом Кодексу.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.