X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.02.2023 р. № 245/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення від …..щодо надання послуг з оренди (суборенди) приміщень фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку другої або третьої групі у межах компетенції повідомляє, що відповідь надається у відповідності до норм законодавства, які діяли у 2021 році.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що є фізичною особою –підприємцем на спрощеній системі оподаткування другої групи і просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

На якій групі повинен перебувати платник єдиного податку у разі надання послуг з надання орендованих житлових приміщень та/або їх частин та нежитлових приміщень (споруд, будівель) та/або їх частин в оренду (послуги суборенди) з посиланням на норми права, які підтверджують зазначену у консультації позицію контролюючого органу?;

Чи можливо/неможливо платнику єдиного податку другої групи надавати послуги з надання орендованих приміщень (споруд, будівель) та/або їх частин в оренду (послуги суборенди) з посиланням на норми права, які підтверджують зазначену у консультації позицію контролюючого органу?; 

Щодо обмежень на розмір загальної площі орендованих житлових приміщень та/або їх частин, які платник єдиного податку другої групи має право надавати в оренду (послуги суборенди) з посиланням на норми права, які підтверджують зазначену у консультації позицію контролюючого органу?;

Щодо існуючих обмежень для платника єдиного податку другої групи на види діяльності за КВЕД ДК 009:2010, пов’язані з наданням в суборенду орендованих житлових приміщень та/або їх частин та нежитлових приміщень (споруд, будівель) та/або їх частин?;

Щодо можливості/неможливості платника єдиного податку третьої групи надавати послуги з надання орендованих житлових приміщень та/або їх частин та нежитлових приміщень (споруд, будівель) та/або їх частин в оренду (послуги суборенди) з посиланням на норми права, які підтверджують зазначену у консультації позицію контролюючого органу?;

Щодо обмежень на розмір загальної площі орендованих житлових приміщень та/або їх частин та нежитлових приміщень (споруд, будівель) та або їх частин, які платник єдиного податку третьої групи має право надавати в оренду (послуги суборенди) з посиланням на норми права, які підтверджують зазначену у консультації позицію контролюючого органу?;

Щодо існуючих обмежень для платника єдиного податку третьої групи на види діяльності за КВЕД ДК 009:2010, пов’язані з наданням в суборенду орендованих житлових приміщень та/або їх частин та нежитлових приміщень (споруд, будівель) та/або їх частин.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1
розділу XIV ПКУ.

Так, згідно з п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ глави 1 розділу XIV ПКУ до платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Дія п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ не поширюється на фізичних осіб – підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), послуги з надання доступу до мережі Інтернет, а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.

Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Разом з цим умови, відповідно до яких фізичні особи – підприємці не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп, зазначені у
п.291.5 ст. 291 ПКУ, зокрема, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 га, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 400 кв. м, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 900 кв. метрів.

Відповідно до КВЕД ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457, який набрав чинності з 01 січня 2011 року, діяльність, пов'язана із наданням в оренду власного чи орендованого нерухомого майна відноситься до групи 68.20.

Разом з тим група 70.31 в недіючому КВЕД ДК 009:2005 відповідає групі 68.31 «Агенства нерухомості» чинного КВЕД ДК 009:2010.

Враховуючи викладене, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої або третьої груп, яка надає в оренду (суборенду) житлові приміщення до 400 кв. м (включно) та/або нежитлове приміщення до 900 кв. м (включно), має право застосовувати спрощену систему оподаткування, за умови дотримання інших вимог, визначених у главі 1 розділу XIV ПКУ.

При цьому платники єдиного податку другої групи мають право здійснювати діяльність з надання таких послуг лише платникам єдиного податку та/або населенню, крім посередницьких послуг з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005, яка відповідає групі 68.31 «Агенства нерухомості» чинного КВЕД ДК 009:2010).

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.