Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо оподаткування дивідендів від компанії нерезидента, та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є фізичною особою - резидентом України, який має частку у статутному капіталі суб’єкта господарювання резидента США та планує отримувати дивіденди від цієї компанії.
У зв’язку з чим платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи має право платник податків зараховувати податки, сплачені в США з отриманих дивідендів від компанії резидента США, в рахунок податків та зборів в Україні?
2. Яку довідку про суми сплаченого податку та збору потрібно отримати в США, щоб здійснити зарахування суми податків та зборів, сплачених за межами України?
3. Який орган в США може видати довідку про суму сплаченого податку та збору?
4. Який орган в США здійснює легалізацію довідки про суму сплаченого податку та збору?
Щодо першого – четвертого питання
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом ІV Кодексу, згідно з п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Підпунктом 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 Кодексу встановлено, що об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Відповідно до п.п. 14.1.55 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід, отриманий з джерел за межами України – це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи, зокрема, проценти, дивіденди, роялті.
Оподаткування іноземних доходів регулюється п. 170.11 ст. 170 Кодексу.
Згідно з п. п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу,у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім:
а) доходів, визначених п.п 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, що оподатковуються за ставкою, визначеною п.п 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу;
б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.2 ст. 170 Кодексу;
в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 Кодексу;
г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв'язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 170.111ст. 170 Кодексу.
Ставка податку на доходи у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, встановлюється у половинному розмірі ставки, визначеної у п. 167.1 ст. 167, тобто 9 відсотків. (п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу).
Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів. (п. 164.4 ст. 164 Кодексу).
Згідно з п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.
Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються в порядку, встановленому розділом IV Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 розділуXX «Перехідні положення» Кодексу, за ставкою, визначеною п.п. 1.3 п. п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу. (п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичнихосіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу, згідно з п.п. 168.2.1 п. 168.2 якої платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загальногорічного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок (військовий збір) з такихдоходів.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) передбачено ст. 179 Кодексу.
Враховуючи викладене, дохід, отриманий фізичною особою – резидентом за межами митної території України у вигляді дивідендів, підлягає оподаткуванню за ставкою податку на доходи фізичних осіб у розмірі 9 відсотків та військовим збором – 1,5 відсотка.
Разом з цимвідповідно до положень п. 3.2 ст. 3 Кодексу, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніжті, що передбачені Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Конвенція між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи та капітал (далі – Конвенція), яка ратифікована 26.05.1995 (Закон України № 180/95-ВР), і є чинною в українсько-американських податкових відносинах з 05.06.2000, поширюється на осіб (фізичних та юридичних), які (у розумінні Конвенції) є резидентами України та США (статті 1, 3, 4), та на прямі податки, одним з яких є податок на доходи фізичних осіб (ст. 2).
Відповідно до положень ст. 10 (Дивіденди) Конвенції ставка оподаткування дивідендів, які отримуються фізичними особами – резидентами України/США, не повинна перевищувати 15 % від загальної суми виплачених дивідендів.
Статтею 24 (Звільнення від подвійного оподаткування) Конвенції передбачено правила зарахування податків, сплачених резидентами Договірних Держав (України та США) за їх межами. Зокрема, податок на доходи фізичних осіб, який сплачений у США фізичною особою – резидентом України, має бути зарахований при визначенні податкових зобов’язань такої особи в Україні у сумі, яка не повинна перевищувати суми податку, нарахованого згідно з правилами, встановленими українським податковим законодавством, тобто Кодексом.
Таким чином, згідно з положеннями ст. 24 Конвенції податок на дивіденди, який відповідно до ст. 10 Конвенції сплачений у США фізичною особою – резидентом України, має бути зарахований при визначенні податкових зобов’язань такої особи в Україні у сумі, яка не повинна перевищувати суму податку, нарахованого згідно з правилами, встановленими українським податковим законодавством.
Слід зазначити, що положення ст. 24 Конвенції встановлюють загальні правила щодо усунення подвійного оподаткування і не регулюють питання процедурного характеру, які можуть виникати в кожній з держав-учасниць Конвенції при її практичному застосуванні. Ці питання вирішуються кожною Договірною Державою в межах свого національного (внутрішнього) законодавства.
Так, в Україні порядок зарахування податків, сплачених за її межами, при визначенні бази оподаткування платників податків–резидентів України, зокрема фізичних осіб, встановлено відповідними положеннями ст. 13 „Усунення подвійного оподаткуванняˮ розд. Іта розд. IV „Податокна доходи фізичних осібˮ Кодексу. Зокрема, п. 13.5 ст. 13 Кодексу містить конкретні вимоги до документу, якийдає право українським резидентам на зарахування податків, сплачених ними з доходів, отриманих за межами України.
Таким чином, якщофізична особа – резидент Україниотримуєвідамериканського резидента доходи, яківідповідно до положеньКонвенціїможутьоподатковуватись у США відповіднимподатком, зазначеним у ст. 2 Конвенції, для отримання права на зарахування такого податку в Україні резидент Українизобов’язанийнадатидовідку, яка маєвідповідативимогам
ст. 13 Кодексу.
При цьому порядок видачі іноземним державним органом довідки про отримання доходів та сплату нерезидентами податків у США за відповідною формою, включаючи правила проведення процедури легалізації такого документу, встановлюється внутрішнім законодавством цієї країни.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідноі з п.п. 69.9п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п.52.2 ст.52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |