X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.11.2022 р. № 2041/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо порядку застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, визначеного підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), у разі здійснення операцій з постачання окремих платних медичних послуг та, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.

Як викладено у зверненні, заклад охорони здоров’я – платник ПДВ, який має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, надає окремі платні медичні послуги, пов’язані з наданням психіатричної допомоги, зокрема, з проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних медичних оглядів, а також лабораторні послуги з визначення в кровi карбогiдрат - дефiцитного трансферину методом капiлярного електрофорезу та в сечi наркотичних засобiв і психотропних речовин, метою проведення яких є встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності.

Враховуючи вищевикладене, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань щодо оподаткування ПДВ операцій з надання послуги з визначення у кровi карбогiдрат - дефiцитного трансферину методом капiлярного електрофорезу:

1) за договорами з закладами охорони здоров’я;

2) за договорами з іншими закладами (підрозділами національної служби, СБУ, тощо);

3) за зверненнями громадян.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1-5.3 статті 5 розділу І ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Відповідно до статті 3 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров’я» заклад охорони здоров’я – юридична особа незалежно від форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основними завданнями яких є забезпечення медичного обслуговування населення та/або надання реабілітаційної допомоги на основі відповідної ліцензії та забезпечення професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації.

Перелік закладів охорони здоров’я затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28.10.2002 № 385, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.11.2002 за № 892/7180.

Відповідно до вимог пункту 15 частини 1 статті 7 Закону України від 02 березня 2015 року № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» медична практика є видом господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня1996 року № 1138 затверджений Перелік платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров’я та вищих медичних закладах освіти.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559 затверджений Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, та Порядок проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Відповідно до підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ операції з постачання послуг з охорони здоров’я закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ, крім послуг, визначених підпунктами «а» – «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 розділу V ПКУ, зокрема з:

в) проведення профілактичних медичних оглядів із підготовкою висновку про стан здоров’я на прохання громадян;

з) проведення медичного огляду осіб для видачі:

дозволу на право отримання та носіння зброї громадянам, крім військовослужбовців і посадових осіб, носіння зброї якими передбачено законодавством;

відповідних документів на виїзд громадян за кордон за викликом родичів, що проживають у зарубіжних країнах, оздоровлення в зарубіжних лікувальних або санаторних закладах за власним бажанням, а також у службові відрядження (крім державних службовців, робота яких пов’язана з такими виїздами і які мають відповідні медичні документи);

посвідчення водія транспортного засобу.

Отже, для звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з охорони здоров’я мають виконуватися наступні умови:

такі послуги надаються закладами охорони здоров’я;

заклад охорони здоров’я має ліцензію на постачання таких послуг;

такі послуги не перераховані у підпунктах «а» – «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

Якщо не дотримана хоча б одна із зазначених умов, операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку - превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.

Щодо питань 1 – 3

Послуги з проведення лабораторних досліджень, зокрема з визначення у кровi карбогiдрат - дефiцитного трансферину методом капiлярного електрофорезу, як за зверненнями громадян, так і за договорами з закладами охорони здоров’я та за договорами з іншими закладами (підрозділами національної служби, СБУ, тощо), не перераховані у переліку послуг, визначених підпунктами «а» – «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, а тому операції з їх проведення звільняються від оподаткування ПДВ.

Водночас, якщо послуги з проведення зазначених лабораторних досліджень при проведенні медичних оглядів (у тому числі попередніх, періодичних та позачергових психіатричних медичних оглядів) є складовою частиною послуги з проведення медичного огляду, то такі лабораторні дослідження не визнаються як окрема послуга, і питання застосування пільги з оподаткування розглядається стосовно послуги з проведення медичних оглядів у цілому.

При цьому у разі віднесення таких медичних оглядів для роботодавця до обов’язкових згідно з законодавством, операції з їх проведення закладом охорони здоров’я, який має ліцензію на постачання послуг з охорони здоров’я, звільняються від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, оскільки не підпадають під виключення, зазначені у підпунктах «а» – «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

Разом з тим, з метою уникнення неоднозначного трактування норм ПКУ у частині віднесення зазначених до відповідної категорії послуг ДПС рекомендує звернутися до Міністерства охорони здоров’я України, як до головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, зокрема здійснює нормативно-правове регулювання у сфері охорони здоров’я.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.