X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.11.2022 р. № 2073/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, платник податку – банк в процесі своєї діяльності надає послуги з управління активами (цінними паперами, грошовими коштами) клієнта – фізичної особи на підставі договорів управління. Послуга надається банком як професійним учасником фондового ринку. Відповідно до договору банк має право купувати та продавати цінні папери. За результатом цих дій фізична особа отримує дохід – грошові кошти у вигляді прибутку від управління активами.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо оподаткування доходу, отриманого за операціями з інвестиційним прибутком на користь фізичних осіб з питань:

1. Чи є банк податковим агентом на дату нарахування фізичній особі фактичного доходу у вигляді прибутку від управління активами за договором управління?

2. Оподаткуванню підлягає кожне нарахування доходу за операціями з інвестиційним прибутком на користь фізичної особи залежно від виду цінного паперу з відповідним утриманням податку чи загальна сума доходу без врахування виду цінного паперу?

3. Оподатковуваний дохід фізичної особи підлягає оподаткуванню на дату фактичної виплати, у зв’язку з виконанням умов договору, чи за результатом звітного податкового року?

4. За якою ознакою доходу банк – податковий агент має відобразити в податковому розрахунку дохід фізичної особи за договором управління?

Щодо першого, другого та третього питань

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).

Відповідно до п.п. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах  165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

  Особливості оподаткування інвестиційного прибутку визначено п. 170.2
ст. 170 Кодексу, згідно з п.п. 170.2.2 якого інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу, або вартістю інвестиційного активу, що була задекларована особою як об'єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування відповідно до підрозділу 94 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, з урахуванням норм підпунктів 170.2.4 – 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 Кодексу (крім операцій з деривативами).

  Відповідно до п.п. 170.2.9 п. 170.2 ст. 170 Кодексу податковим агентом платника податку, який здійснює операції з інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, є такий професійний торговець. Податковий агент під час кожного нарахування платнику інвестиційного прибутку нараховує (утримує) податок за ставкою, визначеною п.п. 167.5.1 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, та сплачує (перераховує) утриманий податок до бюджету під час кожного нарахування такого доходу, що не звільняє платника податку від подання річної податкової декларації при отриманні ним доходу, зазначеного у п. 170.2 ст. 170 Кодексу.

Методика визначення інвестиційного прибутку професійним торговцем цінними паперами при виконанні функцій податкового агента встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, спільно з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (абзац другий п.п. 170.2.9 п. 170.2 ст. 170 Кодексу).

  Наказом Міністерства фінансів України від 22.11.2011 № 1484 та рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.11.2011 № 1689 затверджено Методику визначення інвестиційного прибутку професійним торговцем цінними паперам при виконанні ним функцій податкового агента (далі – Методика).

  Відповідно до п. 1.3 Методики податковий агент вживається у значенні терміна «податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб», наведеному в п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 розділу I Кодексу, та одночасно означає торговця цінними паперами (його філію, відділення, інший відокремлений підрозділ), який діє на підставі договору, укладеного з платником податків.

  Договір – це договір на брокерське обслуговування, договір про управління цінними паперами, іншими фінансовими інструментами і грошовими коштами, призначеними для інвестування в цінні папери та інші фінансові інструменти (договір про управління), договір комісії, договір доручення, договір купівлі-продажу, договір міни, а також будь-який інший договір, що укладається платником податків з торговцем цінними паперами відповідно до закону та передбачає здійснення операцій з цінними паперами чи деривативами.

  Операції з цінними паперами – це дії платника податків та торговця цінними паперами за рахунок та в інтересах такого платника податків на підставі договору, укладеного з платником податків, які приводять до набуття чи припинення платником податків прав власності на цінні папери.

  Згідно із абзацом першим п. 2.12 Методики протягом звітного року до складу місячного оподатковуваного доходу включається фактично нарахований (виплачений) інвестиційний прибуток, отриманий платником податків у складі поточної грошової виплати за датою фактичної виплати та/або за датою виконання або розірвання в період до кінця такого року договору, укладеного з платником податків, а сума податку та збору з фактично нарахованого (виплаченого) інвестиційного прибутку, що підлягає сплаті до бюджету, розраховується в усіх випадках, наведених у п. 2.12 Методики, із врахуванням утриманих та сплачених сум податку та збору протягом розрахункового періоду до дати фактичної виплати та/або дати виконання або розірвання договору.

Поточна виплата коштів – це повна або часткова виплата доходу у
будь-який операційний день банку протягом звітного податкового року податковим агентом за письмово заявленою вимогою платника податків шляхом видачі готівкових коштів платнику податків та/або перерахування коштів на банківський рахунок платника податків, у тому числі у зв’язку з виконанням або розірванням договору, укладеного з платником податків, включаючи періодичну із заздалегідь обумовленим у договорі порядком виплати, та/або повернення коштів, попередньо перерахованих (внесених) платником податків торговцю цінними паперами згідно з умовами договору
(п. 1.3 Методики).

Враховуючи викладене, при здійсненні фізичною особою операцій з торгівлі цінними паперами, які відповідно до вимог законодавства провадяться за участю торговця цінними паперами, податковим агентом є такий професійний торговець (банк), який повинен виконати всі функції податкового агента, встановлені Кодексом, у т.ч. утримати та сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір до бюджету у повному обсязі.

При цьому, у разі якщо умовами договору передбачено порядок виплати податковим агентом доходу у вигляді інвестиційного прибутку платнику податку у конкретно визначений термін чи за його письмово заявленою вимогою, то оподаткуванню підлягає кожне нарахування доходу за операціями з інвестиційним прибутком на користь фізичної особи залежно від виду цінного паперу з відповідним утриманням податку.

За результатом звітного податкового року податковий агент здійснює розрахунок інвестиційного прибутку, отриманого платником податків у такому році, та суми податку та збору з такого прибутку, що підлягає сплаті до бюджету, із врахуванням утриманих та сплачених сум податку та збору протягом року. Розрахунок за результатами року не здійснюється у разі, якщо протягом року у зв’язку з виконанням або розірванням договору (договорів), укладеного (укладених) з платником податків, інвестиційний прибуток було розраховано, а податок та збір утримано і сплачено до бюджетів у повному обсязі (п. 2.13 Методики).

Щодо четвертого питання

Відповідно до п. 2.17 Методики  податковий агент щокварталу подає у встановленому порядку до контролюючого органу за місцем свого розташування податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку.

Податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також суми утриманого з них податку подається торговцем цінними паперами лише у разі виплати (нарахування) платнику податків протягом звітного періоду сум доходу у вигляді інвестиційного прибутку.

У разі якщо умовами договору передбачено порядок виплати торговцем цінними паперами доходу у вигляді інвестиційного прибутку платнику податків у конкретно визначений термін чи за його письмово заявленою вимогою, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку подається торговцем цінними паперами за підсумками звітного періоду, у якому було проведено такі (виплати) нарахування.

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773) (далі – Порядок).

Відповідно до довідника ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 2 до Порядку, інвестиційний прибуток (дохід) від операцій з інвестиційними активами відображається податковим агентом  у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «112».

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.