Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень Товариства, а також на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18.01.20221 у справі № 160/10168/21 щодо визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації ДПС від 27.05.2021 № 2081/ІПК/99-00-04-01-03-06, наданої на звернення Товариства щодо реалізації норм Закону України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон), керуючись ст.ст. 52, 53 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
У своєму зверненні Товариство поінформувало, що Законом, який набрав чинності 23 травня 2022 року, внесено зміни до Кодексу, зокрема у частині збільшення ставок рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Плата), а також критеріїв застосування коригуючих коефіцієнтів до них та їх розміру (п. 252.22 ст. 252 Кодексу).
Товариство, посилаючись на п.п. 4.1.4 та п. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання чи зобов’язане Товариство вперше застосовувати ставки Плати, встановлені Законом, за звітний податковий період, який починається з 01.01.2021?
Статтею 94 Конституції України встановлено, що закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.
Відповідно до пункту 3 статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України відноситься прийняття законів.
Верховною Радою України 16 січня 2020 року прийнятий Закон, який згідно з пунктом 1 розділу ІІ Закону набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 23 травня 2020 року, крім змін визначених абзацами 2-7 цього пункту.
Таким чином Верховна Рада України прийняла Закон та визначила, що зміни до підпунктів 252.20 та 252.22 статті 252 Кодексу, а саме зміни ставок Плати, набрали чинності з 23 травня 2020 року.
Згідно частини четвертої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд не застосовує закон чи інший правовий акт лише у тому разі, якщо суд доходить висновку, що такий закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України.
Закон у частині набрання чинності прийнято у відповідності до положень статті 94 Конституції України.
Така позиція підтверджена Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики (лист від 18.01.2022 № 04-32/10-2022/12506), а також Міністерством фінансів України (лист від 20.10.2020 № 11230-09-62/31768).
Водночас інформуємо, що ДПС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику (п. 1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227).
Разом з тим Постановою Верховного Суду України від 19.04.2022 у справі № 816/687/16 за позовом Спільного підприємства «Полтавська газонафтова компанія» встановлено, що норми п.п. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 Кодексу не відміняють дію норми, якою встановлено (змінено) податок (збір) та/або будь-який елемент податку (збору) і яка запроваджена законом, що прийнятий пізніше, ніж за шість місяців до початку бюджетного періоду, в якому запроваджується податок (збір) та/або будь-якого елементу податку (збору). Колізії між такою нормою та принципом стабільності немає, оскільки принцип стабільності застосовується в системному зв’язку з іншими принципами податкового законодавства. Така норма не застосовується лише тоді, якщо вона суперечить принципу верховенства права в контексті права платника податку на мирне володіння майном.
Звертаємо увагу, що п. 102.9 ст. 102 Кодексу на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених Кодексом (у тому числі зупинення строків надання індивідуальних податкових консультацій), іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених Кодексом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |