Державна податкова служба України розглянула звернення
надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС у м. Києві, щодо порядку коригування (зменшення) податкового кредиту покупця при поверненні попередньої оплати постачальником, реєстрація платником ПДВ якого на момент повернення коштів була анульована, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством у 2020 році було сплачено постачальнику грошові кошти за товар. На підставі податкової накладної, складеної постачальником та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), Товариством включено суму ПДВ до складу податкового кредиту. В 2022 році постачальник повернув Товариству грошові кошти за товар, але на дату повернення коштів постачальнику було анульовано реєстрацію платником ПДВ.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи можливо Товариству здійснити коригування податкового кредиту у разі, якщо на дату повернення грошових коштів у постачальника було анульовано реєстрацію платником ПДВ?;
2) як здійснити відображення такої операції в декларації з ПДВ?
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу І ПКУ відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктом «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу VПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу VПКУ.
На дату виникнення податкових зобов'язань, визначену статтею 187 розділу VПКУ, платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін (пункт 201.1 статті 201 розділу VПКУ).
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу VПКУ).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 розділу VПКУ).
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу VПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу VПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів/необоротних активів (у тому числі при їх імпорті) та послуг.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Пунктом 201.8 статті 201 розділу V ПКУ встановлено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 розділу V ПКУ.З моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних (пункт 184.5 статті 184 розділу V ПКУ).
Згідно з пунктом 1 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 1307), податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 Порядку № 1307. Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних (пункт 21 Порядку № 1307).
Крім того постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість»,із змінами і доповненнями затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено (далі – Порядок № 569).
Починаючи із дати запровадження Системи електронного адміністрування ПДВ на постійній основі, а саме з 01.07.2015, реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних здійснюється виключно у межах суми,яка обчислюється за формулою, встановленою пунктом 200¹.3 статті 2001розділу VПКУ та пунктом 9 Порядку № 569 (далі - реєстраційна сума).
Виходячи з положень пункту 2001.3 статті 2001розділу VПКУ та пункту 9 Порядку № 569 реєстраційна сума, а також її складова - сума ПДВ за отриманими податковими накладними (∑НаклОтр), обраховуються на підставі документів, зокрема, податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних, складених починаючи з 01.07.2015.
Таким чином, при реєстрації постачальником в ЄРПН податкової накладної у покупця (отримувача) товарів/послуг формується значення показника ∑НаклОтр та, відповідно, збільшується реєстраційна сума, а при реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування на зменшення податкових зобов’язань реєстраційна сума та ∑НаклОтрпокупця, відповідно, зменшується.
Водночас коригування платником податкового кредиту на підставі бухгалтерської довідки на розмір реєстраційної суми не впливає.
Пунктом 198.5 статті 198 розділу VПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, − у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу VПКУ).
Щодо питань 1, 2
Оскільки на дату отримання попередньої оплати (авансу) постачальник був платником ПДВ та склав і зареєстрував в ЄРПН відповідну податкову накладну, на підставі якої покупцем було сформовано податковий кредит, а на дату повернення авансу покупцю постачальник не може скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної у зв’язку з анулюванням реєстрації платником ПДВ, то з метою приведення податкового обліку з ПДВ у відповідність до здійснених операцій платник податку – покупецьна дату повернення йому коштів повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на відповідну суму за правилами, визначеними пунктом 198.5 статті 198 розділу VПКУ.
Відповідно до Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016за № 159/28289, із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 21), у податковій декларації з ПДВ (далі – декларація) покупця за відповідний звітний (податковий) період відображаються:
сума ПДВ, нарахованого/сплаченого при перерахуванні авансу постачальнику - у складі податкового кредиту (рядок 10.1 декларації (підпункт 1 пункту 4 розділу V Порядку № 21));
сума податкових зобов’язань з ПДВ, нарахованих на дату повернення авансу постачальником у порядку, визначеному пунктом 198.5 статті 198 ПКУ - у складі податкових зобов’язань(рядок 4.1 декларації(підпункт 5 пункту 3 розділу V Порядку № 21)).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |