X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.10.2022 р. № 1652/ІПК/99-00-04-01-03-06

Державна податкова служба за результатами розгляду звернення Товариства щодо справляння рентної плати за спеціальне використання води (далі – Плата), керуючись пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У своєму зверненні Товариство поінформувало, що при провадженні ліцензованої господарської діяльності з виробництва електричної та теплової енергії на підставі відповідного дозвільного документа використовує обсяги води як вилучені з підземного водного простору так і забрані з р. Дніпро.

Враховуючи викладене, Товариство, посилаючись на зміни, внесені Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі – Закон) до п. 255.7 ст. 255 Кодексу щодо порядку застосування житлово-комунальними підприємствами коефіцієнта 0,3, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи застосовується коефіцієнт 0,3 до ставок Плати за обсяги води вилучені з артезіанської свердловини, що використовуються ним для задоволення як питних та санітарно-гігієнічних потреб, так і виробничих потреб Товариства?

2. Чи застосовується коефіцієнт 0,3 до ставок Плати, забраної з р. Дніпро для задоволення виробничих потреб Товариства?

3. Чи є обсягом води технологічних нормативів використання питної води, визначених відповідно до законодавства про питну воду, питне водопостачання та водовідведення встановлений річний ліміт використання підземної води з артезіанської свердловини Товариства для питних і санітарно-гігієнічних потреб та виробничих потреб, а також поверхневої води з р. Дніпро для виробничих потреб підприємства згідно з отриманим дозвільним документом?

Законом уточнено об’єкт оподаткування Платою на який житлово-комунальним підприємствам при обчисленні податкових зобов’язань з Плати надана преференція у вигляді коефіцієнта 0,3, а саме: за використані обсяги води технологічних нормативів використання питної води, визначених відповідно до законодавства про питну воду, питне водопостачання та водовідведення (п. 255.7 ст. 255 Кодексу).

Поняття, правила та положення, установлені Кодексом, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених ст. 1 Кодексу.

У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу.

Інші терміни, що застосовуються у Кодексі та не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (ст. 5 Кодексу).

Житлово-комунальні послуги – результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг (п. 5 частини першої ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Одним з учасників правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є виконавці комунальних послуг, у тому числі, суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність з постачання теплової енергії та/або послуг з постачання гарячої води (п.п. 3-4 частини другої ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Методика визначення технологічних нормативів витрат та втрат гарячої води у системах централізованого постачання гарячої води затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 10.04.2018 № 86, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.07.2018 за № 804/32256 (далі – Методика), згідно з якою гарячою водою вважається питна вода, підігріта до температури, визначеної Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 № 71, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 05.03.2007 за № 197/13464 (абзац шостий частини третьої ст. 1 Методики).

Технологічні нормативи використання питної води – максимально допустимий обсяг технологічних витрат води при її виробництві та транспортуванні, використанні на власні потреби підприємствами питного водопостачання та утриманні зон санітарної охорони (ст. 1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»).

Технологічні витрати води – обсяги витрат води при виробництві, транспортуванні та постачанні гарячої води, витрати на власні господарсько-побутові потреби суб’єкта господарювання, обсяги яких встановлені Методикою та затверджені технологічним регламентом суб’єкта господарювання (абзац дванадцятий частини третьої п. 1 Методики).

Разом з тим уповноваженим органом для кожного суб’єкта господарювання окремо встановлюються індивідуальні технологічні нормативи використання – технологічні нормативи використання води для її виробництва та постачання в систему централізованого постачання гарячої води.

Податкові зобов’язання з Плати житлово-комунальними підприємствами декларуються за кожну частину об’єкта оподаткування Платою (фактичний обсяг води) у окремих додатках 5 до Податкової декларації з рентної плати, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03.09.2017 за № 1051/27496, що використовується ним залежно від напрямків використання (постачання), а саме за:

обсяг води, який постачається населенню для задоволення його питних і санітарно-гігієнічних потреб, із застосуванням коефіцієнта «0»;

обсяг води, який постачається юридичним особам та фізичним особам-підприємцям (вторинним водокористувачам) незалежно від напрямків її використання (постачання) останніми, із застосуванням коефіцієнта «1»;

обсяг води, який використовується для забезпечення власних технологічних потреб, включаючи втрати та витрати для забезпечення провадження господарської діяльності з вироблення, створення та/або надання житлово-комунальних послуг, із застосуванням коефіцієнта «0,3».

З огляду на викладене, Товариство при обчисленні податкових зобов’язань з Плати має застосовувати коефіцієнт «0,3» до об’єкта оподаткування Платою – обсягів води, використаних з поверхневих та підземних водних об’єктів на власні господарсько-побутові потреби, а також технологічні витрати води при її виробництві та транспортуванні, визначені за Методикою, розмір яких не перевищує встановлених дозвільним документом лімітів використання таких обсягів, при цьому до таких обсягів води не включаються обсяги води, які отримані Товариством від інших водокористувачів на підставі відповідних договорів на постачання води.

Звертаємо увагу, що п. 102.9 ст. 102 Кодексу на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених Кодексом (у тому числі зупинення строків надання індивідуальних податкових консультацій), іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених Кодексом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).