X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.10.2022 р. № 1666/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо застосування окремих норм податкового законодавства та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомляє, що знаходиться на загальній системі оподаткування та планує здійснити операцію з відступлення права грошової вимоги боргу товариству, яке перебуває на спрощеній системі оподаткування. При цьому, вартість відступлення боргу, яку новий кредитор сплатить первісному кредитору, може бути нижчою ніж сума боргу.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи не суперечить вимогам податкового законодавства укладення договору відступлення права вимоги, де вартість відступлення боргу може бути нижчою, ніж сума боргу?

2. Чи може юридична особа, що перебуває на спрощеній системі оподаткування (новий кредитор) брати участь у такому правочині в якості нового кредитора?

3. Що потрібно враховувати та які податкові наслідки можуть виникнути для юридичних осіб при укладанні такого договору?

Щодо питань 1, 2.

Стаття 512 Цивільного кодексу України (далі –ЦКУ) визначає положення з питань заміни кредитора у зобов'язанні.

Відповідно до  п.1 частини першої ст. 512 ЦКУ кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Кредитор у зобов'язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом (частина третя ст. 512 ЦКУ).

Згідно з частиною першою ст. 514 ЦКУ до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Новий боржник у зобов'язанні має право висунути проти вимоги кредитора всі заперечення, що ґрунтуються на відносинах між кредитором і первісним боржником (частина перша ст. 522 ЦКУ).

Водночас звертаємо увагу, що оскільки відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить, надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, питання оформлення договірних відносин між суб’єктами не належить до компетенції ДПС та регулюються нормами цивільного законодавства, інших нормативно-правових актів.

Щодо питання 3.

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з відступлення права вимоги Кодексом не передбачено.

Відображення таких здійснюється згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування і, відповідно, об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Отже, питання порядкувідображення у бухгалтерському обліку операцій з відступлення права вимоги боргу належить до компетенції Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію(п. 52.2 ст. 52 Кодексу).