X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.10.2022 р. № 1670/ІПК/99-00-04-01-03-05

Державна податкова служба за результатами розгляду звернення Служби щодо справляння рентної плати за спеціальне використання води (далі – Плата), керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У своєму зверненні Служба без розкриття інформації щодо наявності у неї відповідних дозвільних документів поінформувала, що вилучає обсяги води з підземного водного простору засобами артезіанських свердловин, балансоутримувачем яких є митниці, утворені як підрозділи Служби.

Враховуючи викладене, Служба, посилаючись на норми п.п. 255.11.12 п. 255.11 ст. 255 Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання виникнення у неї податкових зобов’язань з Плати, у разі якщо вилучені обсяги підземної води використовуються:

виключно митницею та іншими контролюючими органами державної влади – для задоволення питних, санітарно-гігієнічних та інших потреб, пов’язаних із забезпеченням належних умов функціонування пунктів пропуску через державний кордон України;

митницею, іншими контролюючими органами державної влади, а також підприємствами сфери обслуговування (банківськими, страховими установами, закладами харчування, кафе тощо), розміщеними на території пункту пропуску на умовах оренди частини нерухомого майна, – для задоволення питних, санітарно-гігієнічних та інших потреб, пов’язаних із забезпеченням належних умов функціонування пунктів пропуску через державний кордон України.

Спеціальне використання природних ресурсів, у тому числі спеціальне водокористування, передбачає закріплення об’єкта природних ресурсів шляхом надання відповідного дозволу конкретному суб’єкту для забезпечення умов провадження господарської діяльності (ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі – Закон).

Обов’язок платника Плати згідно з п. 255.1 ст. 255 Кодексу покладено на первинних водокористувачів – суб’єктів, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води з водних об’єктів (частина третя ст. 42 Водного кодексу України).

Плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води водних об’єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (далі – Дозвіл), лімітів використання води, ставок Плати та коефіцієнтів (п.п. 255.11.2 п. 255.11 ст. 255 Кодексу).

При цьому водокористувачі, які повністю утримуються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, використовують обсяги води для господарської діяльності, направленої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, обчислюють податкові зобов’язання з Плати на загальних підставах з усього обсягу використаної води (п.п. 255.11.12 п. 255.11 ст. 255 Кодекс).

З огляду на викладене, у Служби виникають податкові зобов’язання з Плати за фактично видобуті (вилучені) обсяги води з підземного водного простору, які використовуються підрозділами Служби, у тому числі на умовах оренди частини нерухомого майна митниці.

При цьому відповідно до п.п. 252.1.4 п. 252.1, п. 252.3 ст. 252 Кодексу, Служба є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин з об’єктом оподаткування – обсягом вилученої (добутої) з надр підземної води, яка не потребує первинної переробки.

Водночас зауважуємо, що самовільне спеціальне використання природних ресурсів, у тому числі видобування підземної води, є порушенням законодавства України про охорону навколишнього природного середовища та тягне за собою встановлену Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність (ст. 68 Закону).

Разом з тим інформуємо, що Порядок державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювання об’єму видобутих підземних вод затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2012 року № 963 (далі – Порядок). Повноваження із державного обліку артезіанських свердловин шляхом ведення державного реєстру артезіанських свердловин делеговано Державній службі геології та надр України (п. 2 Порядку). При цьому до державного реєстру артезіанських свердловин включаються відомості про артезіанські свердловини, незалежно від місця розташування, на підставі даних, що містяться у паспортах артезіанських свердловин (п. 3 Порядку). Форма Паспорта артезіанської свердловини, затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.04.2016 № 145/84, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.04.2016 за № 642/28772, є обов’язковою для виконання всіма суб’єктами господарювання, які є власниками або користувачами земельних ділянок, у межах яких розташовані та експлуатуються артезіанські свердловини.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).