X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.10.2022 р. № 1680/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «______» (далі – Товариство) щодо окремих питань оподаткування в період дії воєнного стану та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє. 

Згідно із зверненням Товариства внаслідок російської військової агресії проти України таким платником податків втрачено частину своїх товарів.

Так, приміщення, в яких зберігались товари Товариства, знаходились на території України, де відбувались активні бойові дії, перебували війська російської федерації, в результаті чого склади було пошкоджено, розграбовано, а товари викрадено.

У зв’язку з викладеним вище платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Чи має право Товариство врахувати у складі витрат втрати (збитки), понесені в результаті розкрадання товарів внаслідок форс-мажорних обставин (військової агресії російської федерації)? В якому саме звітному періоді необхідно відобразити у бухгалтерському обліку втрати (збитки) підприємства в результаті нестачі (розкрадання) цінностей, що виникла внаслідок настання таких форс-мажорних обставин?

2. На підставі яких документів Товариство має право врахувати у складі витрат втрати (збитки) від розкрадання товарів, які виникли внаслідок настання форс-мажорних обставин (військової агресії російської федерації)?

3. Чи має право Товариство у бухгалтерському обліку списати з балансу за рахунок прибутку втрати (збитки) від розкрадання товарів (за собівартістю, без ПДВ), які виникли внаслідок настання форс-мажорних обставин (військової агресії російської федерації)? У якому саме звітному періоді потрібно відобразити у бухгалтерському обліку втрати (збитки) підприємства від нестачі та псування цінностей? При цьому, чи враховувати ці збитки на позабалансовому рахунку Товариства до виявлення винних осіб і отримання компенсації збитків від них?

4. Чи необхідно Товариству нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 Кодексу у разі здійснення операцій зі списання товарів, втрачених (розкрадених) внаслідок настання форс-мажорних обставин (військової агресії російської федерації)?

5. Чи необхідно Товариству коригувати податковий кредит, сформований при придбанні товарів, які втрачені внаслідок настання форс-мажорних обставин (військової агресії російської федерації)?

 

Щодо питань 1 –3

Згідно з п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 Кодексу.

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток підприємств використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (абзац перший п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств на підставі абзацу першого п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.

Кодексом не передбачено різниць для коригування платником податку на прибуток підприємств фінансового результату до оподаткування за операціями зі списання втрат, понесених таким платником в результаті розкрадання належних йому запасів (товарів) внаслідок форс-мажорних обставин (військової агресії російської федерації проти України).

Такі операції відображаються при визначенні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).

Отже, питання бухгалтерського обліку втрат, понесених платником податків в результаті розкрадання товарів внаслідок форс-мажорних обставин (військової агресії російської федерації проти України) належать до компетенції Міністерства фінансів України.

 

Щодо питань 4 –5

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктами «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 Кодексу розташоване на митній території України.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Кодексу податковий кредит звітного періоду визначається, виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 ст. 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Нормами абзацу першого та другого п. 321 підрозділу 2 розділу XX Кодексу передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного, надзвичайного стану, не вважаються використаними платником податку в неоподаткованих ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, товари, придбані в оподатковуваних ПДВ операціях, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану.

До наведених пунктом 321 підрозділу 2 розділу XX Кодексу операцій норми п. 198.5 ст. 198 Кодексу не застосовують. 

Дію обставин непереборної сили засвідчує Торгово-промислова палата України, листом якої від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 підтверджено, що введення військового стану в Україні з 24.02.2022 до його офіційного закінчення є обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами).

З метою фіксації знищення (втрати) товарів внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану платнику податку доцільно:

провести інвентаризацію;

звернутися до органів Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які мають скласти акт пошкодження майна із зазначенням причини;

звернутись до місцевих органів влади, які можуть додатково підтвердити факт знищення товарів;

здійснити всі можливі заходи з фіксації факту пошкодження майна (фото-/відеозйомка).

Враховуючи викладене, при знищенні (втраті) внаслідок дії обставин непереборної сили під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану товарів, придбаних з ПДВ (у тому числі на умовах товарного кредиту), як до запровадження дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, так і в період його дії, податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються та податковий кредит, сформований при їх придбанні, не коригується.

Разом з цим, кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться мова у зверненні, необхідно розглядати індивідуально з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжуються такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.