X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.10.2022 р. № 1688/ІПК/99-00-04-01-04-06

Державна податкова служба України на звернення приватного підприємства (далі – Підприємство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації із справляння податку на майно у період дії воєнного стану в Україні, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Підприємство у зверненні інформує, що перебуває на загальній системі оподаткування, має торгівельні представництва без створення статусу окремої юридичної особи в регіонах, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (далі – Території).  

Враховуючи викладене, Підприємство, посилаючись на чинне законодавство, просить надати роз’яснення щодо справляння податку на майно в частині плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, далі – Плата) та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок), за земельні ділянки та об’єкти нерухомості (відповідно), що розташовані на Територіях, а також щодо відповідальності за несплату податків.

Порядок нарахування та справляння податку на майно в частині Плати та Податку врегульовано нормами розділу ХІІ Кодексу.

Тимчасово, на період з 01 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, в якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (пункт 69 підрозділу 10 Перехідних положень Кодексу).

Особливості справляння Податку та Плати у період дії воєнного стану в України врегульовано підпунктами 69.14, 69.22 пункту 69 підрозділу 10 Перехідних положень Кодексу. Зокрема платникам Податку та Плати у період дії воєнного стану в України надано право не нараховувати та не сплачувати за земельні ділянки та об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, що розташовані на Територіях, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Оскільки станом на дату надання відповіді перелік Територій Кабінетом Міністрів України не визначений, то Підприємство зможе скоригувати свої податкові зобов’язання виключно після затвердження переліку Територій.

Умови звільнення від відповідальності платників податків, які мають / не мають можливість своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності тощо у період дії воєнного стану в Україні встановлені пункту 69.1 статті 69 Кодексу. Зокрема, платники податків звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності за умови обов’язкового виконання таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

У разі якщо у Товариства у період дії воєнного стану в України відновилася можливість своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків, то такий обов’язок має бути реалізований у порядку та строки, передбачені Кодексом.

Стосовно звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату податку на майно з настанням форс-мажорних обставин слід зазначити, що засвідчені форс-мажорні обставини листом Торгово-промислової палати України відповідно до частини Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», мають вирішальне значення, зокрема, для створення сприятливих умов для підприємницької діяльності, для подання практичної допомоги підприємцям у проведенні торговельно-економічних операцій на внутрішньому та зовнішньому ринках тощо (стаття 3 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні»).

Підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу визначено, що обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є, зокрема, вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Враховуючи викладене, головною умовою щодо звільнення осіб від відповідальності за неможливістю виконання свого податкового обов’язку щодо дотримання термінів сплати податків у період дії воєнного стану в Україні є державна підтримка у вигляді права не нараховувати та не сплачувати плату за землю за земельні ділянки, що розташовані на Територіях, яка закріплена пунктом 69.14 статті 69 підрозділу 10 Перехідних положень Кодексу.

Звертаємо увагу, що пунктом 102.9 статті 102 Кодексу на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, передбачено зупинення перебігу строків, визначених Кодексом (в тому числі зупинення строків надання індивідуальних податкових консультацій), іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених Кодексом.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.