X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.10.2022 р. № 1700/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання податкової накладноїта, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, основна діяльність Підприємства пов’язана з роздрібною торгівлею у магазинах безмитної торгівлі DutyFree, розташованих в аеропортах міст України. За операціями з постачання товарів у магазинах безмитної торгівлі Підприємство складає зведені податкові накладні з кодом ставки податку 902 (операції з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою).

Підприємство не змогло скласти з використанням системи електронного документообігу «M. E. Doc IS»податкову накладну за операцією з постачання тютюнових виробів та алкогольних напоїв.

Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо заповнення податкових накладних за операціями з постачання товарів (зокрема, тютюнових виробів), що здійснюються магазинами безмитної торгівлі.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, митних платежів регулюються нормами ПКУ та Митного кодексу України (далі - МКУ)(пункт 1.1 статті 1 ПКУ і частина друга статті 1 МКУ)

Частиною першою статті 420 МКУ, визначено, що магазин безмитної торгівлі – це спеціалізований торговельний заклад, розташований у пункті пропуску через державний кордон України, відкритому для міжнародного сполучення, а також на повітряному або водному транспортному засобі комерційного призначення, що виконує міжнародні рейси, та призначений для реалізації товарів, поміщених у митний режим безмитної торгівлі.

Безмитна торгівля - це митний режим, відповідно до якого товари, не призначені для вільного обігу на митній території України, знаходяться та реалізуються для вивезення за межі митної території України під митним контролем у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України, відкритих для міжнародного сполучення, та на повітряних, водних або залізничних транспортних засобах комерційного призначення, що виконують міжнародні рейси, з умовним звільненням від оподаткування митними платежами, установленими на імпорт та експорт таких товарів, та без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, а також без проведення заходів офіційного контролю (частина перша статті140 МКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з:

постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України;

ввезення товарів на митну територію України;

вивезення товарів за межі митної території України;

постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Згідно з пунктом 189.18 статті 189 ПКУ у разі постачання тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни (далі – МРЦ), при їх постачанні на митній території України, базою оподаткування є МРЦ таких товарів без урахування податку на додану вартість.

Пунктом 197.27 статті 197 ПКУ визначено, що звільняються від оподаткування операції з постачання на митній території України тютюнової продукції, для якої встановлені МРЦ, крім операцій:

а) з першого постачання таких товарів їх виробниками;

б) з першого постачання таких товарів суб'єктами господарювання, які пов'язані відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі – контрольовані суб’єкти господарювання). Перелік суб'єктів господарювання, пов'язаних відносинами контролю з виробниками, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі;

в) із ввезення таких товарів на митну територію України та їх першого постачання імпортером на митній території України.

Відповідно до підпункту «ґ» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 ПКУ операції постачання товарівмагазинами безмитної торгівлі, відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України,оподатковуються за нульовою ставкою.

Постачання товарів магазинами безмитної торгівлі може здійснюватися виключно:

фізичним особам, які виїжджають за межі митної території України;

фізичним особам, які в’їжджають на митну територію України в пунктах пропуску через державний кордон України, відкритих для міжнародного повітряного сполучення;

фізичним особам, які переміщуються транспортними засобами, що належать резидентам та знаходяться за межами митного кордону України.

Пунктом 206.11 статті 206 ПКУ визначено порядок оподаткування операцій з товарами, поміщеними в митний режим безмитної торгівлі, а саме:

до операцій із ввезення товарів з-за меж митної території України в магазин безмитної торгівлі застосовується умовне повне звільнення від оподаткування за умови дотримання вимог та обмежень, встановлених главою 22 МКУ;

операції з вивезення товарів з митної території України в магазин безмитної торгівлі оподатковуються відповідно до підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 ПКУ.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Згідно з пунктом 201.4 статті 201 ПКУ податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі, зокрема, здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника). 

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 1307). Особливості заповнення податкових накладних, що складаються за щоденними підсумками операцій, визначено пунктами 8 та 14 Порядку № 1307.

Враховуючи викладене, за операціями з постачання товарів (у тому числі тютюнових та алкогольних виробів) магазинами безмитної торгівлі платник податку складає податкову накладну за щоденними підсумками операцій, в якій у рядку «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» робиться позначка «х» та зазначається тип причини 11, у рядку «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється. У графі 8 табличної частини розділу Б такої податкової накладної зазначається код ставки 902, інші дані та показники заповнюються за правилами, визначеними Порядком № 1307.

На сьогодні ДПС реалізовано можливість складання та реєстрації в ЄРПН податкових накладних у вищезазначеному порядку.

Також слід зауважити, що відповідно до пункту 201.4 статті 201 ПКУ зведені податкові накладні можуть складатися платниками податку у разі здійснення ними операцій з постачання товарів/послуг, які мають безперервний або ритмічний характер. Ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць. В інших випадках податкові накладні складаються у порядку, визначеному відповідними нормами ПКУ.

Щодо особливостей функціонування системи електронного документообігу «M. E. Doc IS»та питань, що виникають під час користування цією системою, слід зазначити, що ДПС не здійснює супроводження комерційних програмних забезпечень. У разі виникнення проблемних питань стосовно використання в роботі комерційних програмних продуктів доцільно звертатись до розробників такого програмного забезпечення.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.