Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо оподаткування ПДВ та акцизним податком окремих господарських операцій і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, одним із видів господарської діяльності Товариства є виробництво продуктів нафтопереробки, оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Зокрема, Товариство здійснює виготовлення та реалізацію палива котельного сумішевого альтернативного (далі - продукція), для якого експертним висновком Торгово-промислової палати визначено код товару згідно з УКТ ЗЕД 2707 99 99 00.
З метою виготовлення продукції Товариство придбаває такі матеріали (товари): залишок важкий від переробки газового конденсату марки А, залишок кубовий важкий, нафта сира (усі такі товари мають код згідно з УКТ ЗЕД 2709 00 90 00).
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1-2) чи належать / не належать вищезазначені товари (матеріали) до підакцизних товарів та якими документами це має підтверджуватися?;
3-4) за якою ставкою ПДВ повинні оподатковуватися операції з постачання таких товарів (матеріалів) постачальником Товариству та надалі Товариством покупцям?;
5) яку ставку ПДВ необхідно застосовувати при подальшій переробці зазначених товарів (матеріалів) у власновироблену готову продукцію?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Щодо оподаткування акцизним податком
Підпунктом 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених ПКУ як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Відповідно до підпункту 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 ПКУ підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПКУ встановлено ставки акцизного податку.
Правові основи оподаткування акцизним податком встановлено розділом VІ ПКУ.
Підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПКУ визначено перелік підакцизних товарів, що відповідають певним кодам товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД та їх описам згідно з УКТ ЗЕД, які є пальним.
Відповідно до підпункту 14.1.1411 пункту 14.1 статті 14 ПКУ пальне – це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПКУ.
Для класифікації товарів в Україні використовується Українська класифікація зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), яка є товарною номенклатурою Митного тарифу України, і встановлюється Законом України від 04.06.2020 № 674-VII «Про Митний тариф України» (зі змінами).
З метою забезпечення єдиного тлумачення і застосування УКТ ЗЕД в Україні запроваджено Пояснення до УКТ ЗЕД, затверджені наказом Державної митної служби України від 14.07.2020 № 256.
Класифікація товарів згідно з УКТ ЗЕД здійснюється з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації, а саме: складу товару, способу його виготовлення, призначення, маркування, пакування тощо.
Щодо питань 1, 2
Товар за кодом УКТ ЗЕД 2709 00 90 00 відсутній у переліку підакцизних товарів, які визначені у статті 215 ПКУ.
Визначити, чи відноситься продукція до підакцизних товарів можливо лише на підставі інформації про призначення товару, його фракційний склад та фізико-хімічні показники. Зазначена інформація повинна бути підтверджена відповідними документами (сертифікатами відповідності, паспортами якості, висновками компетентної експертної установи тощо, в яких зазначаються дані на відповідність державним стандартам). У разі наявності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності інформації, зазначеної у паспорті якості/сертифікаті відповідності на товар, необхідно провести лабораторні дослідження зразків зазначеного товару з метою його ідентифікації та підтвердження коду згідно з УКТ ЗЕД. У випадку встановлення, що Товариство використовує у своїй діяльності підакцизний товар, при подальшій його реалізації ставки акцизного податку застосовуватимуться відповідно до коду товару та опису згідно з УКТ ЗЕД.
Щодо оподаткування ПДВ
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Розміри ставок податку на додану вартість встановлено статтею 193 ПКУ. Основною ставкою є ставка ПДВ у розмірі 20 відсотків від бази оподаткування.
Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набув чинності 17.03.2022, підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено пунктом 82, яким (з урахуванням змін, внесених Законом України від 21 вересня 2022 року № 2618-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо ставок акцизного податку на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану») передбачено, що тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, але не довше ніж до 1 липня 2023 року, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів, скрапленого газу, біодизелю, палива моторного альтернативного, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними пунктом 41 підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ, яким встановлено ставки акцизного податку на такі товари, а також нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00, оподатковуються за ставкою ПДВ у розмірі 7 відсотків.
Товари з кодами згідно з УКТ ЗЕД 2707 99 99 00 (продукція, що виробляється Товариством) та 2709 00 90 00 (товари, придбання яких здійснюється Товариством) не містяться у переліку товарів, визначеному пунктом 41 підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ. В той же час безпосередньо пунктом 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ передбачено, що операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються, зокрема, за кодом УКТ ЗЕД 2709 00 90 00, тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, але не довше ніж до 1 липня 2023 року, оподатковуються за ставкою ПДВ у розмірі 7 відсотків.
Щодо питань 3, 4
За операціями з постачання (як постачальником Товариству, так і Товариством покупцям) нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 2709 00 90 00, у періоді дії правового режиму воєнного, але не довше ніж до 1 липня 2023 року, застосовується ставка ПДВ у розмірі 7 відсотків.
При цьому застосування ставки ПДВ у розмірі 7 відсотків до операцій з постачання товарів, які класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 2707 99 99 00, пунктом 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ не передбачено. Отже, операції з постачання таких товарів підлягають оподаткуванню за ставкою 20 відсотків.
Щодо питання 5
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг. Тобто, оподаткуванню ПДВ підлягає операція безпосередньо з постачання власновиробленої продукції, а не процес переробки придбаних товарів при виготовленні такої продукції.
Зважаючи на те, що за інформацією, наданою у зверненні, власновироблена Товариством продукція, згідно з висновком Торгово-промислової палати, класифікується за кодом УКТ ЗЕД 2707 99 99 00, то операції з постачання такої продукції оподатковуються за ставкою ПДВ 20 відсотків.
Разом з тим, кожен конкретний випадок стосовно порядку оподаткування операцій, здійснених платником податку, має розглядатися з урахуванням договірних умов, обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |