X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС В ОДЕСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.01.2018 р. № 268/ІПК/15-32-08-01-11

Щодо зміни місця обліку самозайнятої особи

Головне управління ДФС в Одеській області розглянуло звернення адвоката щодо зміни місця обліку самозайнятої особи внаслідок зміни місця проживання, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ, із змінами і доповненнями, повідомляє наступне.

Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.05.2014 за № 503/25280, із змінами (далі -Порядок) встановлено порядок переведення платників податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого у зв’язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) платника, пов’язаною зі зміною адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно до розділу X Порядку взяття на облік платників податків в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) здійснюється протягом місяця після отримання відомостей про зміну місцезнаходження для платників податків, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), або заяви за ф.№ 1-ОПП / ф.№ 5-ОПП для платників податків, яким законом установлені особливості їх державної реєстрації та відомості щодо яких не містяться в ЄДР.

Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі та взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.

Платник податків, для якого законом установлені особливості його державної реєстрації та відомості щодо якого не містяться в ЄДР, зобов’язаний у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання), пов’язаної із зміною адміністративного району, подати контролюючому органу за новим місцезнаходженням заяву за ф. № 1-ОПП або за ф. № 5-ОПП.

Відповідно до п. 10.4 розд. X Порядку процедури переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку (зміни основного місця обліку) розпочинаються та проводяться контролюючими органами у разі надходження хоча б одного з таких документів:

відомостей державного реєстратора про внесення змін до відомостей про місцезнаходження (місце проживання) платника податків;

заяви за ф. № 1-ОПП або за ф. № 5-ОПП із позначкою «Зміни», поданої платником податків до контролюючого органу за новим місцезнаходженням.

Відповідно до п. 10.7 розд. X Порядку протягом двадцяти днів після отримання відомостей державного реєстратора або заяви про зміну місцезнаходження платника податків контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків засобами інформаційної системи в електронному вигляді формує та надсилає до контролюючого органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків повідомлення за ф. № 11-ОПП.

Протягом двох робочих днів після надходження повідомлення за ф. № 11-ОПП контролюючий орган за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків здійснює взяття його на облік (основне місце обліку), про що вносить відповідні зміни до Єдиного банку даних юридичних осіб або до Реєстру самозайнятих осіб.

Якщо до дати спливу одного місяця після отримання документів про зміну місцезнаходження (місця проживання) платника податків контролюючий орган за новим місцезнаходженням (місцем проживання) не здійснив взяття такого платника на облік (основне місце обліку), то взяття на облік за новим місцезнаходженням (місцем проживання) здійснюється автоматично у день спливу такого строку (п. 10.8 розд. X Порядку).

Протягом двох робочих днів після зняття з обліку платника податків контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за новим (основним) місцем обліку.

Після взяття на облік платника податків, для якого законом установлені особливості його державної реєстрації та відомості щодо якого не містяться в ЄДР, та повернення ним довідки за ф. № 34-ОПП (4-ОПП), виданої за попереднім місцем обліку, контролюючий орган видає такому платнику податків нову довідку за ф. № 34-ОПП у порядку, встановленому п. 9.4 розд. IX Порядку.

Щодо подання звітності та сплати податків після зміни реєстрації платника надаємо наступну інформацію.

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, здійснюється відповідно до ст. 178 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ).

Пунктом 178.3 ст. 178 ПКУ передбачено, що оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Відповідно до п. 178.4 ст. 178 ПКУ фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до р. IV ПКУ у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.

Податкові декларації за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, подаються до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених р. IV ПКУ (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).

Згідно до п. 49.1. ст. 49 ПКУ податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації (п. 178.7 ст. 178 ПКУ).

Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п.п. 179.7 ст. 179 ПКУ).

Пунктом 168.4 ст. 168 ПКУ передбачено порядок сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету.

Відповідно до абз. «в» п.п. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 ПКУ фізична особа, відповідальна згідно з вимогами цього розділу за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету, зокрема особами, які провадять незалежну професійну діяльність, за її податковою адресою.

Згідно до п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПКУ, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ. Тобто, фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір, відображають його в річній податковій декларації та сплачують в термін, передбачений для сплати податку на доходи фізичних осіб.

Щодо питання сплати єдиного внеску та надання звітності, то пунктом 2 частини другої статті 6 Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08.07.2010р., зі змінами та доповненнями, передбачено, що платник єдиного внеску зобов’язаний подавати звітність та сплачувати внески до контролюючого органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Враховуючи викладене вище, у разі зміни самозайнятою особою - адвокатом місця проживання із зміною адміністративного району у десятиденний строк після реєстрації таких змін у відповідному уповноваженому органі необхідно надати до контролюючого органу за новим місцем обліку Заяву (для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) за ф. № 5-ОПП (додаток 8 до Порядку) із позначкою «зміни».

Взяття на облік за новим місцем обліку та зняття з обліку за попереднім місцем обліку у контролюючих органах здійснюється не більше, ніж за місяць, від дати отримання заяви за ф. № 5-ОПП.

Після зміни місця реєстрації постійного проживання самозайнята особа повинна надавати звітність, а також сплачувати податки та єдиний внесок за місцем взяття на облік в контролюючих органах як платника податків та єдиного внеску.

Водночас повідомляємо, що згідно зі ст. 52 Податкового кодексу України податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.