Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із переходом права власності на майно від одного суб’єкта господарювання до іншого на підставі рішення суду та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, 21.12.2021 судом було ухвалене судове рішення (далі – Рішення № 905), згідно з яким позовні вимоги Товариства-2 до Товариства-1 задоволено у повному обсязі та зобов’язано стягнути з Товариства-1 на користь Товариства-2 відповідну суму грошових коштів.
Разом з цим Товариство-2 звернулося до суду із заявою про зміну порядку та способу виконання Рішення № 905, відповідно до якої просило суд змінити порядок та спосіб виконання Рішення № 905 шляхом звернення стягнення на майно Товариства-1 (об’єкти нерухомості та обладнання), а саме визнання права власності на таке майно за Товариством-2.
Товариство-1 не заперечує проти такої заяви.
Таким чином, у разі задоволення судом вказаної вище заяви грошове зобов’язання Товариства-1 перед Товариством-2 буде припинено шляхом визнання за Товариством-2 права власності на відповідне майно Товариства-1.
З огляду на викладене, Товариство-1 просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) щодо податкових наслідків з ПДВ у разі переходу права власності на майно (об’єкти нерухомості та обладнання) на підставі рішення суду в описаній у зверненні ситуації;
2) щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ в описаній у зверненні ситуації.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1-5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ). Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання регулюються Господарським кодексом України.
Відповідно до статті 182 ЦКУ право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження таких прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлено Законом України від 01 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон № 1952).
Згідно з частиною четвертою статті 334 ЦКУ права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до Закону № 1952.
Правила припинення зобов'язання визначено статтями 598-609 ЦКУ.
Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Зобов'язання припиняється за згодою сторін внаслідок передання боржником кредиторові відступного (грошей, іншого майна тощо). Розмір, строки й порядок передання відступного встановлюються сторонами.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під поняттям «постачання товарів» розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Оподаткуванню ПДВ підлягають операції, які відповідно пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ, є об’єктам оподаткування ПДВ.
У випадку, якщо Товариством-1 буде передано право власності на майно (об’єкти нерухомості та обладнання) Товариству-2, зокрема на підставі рішення суду, то така операція буде об’єктом оподаткування ПДВ і підлягатиме оподаткуванню ПДВ.
Щодо питання 2
Датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ при здійсненні передачі Товариством-1 права власності на нерухоме майно та земельні ділянки Товариству-2, зокрема на підставі рішення суду, буде дата державної реєстрації такого права.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |