Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку відображення у податковій звітності з ПДВ операцій з придбання у імпортера та подальшого постачання одноразових електронних сигарет (тютюнової продукції) і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство має намір здійснювати операції із придбання тютюнової продукції у імпортера, для якого такі операції є першим постачанням на митній території України імпортованої ним тютюнової продукції. Постачальник при здійсненні таких операцій нараховує ПДВ за ставкою 20 відсотків.
Надалі Товариство планує здійснювати роздрібну торгівлю такою тютюновою продукцією із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку відображення у податковій звітності з ПДВ таких операцій з придбання і постачання тютюнової продукції.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Підпунктами 14.1.106 і 14.1.252 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що МРЦ – це ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію) з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до МРЦ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Підпунктами «а» − «г» пункту 185.1 статті 185 ПКУ встановлено, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з:
постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України;
ввезення товарів на митну територію України;
вивезення товарів за межі митної території України.
Відповідно до пункту 194.1 статті 194 ПКУ операції, зазначені у статті 185 ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті «а» пункту 193.1 статті 193 ПКУ, яка є основною (20 відсотків).
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Починаючи з 01.01.2022 набули чинності зміни до ПКУ, внесені Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», зокрема, в частині оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (тютюнова продукція).
Згідно з пунктом 189.18 статті 189 ПКУ у разі постачання тютюнової продукції, для якої встановлені МРЦ, при їх постачанні на митній території України, базою оподаткування є МРЦ таких товарів без урахування податку на додану вартість.
Пунктом 197.27 статті 197 ПКУ визначено, що звільняються від оподаткування операції з постачання на митній території України тютюнової продукції, для якої встановлені МРЦ, крім операцій:
а) з першого постачання таких товарів їх виробниками;
б) з першого постачання таких товарів суб'єктами господарювання, які пов'язані відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі - контрольованими суб'єктами господарювання). Перелік контрольованих суб'єктів господарювання затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі;
в) із ввезення таких товарів на митну територію України та їх першого постачання імпортером на митній території України.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком (пункт 201.3 статті 201 ПКУ).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 198.1 статті 198 ПКУ встановлено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення, зокрема, операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Форма та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок № 21).
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 21 до податкової декларації з податку на додану вартість (далі – декларація) вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.
У складі декларації подаються передбачені Порядком № 21 додатки за наявності подій, які підлягають відображенню у таких додатках (пункти 9, 11 розділу ІІІ Порядку № 21).
Згідно з підпунктом 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 у рядках 5 та 5.1 (з рядка 5) розділу I «Податкові зобов’язання» декларації вказуються обсяги операцій (з урахуванням коригування), які звільнені від оподаткування, зокрема, відповідно до статті 197 ПКУ. Для платників податку, які заповнюють рядок 5, обов’язковим є подання (Д5) (додаток 5).
У рядку 4.1 декларації вказується сума податкового зобов’язання, нарахована відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 ПКУ протягом звітного періоду за операціями, що оподатковуються за основною ставкою (підпункт 5 пункту 3 розділу V Порядку № 21).
Відповідно до підпункту 1 пункту 4 розділу V Порядку № 21 до розділу II «Податковий кредит» (рядки 10, 11 та 13 декларації) включаються, зокрема, обсяги придбання (виготовлення, будівництва, спорудження, створення) з податком на додану вартість (рядки 10.1, 10.2 та 10.3). При заповненні рядків 10.1, 10.2 та/або 10.3 обов’язковим є подання (Д1) (додаток 1), що заповнюється в розрізі контрагентів.
Враховуючи викладене, з 1 січня 2022 року імпортери тютюнової продукції при здійсненні операцій з першого постачання на митній території України тютюнової продукції визначають базу оподаткування ПДВ виходячи з МРЦ. За операціями з постачання тютюнової продукції, для якої встановлені МРЦ, імпортери такої продукції складають податкові накладні із застосуванням ставки податку 20 відсотків.
При придбанні тютюнової продукції (у тому числі у імпортера такої продукції), платники податку - покупці, які отримали зареєстровану в ЄРПН податкову накладну, у якій ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ вказана виходячи з МРЦ такої продукції, включають до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені при придбанні такої тютюнової продукції та зазначені у такій податковій накладній.
При заповненні податкової звітності з ПДВ платники податку – покупці тютюнової продукції, база оподаткування за операціями з постачання якої визначається постачальником виходячи з МРЦ, вказують суми ПДВ, сплачені при придбанні такої продукції та підтверджені зареєстрованими в ЄРПН відповідними податковими накладними, у рядку 10.1 розділу ІІ «Податковий кредит» декларації з обов’язковим поданням додатку 1 (Д1) до декларації.
Операції з подальшого постачання (у тому числі роздрібного продажу) такої тютюнової продукції суб’єктами господарювання, які не є виробниками (імпортерами) тютюнової продукції чи контрольованими суб'єктами господарювання, звільняються від оподаткування ПДВ. Обсяги таких операцій відображаються платником податку у рядках 5 та 5.1 (з рядка 5) розділу I «Податкові зобов’язання» декларації за відповідний звітний період з обов’язковим поданням додатка 5 (Д5) до декларації.
Оскільки така тютюнова продукція була придбана з ПДВ для використання в операціях, які звільняються від оподаткування ПДВ, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання згідно з пунктом 198.5 статті 198 ПКУ у терміни, визначені цим пунктом. Обсяги таких операцій підлягають відображенню у рядку 4.1 розділу I «Податкові зобов’язання» декларації за відповідний звітний період.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |