X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.10.2022 р. № 1776/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення  Товариства щодо формування податкового кредиту та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненнях, Товариством було складено на покупця та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкову накладну, у якій в індивідуальному податковому номері (далі – ІПН) покупця не зазначено нулів, з яких починається такий ІПН. Від покупця надійшла інформація про помилки в податковій накладній, а саме відсутність нулів в ІПН покупця.

Надалі Товариством було складено розрахунок коригування до такої податкової накладної та направлено для реєстрації в ЄРПН покупцю, яким було повідомлено про його відхилення з причини невірного зазначення у такому розрахунку коригування ІПН продавця та ІПН покупця. 

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:

1) можливості ідентифікувати податкову накладну, у якій в ІПН покупця не зазначено нулів, з яких починається такий ІПН;

2) права покупця на податковий кредит за такою податковою накладною;

3-4) можливості коригування такої податкової накладної та/або вчинення платником інших дій з метою дотримання норм ПКУ у ситуації, описаній у зверненні.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

 

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пунктів 201.1 та 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку - продавець зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін та надати покупцю за його вимогою. Обов’язковим реквізитом податкової накладної є, зокрема, індивідуальний податковий номер (підпункт «й» пункту 201.1 статті 201 ПКУ).

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.

Згідно з пунктами 201.8 та 201.10 статті 201 ПКУ право на нарахування ПДВ, складання податкових накладних / розрахунків коригування та їх реєстрацію в ЄРПН надається виключно особам, зареєстрованим як платники ПДВ в порядку, передбаченому статтею 183 ПКУ.

Пунктом 183.18 статті 183 ПКУ встановлено, що особі, яка реєструється як платник ПДВ, присвоюється ІПН, який використовується для сплати ПДВ.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку (пункт 183.12 статті 183 ПКУ).

Реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється відповідно до вимог ПКУ та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (зі змінами) (далі – Порядок № 1246).

Податкові накладні / розрахунки коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог пункту 192.1 статті 192, пунктів 2001.3, 2001.9 статті 2001 та пунктів 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 ПКУ, а також з урахуванням Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 31.07.2020 №261).

Після надходження податкової накладної / розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, визначені пунктом 12 Порядку № 1246, за результатами яких формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Щодо питання 1

При реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, складених на покупця – платника ПДВ, здійснюється звіряння даних щодо перебування продавця/покупця у реєстрі платників ПДВ, а тому податкові накладні / розрахунки коригування, складені на покупця – платника ПДВ, не можуть бути зареєстровані в ЄРПН, якщо особу (продавця/покупця), зазначену у такій податковій накладній / розрахунку коригування, не внесено до реєстру та такій особі не присвоєно ІПН.

Таким чином, алгоритм контролю реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних не дає можливості реєстрації податкових накладних, у яких ІПН платника ПДВ не внесено до реєстру платників ПДВ.

Отже, якщо складена платником податку податкова накладна зареєстрована в ЄРПН, то ІПН такого платника є актуальним. Наявність чи відсутність в податковій накладній перед ІПН нулів не впливає на реєстрацію такої податкової накладної в ЄРПН.

Щодо питання 2

З урахуванням норм пункту 201.10 статті 201 ПКУ, податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Наявність або відсутність у податковій накладній нулів, з яких починається ІПН платника податку, не заважає ідентифікувати здійснену операцію, та не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту за такою операцією (за умови дотримання інших правил, визначених ПКУ для формування податкового кредиту).

Разом з тим будь-який платник податків (у тому числі покупець, який формує податковий кредит за операцією з придбання товарів/послуг) у разі виникнення необхідності має право звернутися до контролюючого органу в порядку, визначеному статтею 52 ПКУ, для отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного використання норм ПКУ, зокрема, щодо можливості віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у ситуації, описаній у зверненні.

Щодо питань 3-4

Підстави для складання розрахунку коригування до податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН, визначено пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, згідно з яким розрахунок коригування складається, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Таким чином, у разі наявності підстав, визначених пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, платник податку може скласти розрахунок коригування до податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН.

При цьому відсутність в ІПН покупця нулів, з яких починається такий ІПН, не вважається помилкою, яка потребує виправлення шляхом складання розрахунку коригування до податкової накладної.

Слід зазначити, що за даними інформаційно-комунікаційної системи ДПС розрахунок коригування до податкової накладної, про який йдеться у зверненні, на реєстрацію в ЄРПН не надходив.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).