X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.01.2023 р. № 196/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс), розглянула Ваше звернення від 01.11.2021 б/н, щодо практичного застосування законодавства зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, платник податків – є  адвокатом, самозайнятою особою, що провадить незалежну професійну діяльність відповідно до свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.

Платник податків просить надати відповіді на наступні питання:

Чи дійсно, з 01 січня 2021 року, для мене, як для особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, а саме адвокатську, у разі неотримання доходу (прибутку) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, самостійне визначення бази нарахування єдиного внеску є виключним правом, а не обов’язком?

Чи дійсно, з 01 січня 2021 року, мене, як особу, яка провадить незалежну професійну діяльність, а саме адвокатську, у разі не отримання доходу (прибутку) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, звільнено від сплати єдиного внеску?

Чи дійсно, з 01 січня 2021 року, мене, як особу, яка провадить незалежну професійну діяльність, а саме адвокатську, у разі не отримання доходу (прибутку) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду дозволено не сплачувати єдиний внесок?

Чи не являтиметься подія несплати з 01 січня 2021 року мною, як особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, а саме адвокатську, у разі неотримання доходу (прибутку) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, єдиного внеску, порушенням норм податкового законодавства?

Чи виникають в такому випадку у мене, як у особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, а саме адвокатську, додаткові податкові обов’язки, якщо «Так» то які саме?

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).

Згідно з п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Відповідно до змін, внесених Законом України від 13 травня 2020 року    № 592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», який набрав чинності 01.01.2021, зокрема, п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 викладений в новій редакції: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Отже, з 01.01.2021 якщо особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право не визначати базу нарахування та не сплачувати єдиний внесок за вказаний період.

При цьому несплата єдиного внеску особою, яка здійснює лише незалежну професійну діяльність та не отримала дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду не буде вважатись порушенням вимог Закону № 2464 та у такої особи не будуть виникати додаткові обов’язки.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.