X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.09.2022 р. № 1381/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку складання податкових накладних та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює операції з постачання кам’яного вугілля та/або продуктів його збагачення, за якими до 01.01.2022 використовувало пільговий режим оподаткування згідно з пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, а починаючи з 01.01.2022 застосовує касовий метод податкового обліку з ПДВ.

У грудні 2021 року Товариством було відвантажено вугілля покупцю, оплата за таке відвантажене вугілля була здійснена покупцем у січні 2022 року.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1 - 2) чи може Товариство за вищезазначеною операцією скласти податкову накладну на дату відвантаження продукції (перша подія) та чи виникають за такою операцією податкові зобов’язання з ПДВ?;

3) якщо податкова накладна за вказаною операцією була складена на дату оплати вугілля покупцем (друга подія) та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), то чи може Товариство скласти до такої податкової накладної розрахунок коригування, а також уточнити показники податкових декларацій з ПДВ за грудень 2021 року та січень 2022 року?

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що  податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено,  що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ встановлено, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ передбачено, що  тимчасово,  до 1 січня 2026 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, нараховують плату за абонентське обслуговування, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом. Норма пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди  до 1 січня 2026 року.

Згідно з пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, до 1 січня 2022 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком (пункт 201.3 статті 201 ПКУ).

Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН. Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг (пункт 192.1 статті 192 ПКУ).

Пунктом 50.1 статті 50 ПКУ передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Щодо питань 1 - 3

У періоді застосування платником ПДВ тимчасового режиму звільнення від оподаткування ПДВ, передбаченого пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, який діяв до 01.01.2022 року, операції платника податку підлягали відображенню у податковому обліку за загальними правилами (за першою подією).

Якщо перша подія за операцією з постачання вугільної продукції  (відвантаження товару) припадає на період, у якому платник податку користувався вищезазначеною податковою пільгою, то за такою операцією податкова накладна з позначкою «Без ПДВ» складається на дату такої першої події. Податкові зобов’язання у даному випадку не нараховуються, оскільки операція звільнена від оподаткування. Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН.

Друга подія (оплата товару), яка відбувається починаючи з 01.01.2022, не спричиняє податкових наслідків з ПДВ, у тому числі для платника податку, який із зазначеної дати застосовує касовий метод податкового обліку з ПДВ.

Таким чином, у ситуації, описаній у зверненні, якщо за операцією з постачання вугілля, відвантаження якого (перша подія) відбулося у періоді застосування платником податку пільгового режиму оподаткування, передбаченого пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, податкова накладна була складена на дату оплати вугілля покупцем (друга подія), яка відбулася в періоді, коли вищезазначена пільга уже не діяла, то платник податку – постачальник повинен скласти до такої податкової накладної розрахунок коригування у порядку, визначеному пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, та вивести в нуль показники такої податкової накладної, оскільки вона складена з порушенням норм ПКУ. Одночасно платник податку повинен скласти на дату першої події, а саме на дату відвантаження вугільної продукції покупцю, нову податкову накладну з позначкою «Без ПДВ» і зареєструвати її в ЄРПН.

У разі невірного відображення зазначеної операції у податковій звітності з ПДВ платник податку зобов'язаний надіслати уточнюючі розрахунки до відповідних податкових декларацій у порядку, визначеному статтею 50 ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.