X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.09.2022 р. № 1383/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення , надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС у Житомирській областіщодо окремих питань, пов’язаних із постачанням товарів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство 21.03.2022 уклало з військовою частиною договір про закупівлю товару. Постачальник (Товариство) і покупець (військова частина) такого товару зареєстровані як платники ПДВ.

08.04.2022 товар було відвантажено у повному обсязі покупцю (військовій частині).

23.04.2022 постачальником (Товариством) було отримано оплату за товар. При цьому оплата здійснювалася за рахунок бюджетних коштів.

За вказаною вище операцією постачальником (Товариством) на дату зарахування коштів на банківський рахунок були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та складена податкова накладна і зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).     

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) щодо правомірності нараховування Товариством податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкової накладної і реєстрації її в ЄРПН за вказаною вище операцією;

2) можливості застосування норм абзацу четвертого пункту 321підрозділу 2 розділу XX ПКУ до вказаної вище операції.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до статті 5 розділу І ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються Бюджетним кодексом України (далі – БКУ).

Відповідно до пункту 11 частини першої статті 2 БКУ бюджетні кошти (кошти бюджету) – належні відповідно до законодавства надходження бюджету та витрати бюджету.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункти 14.1.191 і 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Відповідно до підпункту 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ під   безоплатно наданими товарами розуміються товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів.

Правила формування податкових зобов'язань з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в ЄРПН регулюються статтями 187 та 201 розділу V ПКУ.

Пунктом 187.7 статті 187 розділу V Кодексу визначено особливий порядок виникнення податкових зобов'язань з ПДВ у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів.Так, датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

При цьому підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі про поставку товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного рахунку Державної казначейської служби України.

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу VПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Водночас, чинною на 23.04.2022 редакцією пункту 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, не вважаються використаними платником податку в неоподатковуваних податком на додану вартість операціях або операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, товари:

придбані в оподатковуваних ПДВ операціях, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану;

придбані в оподатковуваних ПДВ операціях та передані в державну чи комунальну власність, у тому числі на користь добровольчих формувань територіальних громад, а також надані на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України у період дії воєнного, надзвичайного стану.

Не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації)передачі/надання товарів та послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських

державних адміністрацій, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.

До наведених у пункті 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ операцій норми пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не застосовуються.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1 і 2

Якщо грошові кошти, що надходять постачальнику (платнику ПДВ) в рахунок оплати вартості поставлених ним товарів покупцю, є бюджетними коштами у розумінні норм БКУ, то на датуперерахування покупцем таких коштів на банківський рахунок постачальника у такого постачальника виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання на покупця податкової накладної, яка підлягає реєстрації в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.

У розглянутій у зверненні ситуації операція Товариства (постачальника) з постачання товарів військовій частині (покупцю) із оплатою за рахунок бюджетних коштів є об’єктом оподаткування ПДВ. За такою операцією нарахування податкових зобов’язань здійснюється за правилами, встановленими пунктом 187.7 статті 187 розділу V ПКУ.

Оскільки грошові кошти (бюджетні кошти) як оплата за товари надійшли Товариству (постачальнику) на його банківський рахунок 23.04.2022, то на вказану дату Товариство (постачальник) зобов’язане було нарахувати  податкові зобов’язання з ПДВ та скласти на військову частину (покупця) податкову накладну, незалежно від дати фактичного постачання товарів військовій частині (покупцю).

При цьому чинні на 23.04.2022 норми пункту 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ на вказану у зверненні операцію не поширюються, зважаючи на те, що постачання товарів військовій частині здійснювалося Товариством на платній основі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).