Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2002 року № 270 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2000 року № 892» (далі – Постанова № 270), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює операції з постачання вугільної продукції, які до 01.01.2022 звільнялися від оподаткування ПДВ.
У Державній казначейській службі України (далі – ДКС) Товариству відкрито рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – СЕА ПДВ).
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо дії Постанови № 270 в частині відкриття поточних рахунків із спеціальним режимом використання для розрахунків з податку на додану вартість і чи не вступають положення цієї постанови в протиріччя з ПКУ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Згідно з пунктами 5.2 та 5.3 статті 5 ПКУ у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.
Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Пунктом 7-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2000 року № 892 «Про заходи щодо стабілізації роботи підприємств вугільної промисловості» з урахуванням змін, внесених Постановою № 270 (далі - Постанова № 892), передбачено, що суми податку на додану вартість, отримані від споживачів за поставлену вугільну продукцію, підприємства вугільної промисловості перераховують не пізніше наступного операційного дня на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, відкритий у відповідній установі банку, для розрахунків з податку на додану вартість. У міру надходження коштів на зазначений поточний рахунок платник податку спрямовує їх на сплату податку на додану вартість в державний бюджет і на поточні розрахунки з постачальниками за поставлені в поточному місяці товари (роботи, послуги), необхідні для виробництва вугільної продукції, та з іншими кредиторами, визначеними пропорційно частці сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, належних до сплати в державний бюджет, та сум податку, належних до плати постачальникам, за підсумками місяця, що передує місяцю, в якому проводився такий розподіл.
Кошти для розрахунків з податку на додану вартість, зараховані на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, використовуються лише в порядку і за напрямами, визначеними у пункті 7-1 Постанови № 892. Стягнення коштів із зазначеного рахунка може здійснюватися відповідно до вимог пункту 3.2.2 статті 3.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Відповідальність за цільове використання коштів несе власник зазначеного рахунка відповідно до законодавства.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Порядок розрахунків з бюджетом з ПДВ визначено статтею 200 ПКУ, зокрема згідно з пунктом 200.2 статті 200 ПКУ сплата податку до бюджету здійснюється через рахунок в СЕА ПДВ, яка запроваджена з 1 лютого 2015 року в тестовому режимі, з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Порядок функціонування СЕА ПДВ встановлено статтею 2001 ПКУ та регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість».
Згідно з пунктом 2001.1 статті 2001 ПКУ СЕА ПДВ забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
сум податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН);
сум податку, сплачених платниками при ввезенні товару на митну територію України;
сум поповнення та залишку коштів на рахунках в СЕА ПДВ;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН;
інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX ПКУ враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 ПКУ.
Пунктом 2001.2 статті 2001 ПКУ встановлено, що платникам податку автоматично відкриваються рахунки в СЕА ПДВ. Розрахунки з бюджетом у СЕА ПДВ здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 ПКУ.
Для відкриття рахунків у СЕА ПДВ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у СЕА ПДВ, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.
Відповідно до пункту 2001.4 статті 2001 ПКУ на рахунок платника у СЕА ПДВ зараховуються, зокрема, кошти з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з ПДВ.
Датою початку здійснення платником податку операцій з використанням рахунка в СЕА ПДВ є дата реєстрації його платником податку (для платників податку, зареєстрованих до 1 лютого 2015 року - 1 лютого 2015 року).
Таким чином, в межах функціонування СЕА ПДВ, починаючи з 01.07.2015, сплата податку до бюджету здійснюється виключно з рахунка в СЕА ПДВ, відкритого кожному платнику податку в ДКС. З цією метою платник податків зобов’язаний забезпечити наявність на рахунку в СЕА ПДВ коштів, достатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з ПДВ. Такі кошти можуть бути зараховані на рахунок платника в СЕА ПДВ з поточного рахунку такого платника.
Щодо дії Постанови № 892 з урахуванням змін, внесених Постановою № 270, платнику податку доцільно звернутися до Міністерства енергетики України.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |