X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.09.2022 р. № 1430/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства зі сплати акцизного податку з алкогольних напоїв та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах  компетенції повідомляє.  

У своєму зверненні платник податків повідомив, що Товариство є суб’єктом підприємницької діяльності - виробником підакцизної продукції, яке отримує спирт етиловий для виробництва слабоалкогольної продукції. При придбанні спирту Товариство здійснює оплату акцизного податку з використання податкового векселя.

Законом України від 30.11.2021 № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі – Закон № 1914) в Кодекс внесені зміни в частині розміру акцизного податку, а саме збільшення ставки акцизного податку на спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво. З 01.03.2022 ставка акцизного податку зросла з      126,96 грн. до 133,31 грн. за 1 літр стовідсоткового спирту. Товариство отримало податковий вексель у січні 2022 року за ставками акцизного податку у розмірі 126,96 грн. за 1 літр стовідсоткового спирту, однак, його погашення здійснено Товариством після 01 березня 2022 року з урахуванням зміненої  Законом № 1914 ставки акцизного податку у розмірі 133,31 грн. за 1 літр стовідсоткового спирту.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного запитання: за якою ставкою акцизного податку має бути погашений податковий вексель, ставка акцизного податку по якому змінилася на дату його оплати (податковий вексель отримано за ставкою акцизного податку 126,96 грн., а на дату оплати ставка акцизного податку становила 133,31 грн. за 1 літр).

 

Щодо зазначених питань.

Реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до п. 216.1 ст. 216 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у статтях 225 та 229 цього Кодексу.

Згідно із п. 225.1 ст. 225 Кодексу, суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої
(крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.

Сума податку, на яку погашається вексель, визначається виходячи з фактично отриманої кількості спирту (згідно з актом) та ставок податку на готову продукцію, зменшується на суму податку, розраховану виходячи з фактично втраченої кількості спирту етилового при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва готової продукції в межах норм, затверджених у встановленому порядку, а також фактично повернутого невиправного браку (п. 225.5 ст. 225 Кодексу).

Пунктом 59 Закону № 1914 внесені зміни до п.п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215  Кодексу в частині збільшення ставок акцизного податку на спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво. Для алкогольних напоїв  з кодом згідно з УКТ ЗЕД 2208 (спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, лікери та інші напої, що містять спирт) з 01.03.2022 ставка акцизного податку зросла з 126,96 грн. до 133,31 грн. за 1 літр стовідсоткового спирту.

Отже, за описаних Товариством умов, сума податкового зобов’язання з акцизного податку обчислюється з врахуванням ставки акцизного податку, яка діяла на момент погашення векселя (в даному випадку підлягає збільшенню у зв’язку зі зростанням ставки акцизного податку з  126,96 грн. до 133,31 грн. за  1 літр стовідсоткового спирту).

При цьому, відповідно до наказу Міністерства фінансів України                    від 23.01.2015 № 14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного порядку»  у графах     Додатку 3 до декларації акцизного податку (Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI Кодексу) зазначаються, зокрема, сума податкового зобов’язання за векселем, строк сплати за яким настав (гр.10), та сума податкового зобов’язання, яка підлягає збільшенню за рахунок зміни ставок акцизного податку (гр. 12), які збільшують суму акцизного податку, яка підлягає  сплаті до бюджету (гр. 16) та вноситься до розділу А Декларації.

Слід зазначити, що до звернення Товариства не надано будь-яких первинних документів фіксуючих факти здійснення господарських операцій.

Інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).