Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень Підприємства щодо обігу пального та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що між Підприємством та ДП (далі – Субпідрядник) укладено договір субпідряду на виконання робіт із експлуатаційного утримання автомобільних доріг Волинської області.
Відповідно до умов укладеного договору субпідряду Підприємство, як генпідрядник (Замовник робіт) має право надати Субпідряднику (виконавцю робіт), необхідні матеріальні ресурси для належного виконання умов договору. В такому випадку Субпідрядник відображає у своєму балансі такі матеріально-технічні ресурси як давальницькі та такі, що отримані від генпідрядника з цільовим призначенням для виконання робіт (надання послуг) за договором субпідряду. Субпідрядник використовує отримані від генпідрядника давальницькі матеріально-технічні ресурси для надання послуг (виконання робіт) по договору субпідряду із подальшим відображенням їх у Акті форми КБ-2 та зменшенням заборгованості за виконані субпідрядні роботи на вартість переданих за актом для виконання робіт (надання послуг) матеріально- технічних ресурсів, зокрема палива.
Для забезпечення належного експлуатаційного стану автомобільних доріг, виникла необхідність передачі Підприємством, що за договором є генпідрядником, для виконання робіт субпідряднику палива. Забезпечення Субпідрядника паливом буде відбуватись шляхом передання за актом приймання-передачі від генпідрядника субпідряднику талонів на пальне, із цільовим призначенням для виконання робіт з подальшим використанням цих талонів для заправки автомобільного транспорту субпідрядника на авто-заправних станція у Волинській області та подальшого виконання робіт (надання послуг) для генпідрядника.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи буде вважатись реалізацією пального, передання генпідрядником за актом приймання-передачі паливних талонів (карток) субпідряднику, із подальшими заправками автомобільного транспорту Субпідрядника на авто-заправних станціях у Волинській області, з використанням цього палива виключно для виконання робіт (надання послуг) за договором генпідряду?
2. Чи буде вважатися філія Підприємства, яка передаватиме паливні талони (картки) за договором генпідряду субпідрядній організації для виконання робіт по договору, акцизним складом в розумінні п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу?
Щодо питання 1.
Відповідно до ст. 837 Цивільного кодексу України (далі – Цивільний кодекс) за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. При цьому згідно із ст. 839 Цивільного кодексу, підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором.
Згідно із ст. 901 Цивільного кодексу за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Виконавець повинен надати послугу особисто, а у випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору (ст. 902 Цивільного кодексу).
Згідно із п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу, реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу – будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України, зокрема, при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу / акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.
Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (п. 44.1 ст. 44 Кодексу).
Відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, талон – це спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на автозаправній станції фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.
Як зазначено у зверненні, відповідно до умов укладеного договору Підприємством за актом приймання-передачі передаються Субпідряднику паливні талони для подальшої заправки Субпідрядником автомобільного транспорту на автозаправних станціях, тобто фізичне відвантаження пального (заправлення в бак) за такими талонами буде відбуватися на АЗС.
Отже, за викладених Підприємством у зверненні умов, не вважається реалізацією пального передача за актом приймання-передачі паливних карток Субпідряднику для подальшої заправки ним автомобільного транспорту на автозаправних станціях, тобто фізичне відвантаження пального (заправлення в бак) за такими талонами буде здійснюватися безпосередньо на АЗС (іншим суб’єктом господарювання, а не Підприємством).
Щодо питання 2.
Відповідно до п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад, зокрема - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Не є акцизним складом, зокрема, але не виключно, приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
Такий критерій, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу.
Відповідно до п.п. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Таким чином, територія (приміщення) Підприємства, яке передаватиме паливні талони за договором генпідряду субпідрядній організації для виконання робіт по договору, буде вважатись акцизним складом в розумінні п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, якщо на ній здійснюватиметься виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, в тому числі отриманого від постачальників відповідно до видаткових накладних, з доповненням до таких накладних у вигляді талонів на пальне.
Слід зазначити, що до звернення Товариства не надано будь-яких первинних документів фіксуючих факти здійснення господарських операцій.
Інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |