Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначеного підпунктом 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (далі – Кодекс), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, відповідно до укладених із контрагентами (суб’єктами видавничої справи, внесеними до державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції (далі – Державний реєстр)) договорів про надання логістичних послуг Товариство надає в тому числі послуги з приймання, розміщення, підбору, пакування та маркування відправлень, що містять виключно книжки (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, учнівські зошити, підручники та навчальні посібники, словники українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва на митній території України.
Перелік послуг погоджується сторонами в додатку до договору про надання логістичних послуг.
Однією з послуг, які Товариство надає своїм контрагентам за
вищевказаними договорами про надання логістичних послуг є комплексна
послуга з формування або обробки повернення замовлення, що містить
виключно книжки (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, учнівські зошити, підручники та навчальні посібники, словники українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва на митній території України.
До складу такої послуги включені наступні послуги:
1) надання послуг приймання товарів на склад (згідно заявки замовника): контроль кількості та якості товару замовника, в тому числі отриманого від його постачальників; оформлення на щоденній основі Акту прийому-передачі відповідно до фактичної кількості прийнятого/відвантаженого товару;
2) надання логістичних послуг щодо товарів на складі замовника: прийом та розміщення товарів замовника із дотриманням вимог зберігання товарів; контроль залишків товару; проведення інвентаризації (раз на рік); обробка повернень;
3) надання послуг підбору та пакування відправлень (згідно заявки замовника): підбір товару та пакування посилок/відправлень із застосуванням пакувальних матеріалів замовника; друк та вкладення супровідного документу (згідно заявки замовника); маркування відправлення всією необхідною для подальшої доставки інформацією, реєстрація та передача поштовому оператору;
4) супровід посилки після відправлення: надання замовнику щоденних звітів щодо факту відвантаження; ініціювання розшуку загублених посилок та складання актів на відшкодування збитків у разі втрати/пошкодження поштовим оператором.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
чи звільняються від оподаткування ПДВ операції Товариства з постачання послуг контрагентам, що є суб’єктами видавничої справи, внесеними до Державного реєстру, а саме: послуги з приймання, розміщення, підбору, пакування та маркування відправлень, що містять виключнокнижки (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, учнівські зошити, підручники та навчальні посібники, словники українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва на митній території України?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Відповідно до пунктів 5.1 – 5.3 статті 5 розділу І Кодексу поняття, правила та положення, установлені Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І Кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Відповідно до пункту 22 статті 1 розділу І Закону України від 12 травня 1991 року № 1023-ХІІ «Про захист прав споживачів» (зі змінами та доповненнями), споживач – фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов’язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов’язків найманого працівника.
Під поняттям «розповсюдження видавничої продукції» розуміється доведення видавничої продукції до споживача через торговельну мережу або в інший спосіб. Розповсюджувач видавничої продукції - суб’єкт господарювання, що здійснює розповсюдження видавничої продукції (стаття 1 Закону України від 05 червня 1997 року № 318/97-ВР «Про видавничу справу» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 318).
Відповідно до статті 12 Закону № 318 з метою обліку суб’єктів видавничої справи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, уповноваженим органом ведеться Державний реєстр.
Суб’єкти господарювання провадять діяльність у видавничій справі після внесення їх до Державного реєстру на підставі свідоцтва про внесення суб’єкта господарювання до Державного реєстру.
Діяльність у видавничій справі без внесення до Державного реєстру провадять:
органи законодавчої, виконавчої, судової влади - для випуску офіційних видань з матеріалами законодавчого та іншого нормативно-правового характеру, бюлетенів судової практики;
підприємства, установи, організації, навчальні заклади, наукові установи, творчі спілки, інші юридичні особи - для випуску і безоплатного поширення інформаційних (бібліографічних, реферативних, оглядових), рекламних видань про свою діяльність; видань, що містять нормативні акти з виробничо-практичних питань таких підприємств, установ та організацій; службових та методичних матеріалів, документів для потреб їхньої статутної діяльності, а також матеріалів на правах рукопису, розмножених за допомогою технічних засобів.
Права та обов’язки розповсюджувача видавничої продукції визначені статтею 26 Закону № 318.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу визначено, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких згідно зі статтею 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Відповідно до підпункту 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання (передплати) та доставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, підготовлення (літературне, наукове і технічне редагування, коригування, дизайн та верстка), виготовлення (друк на папері чи запис на електронному носієві), розповсюдження книжок, у тому числі електронного контенту (крім видань еротичного характеру) та дитячих книжкових видань, вітчизняного виробництва, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників, словників українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва на митній території України.
Враховуючи викладене, ДПС повідомляє, що режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений підпунктом 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу, застосовується, зокрема, до операцій з розповсюдження (постачання) книжок, у тому числі електронного контенту (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників і словників українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва.
Такий режим звільнення від оподаткування ПДВ для вказаних операцій застосовується платниками ПДВ на усіх етапах постачання (розповсюдження) зазначеної вище видавничої продукції, а саме від виробників такої продукції (видавців, виготовлювачів та розповсюджувачів) до кінцевого споживача.
Водночас, послуги, які надаються Товариством згідно з договором про надання логістичних послуг, а саме: приймання, розміщення, підбір, пакування та маркування відправлень, не відповідають поняттю «Розповсюдження видавничої продукції», визначеному Законом № 318, а томуоперації з постачання таких послуг є об’єктом оподаткування ПДВ, але до таких операцій режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений підпунктом 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу,не застосовується.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |