Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо оподаткування ПДВ та податком на прибуток підприємств операцій з відшкодування (компенсації) новим власником (співвласником) об’єкту нерухомого майна витрат на сплату комунальних послуг та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
У своєму зверненні платник (далі – продавець) повідомив, що він мав у власності об’єкти нерухомого майна, які повністю або частково було продано юридичній особі – платнику ПДВ. Новий власник/співвласник звернувся до постачальників комунальних послуг для укладання з ними власних договорів. До моменту укладання таких договорів комунальні послуги, які споживає новий власник/співвласник, оплачуються продавцем на підставі діючих договорів з постачальниками комунальних послуг.
Ситуація 1 (продано весь об’єкт нерухомості)
Покупцем об’єкту нерухомості було розірвано договір оренди з продавцем з умовою відшкодування (компенсації) ним витрат на оплату комунальних послуг, які покупець буде споживати до укладання власних договорів з постачальниками таких послуг (ситуація 1).
Ситуація 2 (продано частку об’єкта нерухомості)
Новий співвласник об’єкту нерухомості не може укласти окремі договори з постачальниками комунальних послуг, оскільки умови їх постачання не передбачають поділ між співвласниками (у наявності одне введення та один лічильник). Продавцем з таким співвласником об’єкта нерухомості було укладено договір про відшкодування (компенсації) витрат на сплату спожитих комунальних послуг.
Враховуючи вищевикладене, продавець просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань (питання об’єднані за ідентичністю):
1) чи є операція по утриманню відшкодування (компенсації) витрат продавця на оплату комунальних послуг, спожитих новим власником нерухомості, об’єктом оподаткування ПДВ;
2) чи має право продавець в такій ситуації сплачувати комунальні послуги та отримувати відшкодування (компенсацію) на сплату таких послуг від нового власника/співвласника об’єкту нерухомості, який їх фактично споживає;
3) чи беруть участь такі видатки та доходи у розрахунку податку на прибуток підприємств;
4) чи відповідає операції з відшкодування витрат на оплату комунальних послуг (без операції з оренди нерухомого майна) код 68.20 «Послуги щодо оренди й експлуатації власної чи взятої у лізинг нерухомості згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП);
5) якщо код ДКПП 68.20 не відповідає вказаній операції, то який код товару чи послуги (умовний код) має бути визначений у податкових накладних, що складаються при операції по отриманню відшкодування (компенсації) витрат на сплату комунальних послуг.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.
Щодо питання 1
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Постачанням товарів є будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Постачанням послуг є будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
База оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Згідно з підпунктом «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг (пункт 198.3 статті 198 розділу V ПКУ).
Відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/ виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподаткованих ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Господарською діяльністю відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ є діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу.
Згідно з частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Тому платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку – превалювання сутності над формою, згідно з яким для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій (стаття 4 Закону № 996).
Таким чином, оподаткуванню ПДВ підлягають операції з постачання товарів/послуг, що є об’єктом оподаткування ПДВ відповідно до пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ. Отримання суб’єктом господарювання грошових коштів (у тому числі як відшкодування (компенсація) понесених витрат зі сплати комунальних послуг) не є окремим об’єктом оподаткування ПДВ.
Водночас якщо грошові кошти, у тому числі отримані у вигляді відшкодування (компенсації) понесених витрат зі сплати комунальних послуг за своєю економічною сутністю є оплатою вартості поставлених (будуть поставлені) товарів/послуг, то такі кошти включаються до бази оподаткування ПДВ їх отримувачем.
Щодо ситуації 1
За умови відсутності договору оренди (чи іншого оплатного правочину про надання права користування об’єктом нерухомості) отримання коштів продавцем від нового власника такого об’єкту, як відшкодування (компенсація) понесених витрат зі сплати комунальних послуг, у період оформлення договору нового власника з постачальниками таких послуг не може розцінюватись як операція з постачання послуг для цілей оподаткування ПДВ та не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Щодо ситуації 2
Враховуючи те, що об’єкт нерухомості належить співвласникам на умовах спільної часткової власності, а умови постачання комунальних послуг не передбачають їх поділу між співвласниками, а також те, що між співвласниками нежитлової будівлі відсутні договірні відносини щодо взаємного постачання послуг, до складу вартості яких могла бути включена вартість комунальних послуг, сплата одним з співвласників вартості комунальних послуг та отримання ним від іншого співвласника відшкодування (компенсації) частини вартості таких послуг не може розцінюватись як операція з постачання послуг для цілей оподаткування ПДВ та не є об’єктом оподаткування ПДВ.
При цьому, при формуванні податкового кредиту слід приймати до уваги те, що продавець, який здійснює оплату комунальних послуг постачальнику таких послуг, не використовує весь обсяг таких послуг у власній господарській діяльності (частина вартості комунальних послуг компенсується новим власником).
В зв’язку з цим на таку частину вартості комунальних послуг, яка не використана у власній господарській діяльності, мають бути нараховані податкові зобов’язання за правилами, встановлені пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.
Додатково ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин має розглядатися з урахуванням договірних умов та суттєвих обставин щодо здійснених господарських операцій, а також первинних документів, оформлених за такими операціями.
Щодо питання 2
Відповідно до підпункту 191.1.28 пункту 191.1 статті 191 розділу І ПКУ до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Оформлення договірних відносин між суб’єктами господарювання та укладення відповідних договорів регулюються нормами Господарського кодексу України, цивільного законодавства, інших нормативно-правових актів та не належать до компетенції ДПС.
Щодо питання 3
Правові основи оподаткування податком на прибуток встановлено розділом ІІІ та підрозділом 4 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134. статті 134 розділу ІІІ ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ.
Положеннями ПКУ не передбачено особливостей обліку операцій з оплати комунальних послуг та отримання компенсації витрат за спожиті комунальні послуги.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону № 996).
Щодо питань 4 – 5
Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 розділу І ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
У разі виникнення необхідності визначення коду послуги згідно з ДКПП для тих чи інших послуг, що надаються, враховуючи лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 11.05.2017 № 3411-08/15258-03, платник податку може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником Державного класифікатора продукції та послуг, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.
У разі виникнення необхідності визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД платник податку може звернутися до Торгово-промислової палати України (її регіональних відділень) або науково-дослідного інституту судових експертиз.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |