Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання майнових прав на житло та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство має в управлінні інститут спільного інвестування (далі – Фонд) у розумінні норм Закону України від 05 липня 2012 року № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування».
У зверненні Товариством описується 2 ситуації:
1) Фондом, який не є платником ПДВ, прийнято рішення щодо придбання майнових прав на об’єкти житлової нерухомості на стадії будівництва у забудовника (юридичної особи) шляхом укладання договорів купівлі-продажу майнових прав на житлові приміщення (квартири). При цьому забудовник є генеральним підрядником (платником ПДВ) об’єкта будівництва, майнові права в якому придбає Фонд. Відповідно до умов даних договорів оплата за майнові права здійснюється з ПДВ. Після закінчення будівництва та введення житлового будинку в експлуатацію, Фонд реєструє на себе право власності на такі житлові приміщення (квартири). Після отримання правовстановлюючих документів Фонд має намір здійснити продаж таких житлових приміщень (квартир) фізичним та юридичним особам;
2) Фондом, який не є платником ПДВ, прийнято рішення щодо придбання майнових прав на об’єкти житлової нерухомості на стадії будівництва у забудовника (юридичної особи) шляхом укладання договорів купівлі-продажу майнових прав на житлові приміщення (квартири). При цьому забудовник не є генеральним підрядником (платником ПДВ) об’єкта будівництва, майнові права в якому придбає Фонд. Будівництво об’єкта відбувається на підставі договору генерального підряду. Відповідно до умов даних договорів оплата за майнові права здійснюється з ПДВ. Після закінчення будівництва та введення житлового будинку в експлуатацію, Фонд реєструє на себе право власності на такі житлові приміщення (квартири). Після отримання правовстановлюючих документів Фонд має намір здійснити продаж таких житлових приміщень (квартир) фізичним та юридичним особам.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи є другим постачання житла – продаж Фондом житла (квартир) фізичним та юридичним особам, шляхом укладання договорів купівлі-продажу житлових приміщень (квартир), в описаній ситуації 1?
2) чи є другим постачання житла – продаж Фондом житла (квартир) фізичним та юридичним особам, шляхом укладання договорів купівлі-продажу житлових приміщень (квартир), в описаній ситуації 2?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.2 і 5.3 статті 5 розділу І ПКУ у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Правові основи укладення договорів купівлі-продажу регулюються нормами ЦКУ, зокрема статтями 655 і 656 глави 54 розділу ІІІ книги п’ятої ЦКУ. За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Предметом договору купівлі-продажу можуть бути:
товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому;
майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав. При цьому частиною другою статті 190 глави 13 розділу ІІІ ЦКУ встановлено, що майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.
Об'єкти житлової нерухомості – це будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки, зокрема житловий будинок та квартира (підпункт 14.1.129 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ). При цьому продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Отже, для цілей оподаткування ПДВ операція з постачання (продажу) майнових прав на нерухоме майно для продавця є операцією з постачання об’єкта нерухомого майна.
Особливості оподаткування ПДВ операцій з постачання житла (об'єктів житлового фонду) визначено у підпункті 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.
Відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом.
У цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає:
а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;
б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв'язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.
Операції з першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів, звільняються від оподаткування ПДВ.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує, що платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.
Щодо питання 1
В описаній ситуації операції Фонду з постачання житла (квартир) фізичним або юридичним особам вважаються операціями з другого постачання житла (квартир).
Щодо питання 2
В описаній ситуації операції Фонду з постачання житла (квартир) фізичним або юридичним особам вважаються операціями з третього постачання житла (квартир).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |