X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.09.2022 р. № 1467/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо включення до доходу платника єдиного податку третьої групи суми отриманої відсоткової валютної позики, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що є платником єдиного податку третьої групи.

Товариство 31.05.2022 заключило договір позики з фізичною особою - нерезидентом на загальну суму 50000 доларів США строком дії до 31.05.2024. Плата за користування позикою становить фіксовану ставку, що дорівнює                10 відсотків річних.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо необхідності включення до доходу платника єдиного податку третьої групи суми відсоткової валютної позики після спливу 12 календарних місяців з дня отримання такої позики на банківський рахунок Товариства.

Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом юридичної особи платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу (пункт 292.5 статті 292 Кодексу).

Датою отримання доходу платника єдиного податку визначено пунктом 292.6 статті 292 Кодексу є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі.

Згідно з підпунктом 3 пункту 292.11 статті 292 Кодексу до складу доходу не включається сума фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів.

Відповідно до підпункту 14.1.267 пункту 14.1 статті 14 Кодексу позика - грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов'язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики.

Підпунктом 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено що фінансовою допомогою є фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.

Безповоротна фінансова допомога – це:

сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;

сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;

сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;

основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

Поворотна фінансова допомога – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Так як відсоткова позика не підпадає від поняття фінансової допомоги відповідно до підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, на неї не розповсюджується дія підпункту 3 пункту 292.11 статті 292 Кодексу.

Поряд з тим, пунктом 292.11 статті 292 Кодексу визначено перелік коштів, що не є доходом платника єдиного податку третьої групи, до якого не віднесено відсоткову позику.

 

Додатково повідомляємо, що відповідно до пункту 528 та підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу тимчасово, зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).