Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ у разі здійснення Товариством операцій з постачання пального, до складу вартості якого включено вартість транспортних послуг та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, основним видом діяльності Товариства є оптова торгівля пальним. Згідно з умовами укладених з покупцями договорів, витрати, пов’язані із транспортуванням (доставкою) пального покупцям, покладаються на Товариство (постачальника). При цьому сума таких витрат включається до складу вартості пального. Транспортування (доставка) пального покупцям здійснюється транспортними засобами відповідного перевізника на підставі договорів перевезення.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо податкових наслідків з ПДВ у разі здійснення Товариством операцій з постачання пального, до складу вартості якого включено суму витрат, пов’язаних із транспортуванням (доставкою) пального покупцям, а саме щодо нарахування ПДВ на вартість такого пального з урахуванням змін, внесених до ПКУ Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, починаючи із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні було введено воєнний стан.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ. При цьому фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (частина друга статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі − Закон № 996)).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктом 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ визначено, що тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VІ ПКУ, на які згідно з пунктом 41 підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів, а також нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00, оподатковуються ПДВ за ставкою податку у розмірі 7 відсотків.
Не підлягає бюджетному відшкодуванню сума від'ємного значення, визначеного за відповідний звітний (податковий) період згідно з пунктом 200.1 статті 200 розділу V ПКУ, до розрахунку якої включено суми податкового зобов'язання за операціями, що оподатковуються за ставкою, встановленою в абзаці першому пункту 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ. Суми такого від'ємного значення зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено статтями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону № 996). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.
Так, під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану операції Товариства з постачання пального та інших нафтопродуктів, перерахованих у пункті 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (незалежно від того, коли відбулось придбання таких пального та нафтопродуктів – до запровадження ставки ПДВ у розмірі 7 відсотків на такі товари, чи після її запровадження) підлягають оподаткуванню ПДВ з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ за ставкою податку у розмірі 7 відсотків.
Базу оподаткування ПДВ за такими операціями Товариство зобов’язано визначити виходячи з договірної вартості пального (вартості, встановленої у цивільно-правовому договорі на постачання пального, у тому числі якщо до складу такої вартості включено суму витрат, пов’язаних із транспортуванням (доставкою) пального покупцям) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів та, відповідно, нарахувати ПДВ за ставкою у розмірі 7 відсотків на таку договірну вартість.
При цьому формування податкового кредиту за операціями з придбання товарів/послуг, а також при ввезенні товарів на митну територію України, для їх використання в операціях, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою податку у розмірі 7 відсотків, зокрема, для операцій з постачання пального та інших нафтопродуктів, перерахованих у пункті 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, здійснюється у загальному порядку, тобто, виходячи з суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) при придбанні товарів/послуг та/або ввезенні товарів на митну територію України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |