Державна податкова служба України за результатами розгляду зверненняТОВ «»(далі – ТОВ)щодо визначення вартості та строків корисного використання (експлуатації) основних засобів з метою нарахування податкової амортизації, придбаних ТОВ, перебуваючи на загальній системі оподаткування, а введених в експлуатацію після переходу на спрощену систему оподаткуваннята, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні,ТОВздійснює роздрібну торгівлю товарами в магазинах. Перейшло на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки.
До переходу наспрощену систему оподаткуванняТОВ було платником податку на прибуток та застосовувало податкові різниці, згідно зі ст. 138 Кодексу.ТОВ амортизувало основні засоби у бухгалтерському обліку відповідно до національних стандартів бухгалтерського обліку.
До переходу на спрощену систему оподаткування ТОВбуло придбано основний засіб, який було введено в експлуатацію в бухгалтерському обліку після переходу на спрощену систему оподаткування.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексуоб’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Згідно з п.п. 9.9 п.9 підрозділу 8 розділу XXКодексу після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені п.9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом.
Платник податку має право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених п.9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.
Згідно п. 296.1 ст. 296 Кодексуюридичні особи – платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2, 44.3 ст. 44 Кодексу.
Підпунктом 9.12 п. 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу передбачено особливості оподаткування податком на прибуток підприємств платників податку, які тимчасово перейшли на сплату єдиного податку третьої групи.
Однак Кодексом не передбачено перехідних правил щодо нарахування податкової амортизації основних засобів та нематеріальних активів після відновлення сплати податку на прибуток підприємств.
Порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено п. 138.3 ст. 138 Кодексу.
Так, згідно п.п. 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених п.п. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 розділу I цього Кодексу, підпунктами 138.3.2 - 138.3.4 п. 138.3 ст. 138 Кодексу. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
Амортизація не нараховується за період невикористання (експлуатації) основних засобів у господарській діяльності у зв'язку з їх консервацією.
Підпунктом 138.3.3 п. 138.3 ст. 138 Кодексу визначено мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів (крім випадку застосування виробничого методу нарахування амортизації) за переліком їх груп, а також обумовлені особливості щодо врахування при розрахунку амортизації строків корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів у бухгалтерському обліку. Цей підпункт застосовується з урахуванням положень п. 431 підрозділу 4 розділу XX Кодексу.
Отже, у разі якщо платник податку на прибуток застосовував до переходу на єдиний податок різниці згідно зі ст. 138 Кодексу та придбав основний засіб, перебуваючи на загальній системі оподаткування, який було введено в експлуатацію після переходу на спрощену систему оподаткування, то після відновлення сплати податку на прибуток підприємств податковій амортизації відповідно до положень п.п. 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу підлягає балансова вартість цього основного засобу, визначена за правилами бухгалтерського обліку станом на 01 число місяця повернення на загальну систему оподаткування.
Щодо строків корисного використання (експлуатації) та нарахування амортизації основних засобів, то вони визначаються з урахуванням мінімально допустимих строків амортизації згідно з п.п. 138.3.3 п. 138.3 ст. 138 Кодексу та дати введення таких необоротних активів в експлуатацію.
В загальному порядку, якщо строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку є меншими ніж мінімально допустимі строки амортизації у податковому обліку, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені п.п. 138.3.3 п. 138.3 ст. 138 Кодексу, а якщо дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені цим підпунктом, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |