Державна податкова служба України розглянула звернення щодо деяких питань оподаткування податком на прибуток підприємств, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до наданої інформації, товариство здійснює діяльність з виробництва електричних транспортних засобів, що класифікуються в товарній позиції 8603 (самохідні вагони трамвайні) та в товарній підкатегорії 8605000000 (тільки не самохідні трамвайні вагони) згідно з УКТЗЕД.
Відповідно до умов тендерів на забезпечення участі в закупівлі та на забезпечення виконання контракту товариство змушене отримувати гарантії банківських установ. При цьому, умовою для видачі фінансових гарантій банками є відкриття депозиту в банку та розміщення на ньому вільних коштів для акумулювання з метою інвестування в сучасне обладнання.
З метою участі в процедурі публічної закупівлі, яка проводилась комунальним підприємством «Київпастранс», товариство уклало угоду про спільну діяльність без створення юридичної особи, ведучим партнером якого було обране саме підприємство заявника. За результатами перемоги в тендері був укладений контракт на виготовлення та поставку 20 нових низькопідлогових багатосекційних зчленованих трамвайних вагонів, що відповідає діяльності за класом 30.20 групи 30.2 розділу 30 КВЕД ДК 009:2010.
Заявника турбують наступні питання:
1. Чи вважаються в розумінні Кодексу іншим видом діяльності для платника податків, який здійснює діяльність з виробництва електричних транспортних засобівза класом 30.20 групи 30.2 розділу 30 КВЕД ДК 009:2010, що класифікуються в товарній позиції 8603 та в товарній підкатегорії 8605000000 згідно з УКТЗЕД:
2. Чи звільняється платник податків від оподаткування прибутку, отриманого ним від ведення спільної діяльності із виробництваелектричних транспортних засобів за класом 30.20 групи 30.2 розділу 30 КВЕД ДК 009:2010, що класифікуються в товарній позиції 8603 та в товарній підкатегорії 8605 00 00 00 згідно з УКТЗЕД?
3. Як відобразити в податковому та бухгалтерському обліку бухгалтерські проводки із використання вивільнених коштів, які акумулюються на окремому рахунку «Цільове фінансування і цільове надходження»?
4. Як відобразити в податковому та бухгалтерському обліку бухгалтерські проводки при обліку та використанні вивільнених коштів за окремими напрямками їх використання - на створення чи переоснащення матеріально-технічної бази; збільшення обсягу виробництва; проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт у галузі електричного транспорту; запровадження новітніх технологій?
Щодо питання 1
Відповідно до п.п. 5 п. 56 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 31 грудня 2035 року (включно), звільняється від оподаткування, зокрема, прибуток суб’єктів господарювання (виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу клас 30.20 група 30.2 розділ 30 КВЕД ДК 009:2010), що провадять виключно діяльність з виробництва електричних транспортних засобів, що класифікуються в товарній позиції 8603 (тільки самохідні вагони трамвайні та вагони метро) та/або в товарній підкатегорії 8605 00 00 00 (тільки несамохідні трамвайні вагони та вагони метро) згідно з УКТ ЗЕД.
Вивільнені кошти (суми податку, що не сплачуються до бюджету та залишаються в розпорядженні платника податку) використовуються на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи у галузі електричного транспорту, створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, запровадження новітніх технологій. Використання таких коштів має бути пов’язане з діяльністю платника податку, прибуток від якої звільняється від оподаткування. Порядок контролю за використанням вивільнених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суми вивільнених коштів визнаються як отримане цільове фінансування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
У разі порушення напрямів цільового використання, порядку використання вивільнених коштів платник податку зобов’язаний нарахувати податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств з суми використаних не за призначенням вивільнених коштів, штрафні санкції та пеню відповідно до норм цього Кодексу.
Податкові зобов’язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.
Механізм здійснення контролю за використанням вивільнених коштів у зв’язку із звільненням від оподаткування прибутку суб’єктів господарювання відповідно до п. 56 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу визначається постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1265 «Про затвердження Порядку контролю за використанням вивільнених коштів деяких суб’єктів господарювання галузі транспорту» (далі – Порядок № 1265).
Пунктом 5 Порядку № 1265 передбачено, що платники податку ведуть облік та визначають прибуток, отриманий від діяльності з виробництва, зокрема, електричних транспортних засобів, що класифікуються в товарній позиції 8603 (тільки самохідні вагони трамвайні та вагони метро) та/або в товарній підкатегорії 8605 00 00 00 (тільки несамохідні трамвайні вагони та вагони метро) згідно з УКТЗЕД.
Прибуток від провадження інших видів діяльності за межами зазначеного окремого обліку визначається без застосування пільги в порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Відповідно до п.п. 14.1.268 п. 14.1 ст. 14 Кодексу доходи, отримані, зокрема, у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, на вклад (депозит) у кредитних спілках, інших процентів (у тому числі дисконтних доходів), відносяться до пасивних доходів.
Відповідно до абзацу двадцять шостого п. 3 розділу І Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73, зареєстрованов Міністерстві юстиції України28.02.2013 за № 336/22868 (далі – НП(с)БО 1) операційна діяльність - це будь-яка основна діяльність підприємства, яка приносить дохід, а також інші види діяльності, котрі не є інвестиційними чи фінансовими.
Фінансова діяльність - діяльність, яка призводить до змін розміру і складу власного та позикового капіталів підприємства (абзац тридцять сьомий п. 3 розділу ІНП(с)БО 1).
Отже, отримання процентів від банківської установи на поточний рахунок платника податків від розміщення коштів на депозитному рахунку, а також отримання процентів від банківської установи, які нараховуються на залишки коштів, отримані від виробництва за класом 30.20КВЕД ДК 009:2010 та знаходяться на поточному рахунку платника податків, відноситься до іншої діяльності підприємства,яка не підлягає пільговому оподаткуванню.
Щодо питання 2
Частинами 1-2 ст. 1130Цивільного кодексу України встановлено, що за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов’язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об’єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об’єднання вкладів учасників.
Відповідно до п.п. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 Кодексу для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.
Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.
Для цілей оподаткування господарські відносини між учасниками спільної діяльності прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів.
Пунктом 2.1Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку спільної діяльності без створення юридичної особи, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30.12.2011 № 1873 (далі – Методичні рекомендації) передбачено, що оператор спільної діяльності веде бухгалтерський облік спільної діяльності окремо від результатів власної господарської діяльності, використовуючи для цього окремі регістри бухгалтерського обліку. За даними цих регістрів оператор спільної діяльності складає окремий баланс та відповідні форми фінансової звітності спільної діяльності в порядку, встановленому положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Відповідно до п. 2.6Методичних рекомендаційвитрати, понесені учасником на провадження власної та спільної діяльності, розподіляються між спільною і власною діяльністю пропорційно обраній базі (виготовленій продукції, годинам праці, заробітній платі, обсягу діяльності, прямим витратам, сумі доходів, отриманих від спільної діяльності, тощо).
Оскільки положеннями Кодексу встановлено звільнення від оподаткування прибутку тільки тих суб’єктів господарювання, що провадять виключно діяльність з виробництва електричних транспортних засобів, що класифікуються в товарній позиції 8603 (виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу клас 30.20 група 30.2 розділ 30 КВЕД ДК 009:2010), тобто власної діяльності суб’єкта господарювання, то спільна діяльність без створення юридичної особи, яка передбачає об’єднання декількох суб’єктів господарювання та одночасне ведення бухгалтерського обліку власної господарської діяльності та окремо результатів спільної діяльності і не є окремо платником податку на прибуток, не підпадає під дію пільгового оподаткування податком на прибуток підприємств, відповідно до положень п. 56 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Щодо питань 3-4
Пунктом 7 Порядку № 1265 передбачено, що використання вивільнених коштів повинно бути пов’язано з діяльністю платника податку, прибуток від якої звільняється від оподаткування.
Вивільнені кошти використовуються за такими напрямами:
створення чи переоснащення матеріально-технічної бази;
збільшення обсягу виробництва;
проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт у галузі електричного транспорту;
запровадження новітніх технологій.
Витрати на створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, впровадження новітніх технологій, що понесені платником податків у період дії пільги, обліковуються починаючи з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом строку дії такої пільги.
Вивільнені кошти, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів із податків та зборів або відшкодовані з бюджету.
У разі, якщо за результатами звітного (податкового) періоду, що настає після закінчення строку дії пільги з податку на прибуток підприємства, у платника податку залишилися невикористаними за цільовим призначеннямвивільнені кошти, то такий платник податку зобов’язаний збільшити податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств на суму такого залишку (п. 8 Порядку № 1265).
Пунктом 44.1 ст. 44 Кодексу встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону № 996).
Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375, Міністерство фінансів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, державну політику зокрема у сфері бухгалтерського обліку та забезпечує формування і реалізацію єдиної державної податкової та митної політики.
Враховуючи вищезазначене, питання щодо відображення в бухгалтерському обліку сум вивільнених коштівта напрямків їх використання з наданням відповідних бухгалтерських проводок відноситься до компетенції Міністерства фінансів України.
Інформаціящодо наданих пільг з податку на прибуток підприємстввідображається в Додатку ПП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств,затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до п. 52 прим. 8 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |