Державна податкова служба України розглянула звернення щодо деяких питань застосування режиму звільнення від оподаткування податками, зборами або іншими обов’язковими в Україні платежамикоштів за проведення робіт по об’єкту, який фінансується коштами міжнародної технічної допомоги, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до наданої інформації, товариство сплачує податок на прибуток на загальних підставах та не є платником ПДВ. Має укладений контракт з Посольством Швейцарії в Україні стосовно реалізації проєкту «Експертна підтримка у сфері державної регіональної політики, згуртованості та регіонального розвитку в умовах військової агресії та післявоєнний період» строком до 31.12.2022, проте останній платіж планується отримати після передачі звіту Посольству у 2023 році.
Заявником додатково до запиту був наданий Мандат на впровадження Проєкту між Швейцарською Конфедерацією та Товариством.
Відповідно до ст. 11 Мандату контракт охоплює проєктний період з 16.05.2022 по 31.12.2022 та набирає чинності з моменту його підписання. Його дія припиняється як тільки обидві сторони виконують свої договірні зобов’язання включно із зобов’язаннями, що залишаються невиконаними після завершення вищезгаданого періоду.
Крім того, Додатком до Мандату передбачений графік платежів, відповідно до якого останній платіж надається впродовж січня 2023 року.
У заявника виникло питання:
Чи буде товариство мати право на використання пільг, які зазначені в реєстраційній картці проєкту МТД у разі, якщо останнє надходження матеріально-технічної допомоги на банківський рахунок товариства буде здійснений у 2023 році, тобто після дати завершення самого проєкту?
Відповідно до п. 30.1 ст. 30 Кодексу податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п. 30.2 цієї статті Кодексу.
Пунктом 3.2 ст. 3 Кодексу встановлено, що якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Порядок залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 (далі – Порядок № 153).
Відповідно до п. 2 Порядку № 153 виконавцем проєкту є будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з партнером з розвитку або уповноваженою партнером з розвитку особою та забезпечує реалізацію проєкту (програми), у тому числі на платній основі.
Проєкти (програми) підлягають обов’язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України (пункти 11, 12 Порядку № 153).
Абзацом п’ятим п. 23 Порядку № 153 передбачено, що виконавець та субпідрядник, що реалізують право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов’язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якому перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до цього Порядку. У разі коли виконавцем є юридична особа - нерезидент, що не перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження подається в письмовому та електронному вигляді органові ДПС за адресою акредитації такої особи на території України та в копії Секретаріатові Кабінету Міністрів України.
Таким чином, право на отримання податкових пільг має виконавець та субпідрядник проекту МТД, у разі якщо він має письмову угоду з виконавцем або реципієнтом проекту МТД, здійснює закупівлі за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги в рамках проекту (програми) та розповсюдження пільгового оподаткування передбачене міжнародним договором.
Згідно з реєстраційною карткою проєкту (програми) № 5013-01 реалізація проєкту здійснюється у межах Угоди між Урядом України і Урядом Швейцарської Конфедерації про технічне та фінансове співробітництво від 13.10.1997, яка набрала чинності 09.06.99 (далі – Угода).
Відповідно до п. 2.6 Угоди Швейцарська Сторона надає Фінансову допомогу Українській Стороні шляхом фінансування поставок швейцарських товарів, матеріалів і обладнання для пріоритетних проектів а також послуг та передачі ноу-хау, необхідних для успішної реалізації проектів співробітництва.
При цьому, обладнання, матеріали та послуги, які фінансуються Швейцарською Стороною на безвідплатній основі та обладнання, тимчасово ввезене для потреб реалізації проектів в рамках даної Угоди, звільняються від податків, мит, зборів (крім митних зборів, які сплачуватимуться українськими отримувачами), інших обов'язкових платежів (п. 3.1 Угоди).
Експерти, відряджені для здійснення проектів технічної та фінансової допомоги в рамках цієї Угоди, за умов, що вони не є громадянами України та не проживають постійно на її території, звільняються від оподаткування, мита, зборів (крім митних зборів), інших обов'язкових платежів на речі особистого користування (п. 3.4 Угоди).
Щодо правомірності застосування пільгового оподаткування після закінчення проєктного періоду, то п. 21 Порядку № 153 встановлено, що у разі зміни строків виконання проєкту (програми) такі проєкти (програми) підлягають перереєстрації.
Так, відповідно до абзацу третього п. 21 Порядку № 153 у разі продовження строків виконання проєкту (програми) на строк від одного до шести місяців без зміни кошторисної вартості партнер з розвитку або уповноважена ним особа подає до Секретаріату Кабінету Міністрів України документи, визначені підпунктами 1 і 2 п. 14 цього Порядку, за винятком листа від бенефіціара. У разі продовження строків виконання проекту (програми) на строк від шести до дванадцяти місяців без зміни кошторисної вартості партнер з розвитку або уповноважена ним особа подає до Секретаріату Кабінету Міністрів України документи, визначені підпунктами 1 і 2 пункту 14 цього Порядку. У разі якщо у документі, передбаченому підпунктом 1 пункту 14 цього Порядку, зазначається інформація про погодження бенефіціаром продовження строків виконання проекту (програми) лист від бенефіціара не подається.
Інформації, яка зазначена у зверненні, не достатньо для надання більш конкретної відповіді щодо застосування режиму звільнення від оподаткування коштів за проведення робіт по об’єкту, який фінансується коштами міжнародної технічної допомоги, зокрема, щодо переліку податків по яким планується отримання пільг.
Відповідно до п. 52 прим. 8 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |