Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань оподаткування інститутів спільного інвестування (далі – ІСІ) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.
Відповідно до наданої інформації, Товариство, що діє від власного імені, в інтересах та за рахунок пайовоговенчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду у 2019 роціразом з його афілійованими особами, було власником домінуючого контрольного пакета акційприватного акціонерного товариства (далі – ПАТ), про що належним чином повідомило Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Керуючись положеннями Закону Українивід 17 вересня 2008 року № 514-VI «Про акціонерні товариства» (далі – Закон № 514), 29.05.2019 року Товариство надіслало в ПАТ публічну безвідкличну вимогу про придбання акцій в усіх акціонерів.
ПАТ, на виконання вимог Закону №514 здійснило повідомлення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Центрального депозитарію цінних паперів, а також надіслало кожному акціонеру, акції якого придбаваються, копію публічної безвідкличної вимоги.
Відповідно до норм Закону №514 заявник вимоги сплачує ціну акцій акціонерам шляхом перерахування грошових сум банківській установі, в якій заявником вимоги відкрито рахунок умовного зберігання (ескроу), бенефіціарами якого є акціонери, у яких придбаваються акції.
18.06.2019 року за рахунок активів ІСІ Товариство виконало свої зобов’язання щодо оплати акційв повному обсязі шляхом перерахування їх вартості на рахунок умовного зберігання (ескроу), відкритий в банківський установі.
21.06.2019 Центральний депозитарій цінних паперів після отримання інформації про перерахування в повному обсязі грошових сум за акції, що придбаваються заявником вимоги, в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему, забезпечило переведення прав на відповідні акціїз рахунків їхніх власників на рахунок у цінних паперах венчурного фонду.
21.06.2019 акції ПАТ було визнано у складі активів венчурного фонду.
Банківська установа, в якій відкрито рахунок умовного зберігання (ескроу), протягом трьох років з дати отримання коштів від Товариства,за зверненням акціонерів, акції яких придбаваються (їх спадкоємцям або правонаступникам, або іншим особам, які відповідно до законодавства мають право на отримання коштів)здійснювала перерахування грошових коштів, на зазначені ними банківські рахунки або здійснювала виплату відповідних коштів готівкою.
18.07.2022 року після спливу терміну дії договору банківська установа повернула невикористані грошові кошти Товариству та закрила рахунок умовного зберігання (ескроу).
У Товариства виникло питання:
Враховуючи, що Товариство, у відповідності до ст.652 Закону №514 здійснило викуп акцій за рахунок активів венчурного фонду, чи має право Товариство вважати грошові кошти, які були повернуті з рахунку умовного зберігання (ескроу) іншими доходами від діяльності інституту спільного інвестування та не оподаткувати повернути кошти податком на прибуток?
Пунктом 10 частини першої ст. 1 Закону України від 05.07.2012 № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування» (далі – Закон № 5080) встановлено, що ІСІ – це корпоративний або пайовий фонд.
Частиною першою ст. 41 Закону № 5080 встановлено, що пайовий фонд - сукупність активів, що належать учасникам такого фонду на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються нею окремо від результатів її господарської діяльності.
Пайовий фонд створюється компанією з управління активами (частина перша ст. 42 Закону № 5080).
Відповідно до п. 1 частини першої ст. 1 Закону № 5080 активи ІСІ– це сформована за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, корпоративних прав, майнових прав і вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Кошти спільного інвестування – це кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та у випадках, передбачених цим Законом, інші активи, залучені від учасників ІСІ, доходи від здійснення операцій з активами ІСІ, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності ІСІ (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо). Кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Реєстру (п. 13 частини першої ст. 1 Закону № 5080).
Пунктом 5 частини першої ст. 1 Закону № 5080 передбачено, що діяльність із спільного інвестування - діяльність, яка провадиться в інтересах учасників (учасника) інституту спільного інвестування та за рахунок інституту спільного інвестування шляхом вкладення коштів спільного інвестування в активи інституту спільного інвестування
Відповідно до частини першої ст. 48 Закону № 5080 активи інституту спільного інвестування можуть складатися з цінних паперів, коштів, у тому числі в іноземній валюті, банківських металів та інших активів, передбачених законодавством.
Пунктом 1 розділу ІІ «Положення про склад та структуру активів інституту спільного інвестування», затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.09.2013 № 1753, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.10.2013 № 1689/24221, встановлено, що активи ІСІ складаються з грошових коштів, у тому числі в іноземній валюті, на поточних та депозитних рахунках, відкритих у банківських установах, банківських металів, об’єктів нерухомості, цінних паперів, визначених Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», цінних паперів іноземних держав та інших іноземних емітентів, корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, майнових прав і вимог, а також інших активів, дозволених законодавством України, з урахуванням обмежень, установлених Законом безпосередньо для конкретних типів та видів інвестиційних фондів.
Зазначені активи формуються (оплачуються) за рахунок коштів спільного інвестування.
Відповідно до частини дев’ятої ст. 65² Закону № 514у разі обов’язкового продажу акцій акціонерами на вимогу особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій заявник вимоги відкриває рахунок умовного зберігання (ескроу) у банківській установі не пізніше дати надсилання публічної безвідкличної вимоги.
Заявник вимоги сплачує ціну акцій акціонерам шляхом перерахування грошових сум банківській установі, в якій заявником вимоги відкрито рахунок умовного зберігання (ескроу), бенефіціарами якого є акціонери, у яких придбаваються акції (їхні спадкоємці або правонаступники, або інші особи, які відповідно до законодавства мають право на отримання коштів).
Абзацом другим частини тринадцятої ст. 65² Закону № 514 встановлено, що перерахування всього обсягу грошових сум у порядку, встановленому частиною дев’ятою цієї статті, є належним виконанням заявником вимоги зобов’язання щодо оплати акцій, що придбаваються.
Відповідно до абзацу четвертого частини тринадцятої ст. 65² Закону № 514 банківська установа, в якій відкрито рахунок умовного зберігання (ескроу), протягом трьох років зобов’язана здійснювати перерахування коштів акціонерам, акції яких придбаваються (їхнім спадкоємцям або правонаступникам, або іншим особам, які відповідно до законодавства мають право на отримання коштів), на зазначені ними рахунки у банківських установах або здійснювати виплату відповідних коштів готівкою.
Крім цього, абзацом сьомим частини тринадцятої ст. 65² Закону № 514 передбачено, що усі витрати, пов’язані з відкриттям та обслуговуванням рахунка умовного зберігання (ескроу), несе заявник вимоги. Банк не має права здійснювати будь-які утримання з коштів, що виплачуються акціонерам (їхнім спадкоємцям або правонаступникам, або іншим особам, які відповідно до законодавства мають право на отримання коштів).
Відповідно до п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу звільняються від оподаткування кошти спільного інвестування, а саме: кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо).
Враховуючи, що придбання акцій у відповідності до ст. 652 Закону № 514 Товариство здійснювало від власного імені, в інтересах та за рахунок активів (коштів) пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду, який є ІСІ, шляхом перерахування таких активів (коштів) на рахунок умовного зберігання (ескроу), то повернута частина цих коштів, з рахунку умовного зберігання (ескроу), за умови їх належності до активів ІСІ, а не до активів Товариства, може вважатися іншими доходами ІСІ, які не підлягають оподаткуванню податком на прибуток згідно з вимогами п.п.141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |