X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.09.2022 р. № 1512/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду зверненняТовариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У звернені Товариство повідомляє, що здійснює господарську діяльність з купівлі-продажу пального з використанням паливних карток. У Товариства відсутні акцизні склади та місця роздрібного продажу пального, Товариство не здійснює фактичного відвантаження пального, також не здійснює зберігання пального, оскільки у Товариства відсутні будь-які акцизні склади та ємності, призначені для зберігання та відвантаження пального.

За умовами господарських договорів, придбання пального здійснюється з використанням паливних карток, тобто постачальник пального передає Товариству паливні картки, а Товариство, в свою чергу, в подальшому здійснює продаж пального за допомогою отриманих карток, тобто передає за господарськими договорами паливні картки третім особам.

При цьому, фактичне відвантаження пального здійснюється на АЗС контрагента-постачальника Товариства пред’явнику паливної картки безпосиредньо в бак транспортного засобу.

До звернення Товариства додано копії:

договору купівлі-продажу товарів з використанням паливних карток                від 29.04.2020 між продавцем та Товариством (в якому Товариство виступає як покупець) (далі – Договір № 1);

договору купівлі-продажу товарів з використанням паливних карток                від 23.06.2020 року між Товариством (в якому Товариство виступає як постачальник) та покупцем (далі – Договір № 2).

Як зазначено уп.п. 1.6 п. 1Договору 1пред’явник паливних карток це будь-яка особа, якій покупецьпередавпаливну картку і тим самим уповноважив її на вчинення дій по отриманню товарів та послуг з використанням паливної картки від імені та за рахунок покупця. Сторони погоджуються вважати, що кожен, хто пред’являє паливну картку є уповноваженим представником покупця на отримання товарів та послуг за цим договором, отримання чеківPOS-терміналу. Покупець (Товариство) гарантує, що пред’явник паливних карток ознайомлений з порядком та умовами користування паливними картками.

Авторизація паливної картки – надання Процесінговим центром дозволу (погодження) на проведення ініційованої покупцем (пред’явником паливної картки) транзакції – операції надання послуг покупцю, передачі (поставки) товарів у власність покупця з використанням паливної картки. В процесі авторизації паливної картки здійснюється перевірка ініційованої транзакції на відповідність лімітам та овердрафтам, які застосовуються із відповідною паливною карткою (п.п. 1.7 п. 1 Договору № 1).

Товари – паливно-мастильні матеріали (нафтопродукти), скраплений газ, а також супутні товари, реалізація яких здійснюється на АЗС з використанням паливних карток (п.п. 1.11 п. 1 Договору № 1).

Рахунок покупця – збереження в Процесінговому центрі сукупність облікових записів про здійснені покупцем розрахунки за товари та послуги, встановлені покупцеві овердрафти,ліміти, знижки, суми заборгованості, штрафних санкцій, кількість та асортимент придбаних товарів, тослуг, тощо (п.п. 1.18 п. 1 Договору № 1).

У п.п. 3.1 п. 3 Договору № 1 зазначено, щопередача у власність (поставка) товарів та надання послуг покупцю здійснюється продавцем (Експлуатантом АЗС) цілодобово (за винятком технічних перерв) на АЗС, шляхом використання встановленого на АЗС POS-терміналу, при умові: пред’явлення паливної картки покупцем (пред’явником паливної картки), правильного введення ПІН-коду паливної картки та авторизації паливної картки в Процесінговому центрі.

Експлуатант АЗС – організація, яка експлуатує АЗС і на виконання договірних відносин з продавцем, забезпечує передачу товарів та надання послуг покупцям з використанням паливних карток. Товари та послуги, отримані покупцем від Експлуатанта АЗС, що підтверджується чекомPOS-терміналу, вважаються поставленими (наданими) згідно умов договору                 (п.п. 1.28 п. 1 Договору № 1).

У п.п. 1.7 п. 1 Договору № 2 зазначено, щоЕксплуатант АЗС – організація, яка експлуатує АЗС мережі, зазначеної у договорі, і на виконання договірних відносин з постачальником (Товариством), забезпечує передачу товарів покупцям з використанням паливних карток. Товари отримані покупцем від Експлуатанта АЗС, що підтверджується чекомPOS-терміналу, вважаються поставленими (наданими) згідно умов договору.

Згідно з п.п. 3.1 п. 3 Договору № 2 передача у власність (поставка) товарів покупцю здійснюється на АЗС, шляхом використання встановленого на АЗС POS-терміналу, при умові: пред’явлення паливної картки покупцем, правильного введення ПІН-коду паливної картки.

Враховуючи зазначене Товариство запитує.

Якого саме суб’єкта господарювання має зазначати постачальник в акцизній накладній у якості отримувача пального, у випадку, коли паливні картки передані Товариству, а Товариство в подальшому передало в подальшому паливні картки третім особам, яке в свою чергу, фактично отримало пальне на АЗС постачальника у бак транспортного засобу за відповідними паливними картками? Який саме отримувач пального має бути зазначений в акцизній накладній у такому випадку: Товариство або третя             особа - контрагент Товариства як отримувач пального за паливними картками?

До зазначених запитань.

Згідно з п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу – це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Пунктом 231.1 ст. 231 Кодексу визначено обов’язкові реквізити акцизної накладної, зокрема:

повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий (п.п. в) п. 231.1 ст. 231 Кодексу);

код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий, та суб’єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового (п.п. г) п. 231.1 ст. 231 Кодексу).

повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи – суб’єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового (п.п. ґ) п. 231.1 ст. 231 Кодексу)

При реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, обов’язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами «г» та «ґ» цього пункту:

можуть не заповнюватися виключно при реалізації пального не суб’єкту господарювання;

обов’язково заповнюються при реалізації пального суб’єкту господарювання із зазначенням даних, що ідентифікують такого суб’єкта господарювання.

Отже, оскількизгідноіз умовами Договору № 1 пред’явник паливних карток це будь-яка особа, яку покупець(Товариство)при передачі паливної карткиуповноважив на вчинення дій (з використанням такої картки) по отриманню товарів (пального) від імені та за рахунок покупця,а припред’явленніпаливної картки здійснюється її авторизація, у відповідних полях акцизної накладної зазначаються реквізити:

особи, що реалізує пальне, тобто здійснює фізичну передачу (відпуск, відвантаження) пального – платник, з АЗС якого здійснюється заправлення транспортних засобів;

суб’єкта господарювання, який ідентифікований як отримувач пального за результатами авторизації пред’явленої паливної картки.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.