Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Агенстващодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства з обігу спирту та, керуючись статтею 52 глави Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Агентство повідомляє, що опрацьовує питання щодо відпуску (передачі) з мобілізаційного резерву матеріальних цінностей медичного призначення, які розброньовані та не реалізовані до набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про ведення воєнного стану в Україні», зокрема номенклатурної позиції «спирт етиловий (розчин 96%)» з метою забезпечення потреб закладів охорони здоров’я різних рівнів.
Відпуск з державного матеріального резерву планується здійснити обласним, Київській міській військовій адміністрації для потреб медичних закладів охорони здоров’я на безоплатній основі з урахуванням балансової вартості.
Як зазначено у зверненні, на сьогодні у Агенства існує проблема відпуску розброньованого спирту етилового (розчин 96%), який зберігається на складах баз спеціального медичного постачання обласних, Київської міської державних адміністрацій.
Крім цього, в актах постійно діючих технічних комісій зазначено, що вищезазначений спирт етиловий (розчин 96%) може застосовуватися у закладах охорони здоров’я в медичних цілях тільки для зовнішнього використання, як антисептичний засіб для дезінфекції шкіри рук, у вигляді компресів, примочок, як протизапальний засіб.
Враховуючи зазначене Агентство просить надати роз’яснення щодо порядку відпуску спирту етилового розчину з державного матеріального резерву в особливий період?
До зазначеного запитання.
Порядок відпуску спирту етилового на території України регулюється Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 481), Кодексом таІнструкцією з приймання, зберігання, відпуску, транспортування та обліку спирту етилового, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України від 13.04.2009 № 264,дія якої поширюється на всі види, сорти та марки спирту етилового, водно-спиртові розчини та продукти брагоректифікації, та пунктом1 розділу II якоївстановлено загальні вимоги до відпуску спирту.
При цьому, згідно з пунктом 1 Положення про Державне агентство резерву України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 року № 517, Агентство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем’єр-міністра України - Міністра економіки і який реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні принципи формування, розміщення, зберігання, використання, поповнення та освіження (поновлення) запасів державного матеріального резерву визначено Законом України від 24 січня 1997 року № 51/97-ВР «Про державний матеріальний резерв» (далі – Закон № 51/97-ВР), який також регулює відносини в цій сфері, та яким, зокрема, встановлено:
Державний резерв матеріальних цінностей є недоторканним і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України(пункт 1 статті 12 Закону № 51/97-ВР);
відпуск матеріальних цінностей з державного резерву в разі настання особливого періоду провадиться згідно з Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (п. 8 ст. 12Закону № 51/97-ВР).
Згідно зі статтею 12 Закону України21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон № 3543) Кабінет Міністрів України, зокрема,встановлює порядок розбронювання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, а також порядок їх відпуску в особливий період.
Мобілізаційні завдання (замовлення) - окремі вимоги мобілізаційного плану щодо номенклатури, обсягів виробництва необхідної продукції, утворення і підготовки до розгортання спеціальних формувань, а також затверджені в установленому порядку першочергові заходи мобілізаційної підготовки, які доводяться для виконання до центральних і місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування. До підприємств, установ і організацій, що залучаються до виконання мобілізаційних завдань (замовлень), мобілізаційні завдання (замовлення) доводяться на підставі затверджених основних показників мобілізаційного плану і договорів (контрактів), що укладаються в порядку, передбаченому законодавством (ст.1 Закону № 3543).
Порядок розбронювання і відпуску матеріальних цінностей мобілізаційного резерву в особливий період затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2005 р. № 533 (далі – Порядок № 533).
Отже, відпуск (передачу) спирту етилового з мобілізаційного резерву необхідно здійснювати відповідно до Порядку № 533 для забезпечення виконання мобілізаційних завдань підприємствами та установами, до яких доводяться такі завдання.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусноїхвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків,встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |