Державна податкова служба України (далі – ДПС) за результатами розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації в письмовій формі, що надійшла на адресу ДПС та в порядку статті 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Представник (далі – Товариство), що діє на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, договору про надання правової допомоги Товариству та ордеру на надання правничої (правової) допомоги Товариству, просить надати Товариству індивідуальну податкову консультацію в письмовій формі, з огляду на наступне.
Товариство придбаває та використовує у своїй діяльності нафтопродукти. Відповідно до договору, укладеного між Товариством та іншими юридичними особами право власності на паливно-мастильні матеріали переходить до Товариства з моменту підписання сторонами видаткової накладної на товар та отримання карток на пальне (смарт-карток, талонів). Фізичний відпуск пального на АЗС здійснюється через колонки АЗС напряму в бак автотранспортного засобу. Оскільки, заправляється вже оплачене паливо, придбане за безготівковим розрахунком одним суб’єктом підприємництва в іншого, а отже дата фізичної передачі не співпадає із датою переходу права власності на товар. Як наслідок, виникає проблема оприбуткування такого пального та визначення первинних документів, на підставі яких необхідно оприбутковувати пальне.
Враховуючи вищевикладене, надання індивідуальної податкової консультації в письмовій формі полягає з таких питань:
Щодо питання 1.
Закон України від 30.06.2021 № 1591-IX «Про платіжні послуги»
(далі – Закон № 1591) визначає поняття та загальний порядок виконання платіжних операцій в Україні, встановлює виключний перелік платіжних послуг та порядок їх надання, категорії надавачів платіжних послуг та умови авторизації їх діяльності, визначає загальні засади функціонування платіжних систем в Україні, загальні засади випуску та використання в Україні електронних грошей та цифрових грошей Національного банку України, установлює права, обов'язки та відповідальність учасників платіжного ринку України, визначає загальний порядок здійснення нагляду за діяльністю надавачів платіжних послуг, надавачів обмежених платіжних послуг, порядок здійснення оверсайта платіжної інфраструктури.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону № 1591 безготівкові розрахунки - перерахування коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування надавачами платіжних послуг коштів, внесених платниками готівкою, на рахунки отримувачів.
В той же час, Господарський кодекс України (далі – ГКУ) визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 198 ГКУ платежі за грошовими зобов'язаннями, що виникають у господарських відносинах, здійснюються у безготівковій формі або готівкою через установи банків, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 3 ст. 341 ГКУ безготівкові розрахунки можуть здійснюватися у формі платіжних доручень, платіжних вимог, вимог-доручень, векселів, чеків, банківських платіжних карток та інших дебетових і кредитових платіжних інструментів, що застосовуються у міжнародній банківській практиці.
Також, Закон України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Згідно зі ст. 2 Закону № 265 розрахункова операція - приймання
від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Слід зазначити, що питання 1 Вашого звернення не містить інформації щодо фактичних обставин (в повному обсязі) здійснення безготівкових розрахунків між Товариством та іншими юридичними особами (згідно договорів). Зокрема, відсутня інформація щодо форми здійснення безготівкових розрахунків, ДПС не має можливості ідентифікувати фактичні обставини
(в повному обсязі) здійснення безготівкових розрахунків Товариства з іншими юридичними особами за придбаний товар, тому однозначна відповідь відсутня.
Щодо питання 2.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України визначає Закон України від 19.12.1995 № 481/95-ВР
«Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481).
Так, згідно ст. 1 Закону № 481 визначено, що місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування. Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.
Враховуючи викладене, у разі фізичного відпуску суб’єктами господарювання пального з автозаправної станції (АЗС) через паливороздавальні колонки (колонки АЗС) працівникам Товариства, в не залежності від форми розрахунків (із застосуванням та/або використанням смарт-карток, талонів) зазначений фізичний відпуск пального є роздрібною торгівлею пальним в розумінні Закону № 481, всі інші закони та нормативно-правові акти, які стосуються виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і пального, діють у частині, що не суперечить Закону № 481.
Щодо питання 3.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України
від 16.07.1999 № 996- XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996).
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону № 996 передбачено, що підприємство самостійно:
визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства;
обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених Законом № 996, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних;
розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів;
затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку;
може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов'язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства;
визначає доцільність застосування міжнародних стандартів (крім випадків, коли обов'язковість застосування міжнародних стандартів визначена законодавством).
Крім того, ст. 9 Закону № 996, у тому числі визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України:
назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо.
Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на кінець останнього дня кожного місяця.
Права і обов'язки сторін, які виникають за результатами здійснення господарської операції, оформленої первинним документом відповідно до вимог Закону № 996, не залежать від факту відображення її в регістрах та на рахунках бухгалтерського обліку.
Також, порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, підприємствами, їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності, установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету встановлено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704 (далі – Положення 88).
Оскільки, Ваше звернення не містить інформації щодо фактичних обставин оприбуткування пального, зокрема відсутня інформація щодо застосування окремих норм законодавства, які потребують надання консультації з практичного застосування, та ДПС невідомі детальні обставини здійснення господарських операцій Товариством, надаємо інформацію у більш ширшому розумінні ДПС обставин, наведених у зверненні, а саме: видаткова накладна є одним із первинних документів, що підтверджує здійснення господарської операції, на підставі якої, у тому числі здійснюється певний облік (оприбуткування) з урахуванням вимог Закону № 996.
Щодо питання 4.
Відповідно п. 1 розділу II Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, яке затверджено наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 встановлено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) - розрахунковий документ / електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ), реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).
Згідно абзацу другого п. 2.1 та абзацу першого 2.2 Положення 88 визначено, що господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи.
Оскільки, Ваше звернення не містить інформації щодо фактичних обставин оприбуткування та списання пального, зокрема відсутня інформація щодо застосування окремих норм законодавства, які потребують надання консультації з практичного застосування, та ДПС невідомі детальні обставини здійснення окремих господарських операцій Товариством, надаємо інформацію у більш ширшому розумінні ДПС обставин, наведених у зверненні, а саме: фіскальний чек є одним із первинних документів, що підтверджує здійснення певної господарської операції, на підставі якої, у тому числі здійснюється певний облік (оприбуткування) та/або підтверджується факт отримання товару з відповідального зберігання.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним
на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |