X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.09.2022 р. № 1523/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства зі сплати акцизного податку з спирту та алкогольних напоїв та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах  компетенції повідомляє.  

У своєму зверненні платник податків повідомив, що Товариство перебуває на загальній системі оподаткування, є платником ПДВ та акцизного податку, є виробником алкогольної продукції, її реалізацію здійснює на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Для придбання спирту етилового денатурованого, який використовується для виготовлення продукції з його вмістом, Товариство зобов'язане сплатити акцизний податок або відкрити вексель та відповідно отримати в ДПС довідку про сплату акцизного податку, розраховану за ставками для готової продукції. Під час отримання спирту етилового, в присутності представника ДПС, складається акт про фактично отриману кількість спирту з врахуванням фактичних втрат спирту при транспортуванні. У даному акті зазначається сума акцизного податку сплаченого до державного бюджету та кількість отриманого спирту етилового неденатурованого з урахуванням фактичних втрат в процесі транспортування в межах норм. Відповідно, сума акцизного податку, яка обчислюється за ставками акцизного податку на готову продукцію та фактичної кількості отриманого спирту етилового неденатурованого, зменшується. Також складається розрахунок сум зменшення акцизного податку з фактично поверненого невиправного браку.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних запитань:

1. Чи може Товариство зменшити суму сплати акцизного податку при купівлі спирту етилового неденатурованого та відповідно отримання довідки про сплату суми акцизного податку, враховуючи сплачений раніше акцизний податок, в межах фактичних втрат при транспортуванні, попередніх періодів?

2. Чи зобов'язаний відповідний орган ДПС видати Довідку про оплату акцизного податку на повну суму акцизу, для отримання спирту, якщо Товариство надасть лист, копію платіжного доручення про оплату акцизного податку, підтверджуючі документи на втрати при транспортуванні спирту та поверненого невиправного браку?

3. Кабінетом Міністрів України встановлено Порядок проведення розрахунку суми зменшення акцизного податку в частині погашення векселів. Чи повинна ДПС вести облік сплати, враховуючи втрати та повернений невиправний брак спирту, щоб підтверджувати розрахунки сум зменшення податку в частині оплат при видачі довідки?

4. Якщо в нас є зафіксовані в обліку і документально підтверджені втрати спирту етилового за попередні періоди (місяці), чи можемо ми їх включити у розрахунок до зменшення по сплаті акцизного податку в одному із наступних періодів (поточному місяці) або використовувати при погашені векселів?

 

 

Щодо зазначених питань.

 

Відповідно до п. 225.1 ст. 225 Кодексу, суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої
(крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.

Під час отримання спирту етилового неденатурованого підприємство-векселедавець за участю представника контролюючого органу на акцизному складі складає акт про фактично отриману кількість спирту та розрахунок акцизного податку виходячи з фактично отриманої кількості спирту. Цей акт є коригуванням вже сплаченої суми податку або наданого податкового векселя із зазначенням остаточної суми податку, яка підлягає сплаті (п. 225.2 ст. 225 Кодексу).

  Сума податку, на яку погашається вексель, визначається виходячи з фактично отриманої кількості спирту (згідно з актом) та ставок податку на готову продукцію, зменшується на суму податку, розраховану виходячи з фактично втраченої кількості спирту етилового при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва готової продукції в межах норм, затверджених у встановленому порядку, а також фактично повернутого невиправного браку. Розрахунок суми зменшення податку проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п. 225.5 ст. 225 Кодексу).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1260  «Про затвердження Порядку проведення розрахунку суми зменшення акцизного податку» (далі – Порядок № 1260) визначено механізм розрахунку суми зменшення акцизного податку з отриманого спирту етилового неденатурованого на суму податку, розраховану виходячи з фактично втраченої кількості спирту етилового неденатурованого під час транспортування та зберігання, у процесі виробництва готової продукції, а також з фактично повернутого невиправного браку відповідно до ст. 225 Кодексу.

Відповідно до п. 7 Порядку № 1260, виробники, які до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого подали органові державної податкової служби за своїм місцезнаходженням податковий вексель, подають розрахунок для зменшення суми податку у векселі, а виробники, які сплатили до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого акцизний податок, подають розрахунок суми зменшення податку разом з декларацією акцизного податку (далі – Декларація) форми якої, Порядок її заповнення та подання затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14 (далі – Порядок № 14).

Відповідно до абз. 2 п.п. 9 п. 7 розд. V Порядку № 14, у графі 10 Додатку 3 до Декларації вказується сума акцизного податку за векселями, виданими відповідно до порядку, встановленого у статті 225 розділу VI Кодексу, термін оплати яких настав у звітному періоді (або фактично погашених у звітному місяці), або проставляється сума, попередньо сплачена грошовими коштами без оформлення податкового векселя. Якщо така сума акцизного податку відрізняється від суми акцизного податку, зазначеної в акті про фактично отриману кількість спирту та розрахунку акцизного податку, в графі 10 вказується сума з такого акта;

У графі 11 вказується сума акцизного податку, розрахована, виходячи з фактичних втрат спирту при транспортуванні, зберіганні та у процесі виробництва готової продукції в межах норм, затверджених в установленому порядку, на яку зменшується сума податкового зобов'язання (абз. 6 пп. 9 п. 7 розд. V Порядку № 14).

У графі 14 вказується сума акцизного податку, розрахована, виходячи з обсягів фактично повернутого невиправного браку, на яку зменшується сума акцизного податку (абз. 9 пп. 9 п. 7 розд. V Порядку № 14).

У графі 16 «Сума податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету, грн» вказується сума акцизного податку, що визначається в підсумку (гр. 10 - гр. 11 (+ або -) гр. 12 - гр. 13 - гр. 14 + гр. 15) та вноситься до розділу А Декларації (абз. 11 пп. 9 п. 7 розд. V Порядку № 14).

За результатами відображення в Декларації суми акцизного податку нарахованої з експортних операцій, суми акцизного податку розрахованої виходячи з фактичних втрат спирту при транспортуванні, зберіганні та у процесі виробництва готової продукції в межах норм, затверджених в установленому порядку, в інтегрованій картці платника, з акцизного податку можливе виникнення переплати.

Отже, суб’єкт господарювання має право отримати спирт етиловий у кількості, яка обчислюється виходячи з частини сплаченої таким суб’єктом суми, на яку зменшено податкові зобов’язання з акцизного податку (за рахунок відображення в Декларації суми акцизного податку, розрахованої виходячи з обсягів експортних операцій та фактичних втрат спирту при транспортуванні, зберіганні та у процесі виробництва готової продукції в межах норм, затверджених в установленому порядку).

Відповідно до загальної суми такого зменшення контролюючий орган надає дозвіл на відвантаження відповідної кількості спирту етилового.

Водночас у  разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку, або на єдиний рахунок, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п. 43.2 ст. 43 Кодексу).

Слід зазначити, що до звернення Товариства не надано будь-яких первинних документів фіксуючих факти здійснення господарських операцій.

Інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).

 

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.