X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.09.2022 р. № 1531/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення
(далі – Товариство) щодо застосування до операцій з постачання товарів нульової ставки податку на додану вартість та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як викладено у зверненні, 21.03.2022 року між  Покупцем та Товариством було укладено договір про закупівлю товару за державні кошти. Згідно з даним договором Товариство здійснило поставку товарів, кошти за які Покупцем було оплачено в повному обсязі, в тому числі і ПДВ.

22.06.2022 від Покупця до Товариства надійшов лист з проханням повернути суму ПДВ за договором, у зв’язку з тим,що така операція підлягає оподаткуванню податком на додану вартість за ставкою 0 відс.

Товариством за даними операціями вже сформовано податкові зобов’язання з ПДВ та сплачено суми до бюджету.

Інформуючи про зазначене, Товариство звертається з наступними питаннями:

1)який порядок повернення суми ПДВ, сплаченої за договором, з огляду на ситуацію Товариства описану у зверненні?;

2) чи має право Товариство коригувати податкові зобов’язання за квітень 2022 року у зв’язку з поверненням суми ПДВ Покупцю?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу(пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з пунктом 43.1 статті 43глави 1 розділу ІІ Кодексу помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43  глави 1 розділу ІІКодексу та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (пункт 43.3 статті 43 глави 1 розділу ІІ Кодексу).

Пунктом 43.4 статті 43 глави 1 розділу ІІ Кодексу визначено, що платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку, на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ у порядку, визначеному пунктом 2001.5 статті 2001розділу V Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку (пункт 43.41статті 43 глави 1 розділу ІІ Кодексу).

Згідно з пунктом 43.5 статті 43 пункт 43.41статті 43 глави 1 розділу ІІ Кодексу контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та їх коригування, а також складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 192, 198 і 201  розділу V Кодексу.

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті  201  розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені  Кодексом терміни.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 192.1 статті  192 розділу V  Кодексу визначено, що у разі, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Податкові накладнітарозрахунки коригуванняскладаються за формою та упорядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1307).

Підпунктом 6 пункту 16 Порядку № 1307встановлено, що у графі 8 табличної частини розділу Бподаткової накладноїзазначається код ставки ПДВ, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються, зокрема 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою.

Згідно із пунктом 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Кодексу постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 1307 у разі коригування кількісних та/або вартісних показників табличної частини розділу Б податкової накладної у зв’язку зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадку повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником (продавцем) суми попередньої оплати товарів/послуг розрахунок коригування заповнюється у такому порядку:

показники рядка податкової накладної, що коригується, зазначаються із знаком "-" окремо в кожній графі;

додається(ються) новий(і) рядок(ки) з виправленими показниками (за потреби), якому(им) присвоюється новий черговий порядковий номер, що не зазначався в податковій накладній;

рядку податкової накладної, що коригується, зазначеному із знаком "-", та новому(им) рядку(ам) з виправленими показниками, що його замінює(ють), присвоюється однаковий порядковий номер групи коригування, який зазначається у графі 2.2 табличної частини розділу Б розрахунку коригування, та наводиться однакова причина коригування.

Щодо питання 1

Пунктом 2001.5 статті 2001 розділу VКодексу визначено, зокрема, що з рахунку у СЕА ПДВ платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов’язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду.

Товариство відповідно до пункту 43.41 статті 43 глави 1 розділу ІІ Кодексу, може подати заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ. Такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.

З бюджетного рахунку на поточний рахунок платника в установі банку можливе повернення сум ПДВ, що обліковуються як зайво сплачені, за виключенням сум податку, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ у порядку, визначеному пунктом 2001.5 статті 2001розділу V Кодексу, за умови відсутності податкового боргу.

При цьому платник податків має можливість подати заяву в електронній формі через приватну частину Електронного кабінету за ідентифікатором форми J/F 1302001 або у довільній формі через меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету.

Щодо питання 2

Якщо за операцією з постачання товарів, що підлягала оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою,Товариствосклало податкову накладну із зазначенням у ній ставки ПДВ у розмірі 20 відсотків,то з метою виправлення помилки,допущеної у такій податковій накладній, необхідно скласти розрахунок коригування до податкової накладної.

Таким чином, у разі, якщо платником податку у податковій накладній, складеній за операцією з постачання на митній території України товарів/послугта зареєстрованій в ЄРПН, у графі 8 табличної частини розділу Б помилково було зазначено код ставки, відмінний від 902 (який має бути зазначений у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою), то для виправлення такої помилки платник податку на дату її виявлення може скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної для виведення в нуль її показників (у порядку, визначеному пунктом 23 Порядку № 1307). Одночасно такий платник податку зобов’язаний на дату виникнення податкових зобов’язань скласти податкову накладну за операцією з постачання на митній території України товарів/послуг, у якій вказати вірні показники (зокрема, код ставки 902).

Щодо індивідуальної податкової консультації, на яку посилається Товариство у своєму зверненні, слід зазначити, що така індивідуальна податкова консультація була надана іншому платнику податку у відповідь на його звернення та виходячи із обставин, наведених у такому зверненні.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію(пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).