Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ПрАТ «» (далі – ПрАТ) щодо застосування прискореної амортизації до основних засобів після проведення реконструкції та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ПрАТ здійснює бухгалтерський облік за міжнародними стандартами фінансової звітності, облік основних засобів ведеться відповідно до вимог МСБО16 «Основні засоби».
На виконання Інвестиційної програми з розподілу електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕКП від 10.12.2021 № 2505, здійснено реконструкцію повітряної лінії електропередач, дата вводу в експлуатацію 1978 рік, з проведенням демонтажу та ліквідацією відповідно повним списанням в бухгалтерському та податковому обліку.
Об’єкт, в результаті реконструкції, був повністю відновлений і витрати 2022 року сформували первісну вартість нового основного засобу, який раніше не експлуатувався. Новому об’єкту встановлено повний строк експлуатації
30 років у бухгалтерському обліку.
Витрати на реконструкцію повітряної лінії електропередач відображено в бухгалтерському та податковому обліку, об’єкт основного засобу введено в експлуатацію в 2022 році з новим інвентарним номером. Разом з тим траєкторія розміщення повітряної лінії та споживачі, що були приєднані до старої лінії не змінились. Реконструкція була здійснена для забезпечення безперебійного та якісного постачання електричної енергії. Під час реконструкції повністю замінені всі компоненти повітряної лінії опори, провід.
Капітальні інвестиції на реконструкцію повітряної лінії електропередачі підтверджуються платіжними дорученнями про сплату грошових коштів підряднику, актами виконаних робіт від підрядника та актами приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об’єктів.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
Чи правомірне застосування ПрАТ правила прискореної амортизації до об’єкту основного засобу повітряна лінія електропередачі в сумі витрат 2022 року, що понесені в результаті проведення суцільної реконструкції старої лінії 1978 року, яку було ліквідовано?
Так, відповідно до п. п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, визначаються відповідно до вимог ст. 138 Кодексу.
Підпунктом 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу встановлено, що розрахунок амортизації основних засобів або нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених п.п. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 розділу I цього Кодексу, підпунктами 138.3.2-138.3.4 цього пункту. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
Обліковий підхід до основних засобів визначає Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 16 Основні засоби (далі – МСБО16)
Відповідно до п. 6 МСБО16 основні засоби – це матеріальні об'єкти, що їх:
а) утримують для використання у виробництві або постачанні товарів чи наданні послуг для надання в оренду або для адміністративних цілей;
б) використовуватимуть, за очікуванням, протягом більше одного періоду.
Кожну частину об'єкта основних засобів, собівартість якої є суттєвою стосовно загальної собівартості об'єкта, слід амортизувати окремо (п. 43 МСБО16).
Ремонт та технічне обслуговування активу не звільняє від необхідності нараховувати амортизацію (п. 52 МСБО16).
Якщо суб'єкт господарювання визнає в балансовій вартості об'єкта основних засобів витрати на заміну частини об'єкта, тоді він припиняє визнання балансової вартості заміненої частини незалежно від того, чи амортизували замінену частину окремо. Якщо суб'єкт господарювання не може визначити балансову вартість заміненої частини, він може використати витрати на заміну як свідчення того, якою була собівартість заміненої частини під час її придбання або будівництва (п. 70 МСБО16).
Відповідно до п.п. 14.1.143 п. 14.1 ст. 14 Кодексу передавальні пристрої – земельні поліпшення, створені для виконання спеціальних функцій з передачі енергії, речовини, сигналу, інформації тощо будь-якого походження та виду на відстань (лінії електропередачі, трубопроводи, водопроводи, теплові та газові мережі, лінії зв'язку тощо).
Згідно ст. 1 розділу I Закону України від 09 липня 2010 року № 2480-VI «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» об'єкти передачі електричної енергії – повітряні та кабельні лінії електропередачі, трансформаторні підстанції, розподільні пункти та пристрої.
Повітряна лінія електропередачі – електроустановка, призначена для передавання електричної енергії по проводах, розташованих просто неба і прикріплених за допомогою ізоляторів та арматури до опор або кронштейнів і стояків на інженерних спорудах (мостах, шляхопроводах тощо).
Згідно з п. 431 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідних положень» Кодексу при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств на період з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації щодо основних засобів:
четвертої групи (машини та обладнання) та п'ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює два роки;
третьої групи (передавальні пристрої) та дев'ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює п'ять років.
Мінімально допустимі строки амортизації основних засобів, визначені цим пунктом, використовуються незалежно від строків амортизації, визначених у бухгалтерському обліку.
Основні засоби мають одночасно відповідати таким вимогам:
введені в експлуатацію платником податків в межах одного з податкових (звітних) періодів, з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року;
не були у використанні.
При цьому такі основні засоби повинні використовуватися у власній господарській діяльності та не можуть продаватися або надаватися в оренду іншим особам (крім платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).
При застосуванні положень цього пункту норми п. 138.3 ст. 138 цього Кодексу не застосовуються в частині нарахування амортизації відповідно до встановлених мінімально допустимих строків амортизації основних засобів та методів її нарахування.
Платник податку на прибуток має право використовувати мінімально допустимі строки амортизації до основних засобів, введених в експлуатацію з 01 січня 2020 року за умови, що такі основні засоби не були у використанні.
Отже, для нових основних засобів, що були введені в експлуатацію з 01.01.2022 та раніше не використовувались, підприємство може застосовувати прискорену амортизацію у податковому обліку на умовах, визначених п. 43 1 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |