X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.09.2022 р. № 1543/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо особливостей застосування нормпідпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (далі – Кодекс), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Кодексу, повідомляє.

Як викладено у зверненні,Товариство є замовником будівництва багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом та з вбудованими нежитловими приміщеннями. Для цілей здійснення такого будівництва Товариство уклало договір генерального підряду з підрядною організацією. Надалі Товариство має намір здійснювати продаж побудованої нерухомості як фізичним, так і юридичним особам.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи має право Товариство не застосовувати режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановленийпідпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу, до операцій з продажу об’єкта побудованої нерухомості та здійснювати такий продаж покупцю – юридичній особі (платнику ПДВ) з нарахуванням ПДВ та відповідним віднесенням такою юридичною особою нарахованої (сплаченої) суми ПДВ до складу податкового кредиту?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1розділу I Кодексу).

Відповідно до пунктів 30.1–30.4 статті 30 розділу I Кодексу податкова пільга – передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 статті 30 розділу I Кодексу.

Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.

Платник податків вправі відмовитися від використання податкової пільги (крім податкових пільг з податку на додану вартість) чи зупинити її використання на один або декілька податкових періодів, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Податкові пільги, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів з податків та зборів або відшкодовані з бюджету.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділомV та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктами"а"і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Особливості оподаткування ПДВ операцій з постачання житла (об'єкта житлового фонду) визначено у підпункті 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу.

Відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єкта житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом.

У цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає:

а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла  за рахунок замовника;

б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв'язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.

Разом з цим відповідно до підпункту "б" пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, – у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватисяв операціях, звільненихвідоподаткуваннявідповіднодостатті 197, підрозділу 2 розділу XX Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 розділу V Кодексу.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної і їх реєстрації в ЄРПН визначено статтями 187, 198 і 201 розділу V Кодексу.

Згідно з пунктами 201.1, 201.3, 201.5 і 201.10 статті 201 розділу V Кодексу, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.

Податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ, також підлягають реєстрації в ЄРПН.

У разі звільнення від оподаткування у верхній лівій частині податкової накладноївказується позначка "Без ПДВ", в табличній частині податкової накладної у графі 8 зазначається код ставки "903", в якості посилання на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи Кодексу та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення відоподаткування ПДВ, в графі 9 вказується код відповідної пільги з ПДВ згідно з Довідниками податкових пільг, які затверджені ДПС станом на дату складання відповідної податкової накладної.

Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Податкові пільги з ПДВ, визначені статтею 197 розділу V Кодексу (у тому числі пунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу), та окремими пунктами підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, надаються не окремим платникам податків, а застосовуються при здійсненні операцій з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг. Тому платники ПДВ (у тому числі Товариство) не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування ПДВ на один чи декілька звітних періодів, якщо дію пільги прямо не зупинено чи не обмежено відповідними нормами Кодексу.

Отже, операції Товариства з постачання житлової нерухомості (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ, незалежно від того, якій категорії покупців (юридичні чи фізичні особи) здійснюється таке постачання. При цьому Товариство відповідно до підпункту "б" пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу зобов’язане нарахувати податкові зобов'язання, скласти та зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну.

Операції Товариства з постачаннянежитлової нерухомостіпідлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ за ставкою 20 відсотків. За такою операцією Товариство зобов’язане визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти на покупця податкову накладну, яка підлягає реєстрації в ЄРПН у встановлені Кодексом терміни. Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою для покупця (платника ПДВ) на включення зазначених у ній сум ПДВ до складу податкового кредиту.

Якщо за операціями з постачання житлової нерухомості (об'єктів житлового фонду), які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, податкові накладні були складені із застосуванням ставки ПДВ, такі податкові накладні вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) пункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу. За такими податковими накладними у покупця (платника ПДВ) відсутні підстави для формування податкового кредиту.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).