Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо зменшення податку на прибуток підприємств на суму податку, сплаченого за межами України, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.
У своєму зверненні платник повідомив, що у Банку відкритий кореспондентський рахунок у рублях в одному із банків російської федерації (далі – Нерезидент). На залишок по рахунку Нерезидент щомісяця нараховує та сплачує доходи у вигляді процентів, з яких в країні Нерезидента утримується податок. Нерезидент письмово підтверджує факт сплати Банком податку, але довідка надходить із затримкою у часі.
Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи може Банк суму податку на прибуток, отриманого з іноземних джерел, що сплачена за кордоном в період з 01.04.2021 по 31.12.2021, зарахувати під час сплати Банком податку в Україні до отримання довідки від Нерезидента про підтвердження даних про отриманий Банком прибуток та суми податку,утриманого (сплаченого) з такого прибутку?
2. Чи приймаються на території України довідки без легалізації або завірення апостилем на підставі міжнародних договорів України про правові відносини і правову допомогу у цивільних і кримінальних справах та чи може Банк суму податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачена за кордоном, зарахувати під час сплати Банком податку в Україні згідно з довідкою без будь-якого додаткового засвідчення?
Щодо питань 1, 2
Відповідно до п. 13.1 ст. 13 Кодексу доходи, отримані резидентом України (крім фізичних осіб) з джерел за межами України, враховуються під час визначення його об’єкта та/або бази оподаткування у повному обсязі.
Згідно із п. 13.4 ст. 13 Кодексу суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими цим Кодексом.
Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ст. 13 Кодексу).
Відповідно до п.п. 141.4.9 п. 141.4 ст. 141 Кодексу суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачені суб’єктами господарювання за кордоном, зараховуються під час сплати ними податку в Україні. При цьому зарахуванню підлягає сума податку, розрахована за правилами, встановленими розділом ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Кодексу.
Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду.
Зарахування сплачених за митним кордоном України сум податку здійснюється за умови подання письмового підтвердження контролюючого органу іншої держави щодо факту сплати такого податку та за наявності чинного міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування доходів.
При цьому сума податку, сплаченого платником за кордоном протягом звітного періоду, визначається шляхом перерахунку іноземної валюти до гривні, виходячи з офіційного курсу Національного банку України на дату сплати такого податку за кордоном за умови дотримання вимог ст. 13 та п.п. 141.4.9 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Крім того, сума податку з прибутку, отриманого з іноземнихджерел та сплаченогопротягом року за кордоном таким платником, не можеперевищувати суму податковогозобов’язання з податку на прибуток, щопідлягаєсплаті в Україні за такийзвітнийрік.
Сума перевищенняподатку, сплаченого за кордоном, над сумою податковогозобов’язання за такийзвітнийперіод не враховується у зменшенняподатковихзобов’язань з цьогоподатку у наступнихзвітнихперіодах.
Таким чином, у разі якщо юридична особа– резидент України – платник податку на прибуток підприємств отримує дохід з іноземних джерел, то підставою для зарахування сум сплаченого податку на території іноземної держави з такого доходу є довідка про суми сплаченого податку та базу або об’єкт оподаткування, легалізована у встановленому порядку, та наявність чинного міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування доходів.
Угода між Урядом України і урядом російської федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків (далі – Угода), яку було ратифіковано Верховною Радою України 06 жовтня 1995 року (Закон України № 369/95-ВР), набрала чинності в українсько-російськихподатковихвідносинах з 03 серпня 1999 року.
Наразі, Законом України «Про денонсацію Угоди між Урядом України і Урядом російськоїфедерації про уникненняподвійногооподаткуваннядоходів і майна та попередженняухиленьвідсплатиподатків»№ 2277-IX, ратифікованимВерховною Радою України 22 травня 2022 року, який набрав чинності08 червня 2022 року, Угоду денонсовано.
Припиненнямдії, згіднозі ст. 2 Закону України від 29 червня 2004 року № 1906-IV «Про міжнародні договори України» (зізмінами та доповненнями), є,зокрема, денонсація, вихід з договору, тобтовтратаміжнародним договором своєїсили за вольовимрішеннямсторін.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |