X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.09.2022 р. № 1551/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду запиту Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування грошових коштів платником єдиного податку третьої групи з особливостями оподаткування, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму запиті Товариство повідомило, що є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу та реалізує свої товари кінцевим споживачам в магазинах Товариства через РРО з видачею фіскальних чеків з одночасним отриманням оплати за такі товари від кінцевих споживачів.

Трапляються випадки, що кінцеві споживачі повертають придбаний товар, а Товариство повертає грошові кошти таким кінцевим споживачам, у зв’язку з таким поверненням товарів. Іноді повернення коштів кінцевим споживачам здійснюється в іншому податковому періоді, ніж було придбано товар та отримана оплата за товар.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Як Товариству (застосовує РРО) відображати у податковій декларації платника ЄП третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні суму коштів, що отримана від кінцевого споживача, в якості оплати за придбаний товар в одному звітному періоді, та повернута кінцевому споживачу в іншому звітному періоді, у зв’язку з поверненням кінцевим споживачем придбаного ним товару Товариству?
  2. Чи має право Товариство (застосовує РРО) врахувати суму повернутих коштів кінцевому споживачеві при визначенні оподаткованого доходу (шляхом зменшення суми доходу на суму, яка була повернута) в податковому періоді, в якому відбулося повернення коштів кінцевому споживачеві?
  3. Чи має право Товариство (застосовує РРО) у декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за податковий (звітний) період, в якому відбулося повернення коштів кінцевому споживачеві за повернений товар, зазначити дохід з урахуванням поверненої суми (шляхом зменшення суми доходу на суму, яка повернута)?

Щодо питання першого - третього

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесено зміни до Кодексу, зокрема підрозділ 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктом 9, який визначає особливості справляння єдиного податку під час воєнного, надзвичайного стану на території України.

Відповідно до підпункту 9.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу платниками єдиного податку третьої групи можуть бути юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та без обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.

Відсоткова ставка єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу, визначеного відповідно до статті 292 Кодексу (підпункт 9.4 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Згідно з підпунктом 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.

Пунктом 292.6 статті 292 Кодексу визначено що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Для платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період  сплати інших податків і зборів, визначених Кодексом.

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 Кодексу (пункт 292.13 статті 292 Кодексу).

Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень підпунктів 44.2, 44.3 статті 44 Кодексу (абзац п’ятий пункту 296.1 статті 296 Кодексу).

Підпунктом 5 пункту 292.11 статті 292 Кодексу визначено, що до складу доходу платника єдиного податку не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.

Податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи з особливостями оподаткування дорівнює календарному місяцю (підпункт 9.6 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Відповідно до підпункту 9.7 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу платники єдиного податку третьої групи з особливостями оподаткування подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду.

Абзацом першим пункту 50.1 статті 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Враховуючи зазначене, у разі якщо Товариством до складу доходу платника єдиного податку включено суму коштів в періоді її отримання, а повернення коштів покупцю товару (робіт, послуг) відбувається в іншому звітному періоді, платнику податків необхідно подати уточнюючу декларацію платника єдиного податку та зменшити суму раніше задекларованого доходу на суму повернення.

Додатково повідомляємо, що відповідно до пункту 528 та підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу тимчасово, зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій  в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію  (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).