Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства зі сплати акцизного податку з алкогольних напоїв та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що Товариство є суб’єктом підприємницької діяльності - виробником підакцизної продукції, яке отримує спирт етиловий для виробництва слабоалкогольної продукції.
При цьому Товариство має ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та пері (без додавання спирту) та має намір отримати ліцензії на виробництво алкогольних напоїв, зокрема віскі, код згідно з УКТ ЗЕД 2208 30.
Розлив алкогольної продукції (віскі), код згідно з УКТ ЗЕД 2208 30, планується здійснювати в кеги, ємністю 20, 30 та 50 л. з харчової нержавіючої сталі.
Маркування тари з алкогольною продукцією здійснюватиметься відповідно до вимог ст. 226 Кодексу.
Вироблені та розлиті в кеги алкогольні напої (віскі), Товариство реалізовуватиме суб’єктам підприємницької діяльності, які, в свою чергу, на підставі отриманих ліцензій на роздрібну торгівлі алкогольними напоями, будуть здійснювати їх продаж громадянам на розлив на виніс, в тарі, що дозволена до контакту з алкогольними напоями.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних запитань:
1. Чи може виробник алкогольних напоїв, на підставі відповідної ліцензії здійснювати виготовлення та розлив алкогольної продукції, - віскі в кеги (харчова нержавіюча сталь) з матеріалу, що не передбачений абзацом чотирнадцятим частини першої статті 11 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481)?
2. Чи можуть суб’єкти підприємницької діяльності, на підставі відповідної ліцензії, здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями (міцністю більше 8,5%), - віскі на розлив на виніс в тарі, що визначена абзацом чотирнадцятим частини першої статті 11 Закону № 481, громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання?
Щодо питання 1.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема, алкогольними напоями, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв на території України визначає Закон № 481.
Всі інші закони та нормативно-правові акти, які стосуються виробництва та обігу, зокрема, алкогольних напоїв, діють у частині, що не суперечить цьому Закону (частина восьма статті 18 Закону № 481).
Відповідно до абзацу чотирнадцятого частини першої статті 11 Закону № 481 розлив алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, здійснюється у виготовлену із матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, бляшанки із харчового алюмінію, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла чи глазурованої кераміки. Розлив алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, з вмістом спирту етилового понад 8,5 % об’ємних одиниць здійснюється виключно у тару (посуд) місткістю 0,05 л, 0,1 л, 0,18 л, 0,2 л, 0,25 л, 0,275 л, 0,33 л, 0,35 л, 0,37 л, 0,375 л, 0,4 л, 0,45 л, 0,5 л, 0,61 л, 0,7 л, 0,75 л, 1,0 л і більше.
Згідно із абзацом двадцять другим частини другої статті 11 Закону № 481 розлив пива здійснюється у виготовлену із матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, металеві банки із харчового алюмінію, полімерні пляшки ПЕТФ, сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла, глазурованої кераміки, а також у алюмінієві бочки, бочки із нержавіючої сталі (кеги) та інші види тари згідно з нормативно-правовими актами.
У разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов’язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару (п. 226.1 ст. 226 Кодексу).
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та Закону № 481, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні Товариства, ДПС повідомляє.
Оскільки розлив алкогольних напоїв (віскі) можливо здійснювати виключно у виготовлену із матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, бляшанки із харчового алюмінію, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла чи глазурованої кераміки, що передбачено абзацом чотирнадцятим частини першої статті 11 Закону № 481, виробник алкогольних напоїв, на підставі відповідної ліцензії не може здійснювати розлив алкогольної продукції (віскі) в кеги із харчової нержавіючої сталі.
Звертаємо увагу, що до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі розливу алкогольних напоїв для реалізації на території України у тару, не передбачену статтею 11 Закону № 481, - 200 відсотків вартості виробленої (реалізованої) продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менше 85000 гривень (частина друга статті 17 Закону № 481).
Щодо питання 2.
Згідно із частиною сьомою статті 153 Закону № 481 продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування, суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) з універсальним асортиментом товарів.
Роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання (у тому числі іноземних суб’єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування (абзац тринадцятий статті 1 Закону № 481).
Згідно із абзацом чотирнадцятим статті 1 Закону № 481 місце торгівлі – це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива – без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, – торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю (частина двадцять перша статті 15 Закону № 481).
Отже, чинним законодавством передбачено обмеження щодо реалізації алкогольних напоїв, при цьому розлив алкогольних напоїв для споживання на місці, можуть здійснювати лише заклади громадського харчування та спеціалізовані відділи, що мають статус суб’єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Таким чином, суб’єкт підприємницької діяльності (заклад громадського харчування та спеціалізовані відділи, що мають статус суб’єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів), на підставі відповідної ліцензії, може здійснювати роздрібний продаж громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, алкогольних напоїв (міцністю більше 8,5%, зокрема, віскі) на розлив.
Згідно із пунктом 12 частини першої статті 153 Закону № 481 забороняється продаж, зокрема, алкогольних напоїв у невизначених для цього місцях торгівлі.
Відповідно до частини другої статті 17 Закону № 481 у разі порушення вимог статті 153 цього закону до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів - 6800 гривень.
Слід зазначити, що до звернення Товариства не надано будь-яких первинних документів фіксуючих факти здійснення господарських операцій.
Інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |